6 látek pro zdravější srdce

Srdce je pro život člověka zcela nepostradatelný orgán. Nedostatek pohybu, zvýšený stres či nezdravá strava však vedou k možnému rozvoji srdečních chorob. Poradíme vám, jaké vitaminy a minerály byste měli svému srdci dopřát, aby fungovalo v pořádku a bez vážných komplikací.

1. Méně sodíku

Sodík obsažený v soli je podstatný pro přenos nervových impulsů. Zároveň ovlivňuje také správné fungování svalů. Jeho přemíra však může způsobit problémy. Světová zdravotnická organizace přitom upozorňuje na fakt, že průměrný Západoevropan sní ve svém denním příjmu dvakrát více soli, než je pro něj optimální. „Přesolování s sebou přináší zdravotní problémy v podobě srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, zvýšeného rizika infarktu a mozkové mrtvice. Návod na řešení této situace je snadný. Lidé by měli výrazně snížit denní příjem sodíku,“ sdělila Klara Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí v lékárnách doplněk stravy Redusalt obsahující o 50 % méně sodíku než běžná kuchyňská, kamenná či mořská sůl. 

2. Dostatek vitamínu E

Vitamín E podporuje nejen správnou činnost nervového systému, ale je podstatný také pro srdce a cévy. Pomáhá odbourávat škodlivý cholesterol a zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu. Zároveň tento vitamin podporuje zdravou cirkulaci krve, která zabraňuje mimo jiné mrtvici či ateroskleróze. Vitamín E je možné nalézt například v rostlinných olejích, pšeničných klíčcích, máku, sóji, lněných, slunečnicových i sezamových semínkách, v játrech, másle či ve vejcích. Pro zajištění optimálního denního příjmu této látky však můžete zvolit také formu příjmu vitamínu E ve formě kapslí, které jsou v kombinaci například s koenzymem Q10. 

3. Lecithin k čištění cév

Lecithin má příznivý vliv na mnohé orgány a tělesné funkce. Rozpouští nebezpečný cholesterol, kterému tak zabrání v usazování v cévách. Tím lecithin významně napomáhá při boji s kornatěním cév. Vyšší potřeba lecithinu vzniká při nadměrné fyzické i psychické námaze, únavě či zvýšené konzumaci alkoholu. Je obsažen v játrech, žloutcích, některých mléčných výrobcích, sójových bobech, kvasnicích a obilných klíčcích. Pokud však těmto potravinám neholdujete, zařaďte do svého jídelníčku vitaminový doplněk, který zajistí přesné denní dávkování této látky. 

4. Hořčík pro snížení krevního tlaku

Jedním z nejdůležitějších minerálů je hořčík, který pomáhá bránit rozvoji srdečních onemocnění. Snižuje krevní tlak, bojuje proti srdeční arytmii a umožňuje rozšiřování tepen. Tím například pomáhá rychlejšímu uzdravení pacienta po srdeční příhodě. Nedostatek tohoto minerálu může mít za následek například nervozitu, podrážděnost, únavu a svalové křeče. Zároveň způsobuje také nepravidelné bušení srdce a zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Významným zdrojem hořčíku jsou luštěniny, sója, špenát, některé druhy mořských ryb a různé ořechy. 

5. Mocný koenzym Q10

Srdeční buňky obsahují velké množství koenzymu Q10, který je nezbytný pro produkci energie. Je to jeden z nejúčinnějších antioxidantů, který zabraňuje poškozování srdečních buněk. Po prodělaném infarktu myokardu tak například koenzym napomáhá rehabilitaci. Je podstatný nejen pro sportovce, kteří své tělo zatěžují, ale i pro osoby se zvýšeným krevním tlakem. Pro zdravé jedince pak představuje vhodnou prevenci srdečních chorob. Ačkoli se koenzym Q10 nachází v mnoha potravinách, vysoké procento je kvůli zpracování zničeno ještě dříve, než jej tělo přijme. Proto je vhodné zajistit jeho podávání například formou želatinových kapslí. 

6. 3-omega proti ateroskleróze

Pravidelné užívání 3-omega nenasycených mastných kyselin snižuje hodnoty tuku v krvi, preventivně působí proti vzniku krevních sraženin a příznivě ovlivňuje  krevní tlak. Zároveň tyto látky účinně chrání srdce před poruchami jeho rytmu. „3-omega mastné kyseliny jsou pro lidské tělo nezbytné. Zabraňují například rozvoji aterosklerózy a vzniku plaků na stěnách cév. Pravidelné přijímání 3-omega nenasycených mastných kyselin tedy napomáhá ke snížení rizika náhlých srdečních úmrtí,“ objasňuje Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele manka
  manka (anonym)

  Na srdce je tradiční bylinkou hloh, vyrovnává krevní tlak. Beru ho v kombinci s česnekem a se jmelím jako tabletky. Občas jsem měla vyšší tlak, tyhle byliny beru pravidelně a tlak mám v normálu.

  Zář 14, 2012
 • Obrázek uživatele MIREK
  MIREK (anonym)

  No ještě si zapoměla na kozí bobky,peliněk,omítku,bodláčí!!!Peleščeno!!!

  Zář 14, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Dobrý den, od října jde na trh novinka CoOmega - obě důležité látky v jedné kapsli- koenzym Q10 + 3omega. Navíc v kvalitě, jak je u výrobce z Piešťan zvykem. Mimochodem, všichni, kdo berou léky na cholesterol by měly koenzym brát zcela pravidelně, protože statiny snižují koenzym v těle.

  Zář 14, 2012
 • Obrázek uživatele Guy
  Guy (anonym)

  Postrádám v tom výčtu vápník. Každý sval potřebuje vápník,a srdce je sval.

  Zář 15, 2012
 • Obrázek uživatele Helča
  Helča (anonym)

  No ještě si zapoměla na...Ty chytrej Mirku, když už chceš někoho napadat, nauč se česky. Pelyněk, ne peliněk. Vrať se na základku místo čumění na PC.

  Zář 16, 2012
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Když čtu o různých doplňcích stravy, jako např. vitamín E,hořčík,lecitin,Koenzym Q10 atd, tak mám takový dojem, že by jsme celý život mohli být jen na práškách. Je nějaké východisko, co užívat, kde by různé důležité vitamíny a další látky byly obsaženy třeba v jedné tobolce? Děkuji za radu. Věra

  Zář 18, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Když čtu o různých...Pamatuju lepší časy, kdy se tohle nacázelo v jídle, světe,div se.

  Zář 18, 2012
 • Obrázek uživatele Pro Guy
  Pro Guy (anonym)

  Pijte mléko, jezte vápník, bude vám stát jako krápník.

  Zář 19, 2012
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  V naší rodině se bohužel objevuje vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, infarkty....tak se snažím dodržovat základy dobrého stravování, hýbat se... akorát s těma rybama, které jsou tolik doporučované na správnou činnost srdce, moc nemusím... ale lékárnice mi doporučila Maxicor, který obsahuje omega 3 získané z rybího tuku mořských ryb.. Jsem ráda, že existuje alternativa.

  Dub 06, 2017
 • Obrázek uživatele Kája
  Kája (anonym)

  Omega-3 mastné kyseliny jsou hodně důležité, nejlépe je doplňovat přírodním způsobem.

  Feb 25, 2021
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Já užívám https://www.drmax.cz/movit-energy-omega-3-premium-k2-d3-e-90-tobolek Vyhovuje mi, že obsahuje navíc všechny vitamíny, ktoré si musím také doplňovat.

  Pro 21, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama