5 zimních zlozvyků, které z vás vysávají energii

Nedostatek slunečního svitu, chladné a často deštivé dny působí na většinu z nás trochu neutěšeně. Nesvádějme však vše jen na počasí venku. Okolním podmínkám často zbytečně podléháme a vlastním jednáním únavu ještě zhoršujeme. Jaké zlozvyky nám na v tomto období ubírají nejvíce energie a jak se s nimi vypořádat? Možná se v 5 zlozvycích sami najdete a pak je snáze odstraníte.

Nedostatek pohybu a čerstvého vzduchu
Obecně s podzimem a zimou méně sportujeme, vymlouváme se na špatné počasí, dřívější západ slunce a vůbec se nám tak nějak „nechce“. Dobrá, venku možná není hezky, ale to přece ještě není důvod k tomu sedět doma! Ani sychravé počasí by nás nemělo odradit od procházky v přírodě nebo po městě, půlhodinka denně nás nezabije. Běžecké boty na hřebík také rozhodně nevěšte. S dobrou výbavou se nenachladíme a během si příjemně pročistíme hlavu. Pokud venku prší, zkuste zajít třeba do posilovny, na jógu, squash nebo taneční lekce. Možností, jak vyplavit endorfiny a zlepšit si náladu, je spousta, ať je počasí jakékoliv.

Méně zeleniny a ovoce
Pro ty, kteří milují zejména sezonní ovoce a zeleninu, je přístup k nim nyní trošku omezenější. Možností je ale stále spousta a my bychom tak měli našemu organismu dopřát. Jedná se například o mrkev, špenát, pórek, červené a bílé zelí a z ovoce jablka a hrušky. Vychutnejte si je třeba ve formě fresh drinků nebo smoothies.

Nedostatečné doplňování potřebných vitaminů a minerálů
V létě tento problém obvykle nemáme, ale s přicházející zimou je třeba více a více řešit, zda je naše strava bohatá na potřebné vitaminy a minerály. Málo sluníčka znamená pro naše tělo horší náladu, větší únavu a často i nedostatek vitaminu D. Chybějící vitamin D bychom měli ideálně kompenzovat zvýšenou konzumací ryb a rybího tuku. Únavu stejně tak může způsobovat nedostatek železa a hořčíku. Železo je obsažené např. v červené řepě, červeném masu, čočce atd. Horčík najdeme v datlích, banánech, piniových oříšcích, mandlích aj. Pokud se chybějící prvky nedaří nahradit ve stravě, možnou variantou, jak tělu dopřát, co potřebuje, jsou i vhodné potravinové doplňky.

Negativní myšlení
Problém se špatnou náladou je ten, že se jí často zbytečně poddáváme a vyžíváme se v ní. Co takhle si místo bručení na počasí, krátké dny a málo energie dopřát trochu luxusu a cítit se chvíli šťastně? Pořiďte si například diář, do kterého si každý večer před spaním napíšete, co se vám ten den povedlo nebo co vám udělalo radost. Až si budete zpětně své zápisy pročítat, uvědomíte si, kolik pozitivních věcí se ve vašem životě dennodenně odehrává. Věřte tomu, nebo ne, ale opravdu to funguje!

Špatná organizace času
Energii nám ubírá také neschopnost dobře si zorganizovat čas. S příchodem září, nástupem dětí do školy a nás do plného pracovního nasazení možná řada z nás nabrala trošku skluz a kapku hektiky, které se nedaří odstranit. S blížícími se Vánocemi počet věcí, které je potřeba udělat, jen narůstá a to nás stresuje. Ne každý dokáže nosit v hlavě všechny povinnosti a zároveň přitom na nic nezapomenout. Zkuste si tedy na každý den udělat seznam záležitostí, jež potřebujete vyřídit. Uvidíte, že odškrtávání jednotlivých položek vám přinese ohromný pocit uspokojení. Na udržení paměti a podporu mozkové aktivity můžete vyzkoušet i některý z doplňků stravy.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama