5 tipů, jak se vyspat do růžova

Nemůžete v noci usnout, stále se převalujete a jakýkoliv zvuk vás okamžitě probudí? Pokud jste před spaním nevypili litr kávy, bude pravděpodobně problém v nedostatečné spánkové hygieně.

 „Spánek je nutný pro celkovou regeneraci těla i ducha. Jeho nedostatek nebo nízká kvalita mají za následek únavu, pokles rychlosti a přesnosti veškerých úkonů i zhoršení učení,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle a přináší tipy, jak vyzrát nad největšími prohřešky proti dobrému usínání a spánku.

Mějte pravidelný režim
Nepravidelný režim je možná nejčastější příčinou nekvalitního spánku. Pokud jdete spát jednou v deset, podruhé ve dvě ráno a třetí den po půlnoci, tělo pak nemá šanci získat svůj rytmus a odmění se vám špatným usínáním, převalováním se na posteli a mělkým spánkem. Snažte se proto uléhat ke spánku přibližně ve stejný čas a pokud možno před půlnocí.

Vyhoďte starou proleželou matraci
Na nevhodné nebo proleželé matraci se tělo neuvolní. „Dobrá matrace je základem kvalitního odpočinku během spánku, protože se perfektně přizpůsobí tělu, dokonale rozloží jeho hmotnost, čímž zajistí anatomicky ideální polohu páteře pro uvolnění svalů, šlach i kloubů,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle. Pořiďte si proto kvalitní matraci, ideálně na míru vašim potřebám, uvolníte tím dokonale tělo a spánek bude kvalitnější.

Zklidněte se a uvolněte tělo
Pro rychlé usnutí a započetí kvalitního spánku je třeba se celkově zklidnit. Pokud až do poslední chvíle intenzivně pracujete či sledujete horor nebo si těsně před spánkem jdete zaběhat, pak nečekejte, že hned usnete a ráno se probudíte svěží.  Alespoň hodinu před usnutím je dobré se postupně zklidnit a snažit se uvolnit. Můžete vyzkoušet třeba různá meditační cvičení.

Stáhněte si v ložnici topení
Každý si rád přitopí, zejména když je sychravo nebo zima. Dobrému spánku to však nepomáhá, proto je lépe zvolit v místnosti, ve které spíte, nižší teplotu. „Před ulehnutím je zároveň dobré vyvětrat. Doporučovaná teplota pro spaní je kolem osmnácti stupňů. S kvalitními pokrývkami by nikomu neměla vadit ani teplota pohybující se kolem šestnácti stupňů. Prospěje to vašemu spánku i celkovému zdraví,“ doporučuje Jakub Šoufek z Johann Malle.

 
Nejezte ani nepijte před spaním
Když si na dobrou noc dáte druhou večeři a tři piva, můžete si být jisti, že zatížený organismus vám nedá spát. Nastartujete tak trávení, dodáte energii, která přes noc nemůže být využita a zaděláte si na špatný spánek i nadváhu. Jíst byste tak měli nejpozději tři hodiny před ulehnutím. Pokud vás ale honí mlsná, snažte se jí zahnat třeba jablkem či hrozinkami. Dobré není před spaním ani příliš pít, doporučuje se střídmé množství čaje z meduňky nebo třezalky, který vás nezatíží a pomůže uvolnit tělo i mysl.
www.johann-malle.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Tyto rady jsou totálně na hovno. Zvláště to s tou teplotou v ložnici a nejezením před spaním. Nefunguje to.

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Doporučuju 8 - 10 hrnků , víc bych to nehrotil , neboť se pak musí chodit chcat :-)

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Jo a ty stupidní "hrozinky" jsou horší než rafinovaný cukr. Jsou narvaný glukózou, a ta jde hned do krve. Jak může vůbec někdo jejich konzumaci doporučovat?? Ty jsou dobrý tak leda pro diabetiky pro rychlou úpravu hladiny cukru. Jinak se jim vyhnout obloukem!!!!

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Jasně Evo, mají to být "rozinky" a ne "hrozinky". Autor asi neumí česky.

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele tak tak
  tak tak (anonym)

  Hrozinky neznám a rozinky nesnáším, FUJ!!!!!!!!

  Lis 10, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama