5 otázek a odpovědí o hemeroidech

Hemeroidy (správně hemoroidy) jsou nepříjemné a bolestivé onemocnění, které trápí až polovinu evropské populace. Jejich příznaky byly zaznamenány již v Mezopotámii 2200 let př. n. l. a dodnes patří k nejčastějším civilizačním onemocněním.

Přesto však tento delikátní problém patří mezi témata, která se drží pod pokličkou. Mezi rizikové skupiny se řadí lidé po čtyřicítce, se sedavým zaměstnáním a také těhotné ženy ve vyšším stupni těhotenství. Včasná a správná léčba a správná prevence však mohou potížím účinně zabránit.

1.            Co jsou to hemeroidy?

Hemeroidy jsou přirozenou anatomickou strukturou a vyvinou se u více než 50 % lidí, mnozí o nich však ani nevědí. Problém nastává ve chvíli, kdy se zvětší a zanítí. Hemeroidy jsou cévní pletence (podobně jako křečové žíly), které se nacházejí u vchodu do konečníku nebo uvnitř. K rozvinutí obtěžujících příznaků dochází většinou náhle, proto se v ordinaci lékaře setkáte s označením „akutní hemoroidální příhoda“.

2.            Jak vznikají?

„Na vzniku bolestivých příznaků se podílí více faktorů: zvýšený žilní tlak způsobující ´vydouvání´ cévní stěny hemoroidálních žil, zácpa způsobená nedostatkem vlákniny v potravě či velký tlak při vyměšování, způsobující prolaps sliznice řitního kanálu,“ vypočítává gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová ze Sanatoria u sv. Anny. „Dále mají vliv dispoziční faktory, jako je vrozená slabost žilní stěny, nedostatečný vývin chlopní hemoroidálních žil, sedavý způsob života, ochabnutí vaziva ve vyšším věku, při endokrinních onemocněních, v těhotenství, střevní nemoci, návyk na používání projímadel, přejídání, obezita, zácpa nebo infekce,“ dodává MUDr. Jungwirthová.

3.            Jaké jsou jejich typy?   

Podle polohy se hemeroidy člení na zevní, vnitřní a přechodné. Zevní hemeroidy jsou patrné při rozevření hýždí jako uzly kolem řitního otvoru. V klidovém stavu nepůsobí obtíže a nekrvácejí. Obvykle provázejí vnitřní hemeroidy a při jejich zánětu se překrvují - zduří a jsou bolestivé. Vnitřní hemeroidy leží pod sliznicí konečníku a nedají se při vyšetření nahmatat prstem, proto je lékař vyšetřuje endoskopicky. Nejčastěji se projevují krvácením. Přechodné hemeroidy vznikají z cévní pleteně zevní i vnitřní. Jejich příznaky a komplikace záleží na složce vnitřní.

4.            Jak se projevují a kdy je čas navštívit lékaře?

Zevní hemeroidy se projevují náhlým objevením bolestivého uzlu na okraji konečníku. Bolest se projevuje zejména při vyměšování, ale i v čase mimo. Vnitřní hemeroidy obvykle nebývají přímo bolestivé, pacient pociťuje spíše nepohodlí a otok. „Nejčastějším projevem vnitřních hemeroidů je krvácení, zejména je-li sliznice ztenčená a uzel na žilním pletenci překrven. Krev je jasně červená, tekutá, objevuje se při defekaci nebo po ní - buď na papíře nebo odkapává do mísy po stolici,“ popisuje MUDr. Jungwirthová. Hned po objevení bolesti nebo krvácení je třeba navštívit lékaře, který vyšetřením potvrdí diagnózu. Klinické vyšetření je nebolestivé a je nezbytné k vyloučení závažnějsích původců příznaků. Následovat může endoskopické vyšetření u odborníka.

5.            Jak se hemeroidům vyhnout a zabránit jejich vzniku?

„Stoprocentně účinné preventivní opatření neexistuje,“ upozorňuje MUDr. Jungwirthová. Velmi důležitý je však zdravý životní styl a úprava stravovacích návyků. Důležitá jsou také opatření týkající se pravidelného vyprazdňování - prevence zácpy, korekce průjmů a úprava střevní mikroflóry. „Je třeba zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích a luštěninách, a rovnováhu střevní mikroflóry udržovat s pomocí probiotických bakterií např. v zakysaných mléčných výrobcích, kysaném zelí či v tobolkách“, radí MUDr. Jungwirthová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Amélie
  Amélie (anonym)

  Je možné,že když člověk často smrká-tím pádem si i zvyšuje břišní tlak,může si tímto způsobem vytlačit hemeroidy?

  Črv 27, 2010
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Je možné,že když člověk...Měla jsme je dvakrát nebo třikrát a nikomu bych to nepřála. Na radu doktora užívám probiotika, konkrétně ActiLac a srovnalo se to, neobjevují se.

  Srp 03, 2010
 • Obrázek uživatele jiří vlasák
  jiří vlasák (anonym)

  vážená paní doktorko, chtěl jsem se zeptat , paní Mudr Igazová dala mé babičce 88 let ,která nechodí je ležák tetanovku , neměla by jí dát ještě něco na posílení imunity?? děkuji vám prosím pište na VLASAK-JIRI@seznam.cz moc vám děkuji neshledanou

  Srp 19, 2010
 • Obrázek uživatele kliv
  kliv (anonym)

  dobrý den, je mi 19 mám problém na WC když vykonám potřebu tak potom na toaletním papíře je trocha krve a nevim co s tím

  Pro 08, 2010
 • Obrázek uživatele Ner
  Ner (anonym)

  dobrý den, je mi 19 mám...Ahojky to že se ti objevuje krev ješte neznamená že máš hemeroidy, já sama jsem se nechala vyšetřit u paní doktorky protože jsem měla stejný problém a byly to prasklinky. Začala jsem užívat čistě přírodní bylinky, chodím pravidelně na toaletu a krvácení se už neobjevuje. V případě zájmu zde nechám na sebe kontakt a můžete mi písnout a poradím co užívám. Rencaner@seznam.cz

  Pro 10, 2010
 • Obrázek uživatele cc
  cc (anonym)

  dobrý den, je mi 19 mám...Já jsem taky měla krev, ale styděla jsem se k doktorovi, tak jsem si přes net objednala hemostop, na který jsem našla super recenze. Používala jsem tabletky i gelík a do měsíce to zmizlo. Pak jsem to ještě nějakou dobu raději brala, aby se to nevrátilo. Je to asi třičtvrtě roku a mám pořád klid.

  Bře 15, 2013
 • Obrázek uživatele Láďa
  Láďa (anonym)

  Jojo hemostop je vážně dobrej.

  Bře 26, 2013
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Ahoj, taky jsem si tímhle vším prošla a je to pěkný hnus :( Bolest a nervy! Narazila jsem na Hemox, který jsem měla možnost si telefonicky objednat, tak jsem ho zkusila. Bolest i nervy jsou pryč a musím zaklepat, že mám zatím klid!

  Dub 19, 2013
 • Obrázek uživatele Julie
  Julie (anonym)

  Dobrý den, hemeroidy mě trápily několik let. Poté jsem narazila na stránku http://mastnahemeroidy.cz/, kde jsem neváhala objednat Gallotin. Skutečně mi pomohl, mohu jen doporučit všem, které trápí stejný problém.

  Bře 26, 2014
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  s hemeroidy jsem se poprvé "seznámila" v porodnici a na radu ostatních mamin používala hemostop gel teď pro své pohodlí mažu hemostop gel max a opruzeniny mě už neprudí.

  Led 18, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama