4 způsoby, jak zkrotit tenzní bolest hlavy

Tenzní bolest hlavy se obvykle vyvíjí v odpoledních hodinách. Jde o mírnou nebo středně silnou bolest, která může být pociťována jako tupý tlak nebo svírání hlavy. Tenzní bolesti hlavy se vyskytují když se svaly krku, ramen a kalpu stanou napjaté. Někteří lidé zažijí napětí bolesti hlavy čas od času; jiní častěji. I když tento typ bolesti hlavy je zřídka vysilující, může též učinit ze života peklo.

Pokud máte časté tenzní bolesti hlavy (častěji než jednou nebo dvakrát týdně), zde jsou některé strategie, které vám mohou pomoci jim zabránit:

Věnujte pozornost  dennímu režimu. Dostatečně spěte, nevynechávejte jídla a ujistěte se, že nepřepínáte své tempo, abyste předešli stresu a únavě.

Relaxační techniky. Fyzické a psychické relaxace  může pomoci odvrátit tenzní bolesti hlavy, když se procvičují tyto techniky pravidelně. Fyzikální přístupy zahrnují použití hřejivé podložky na krk a ramena, aby se uvolnily svaly. Cvičení těchto svalů také pomáhá při jejich posilování a protažení. Vizualizační cvičení vám pomohou zaměřit svou pozornost na různé části těla, abyste se relaxovali a uvolnilo se napětí a stres.

Biofeedback. Tato relaxační technika vyžaduje speciální školení, ale může lidem pomoci vyhnout se opakujícím se tenzním bolestem hlavy. Terapeut připojí elektrody na kůži, aby detekovay elektrické signály z vašich krčních a ramenních svalů. Potom se naučíte rozpoznat, kdy se stávají svaly napjaté a praktické způsoby, jak uvolnit svaly před tím, než se stáhnout tak, že se u vás objeví tenzní bolest hlavy.

Lékařské přístupy. Někteří lidé s tenzní bolestí hlavy mají velmi citlivé oblasti známé jako spouštěcí body na zadní straně krku a v ramenou. Injekce lokálního anestetika do těchto oblastí může eliminovat bolest a zabránit opakovanému výskytu bolesti hlavy. Existuje také řada léků, které mohou pomoci udržet tenzní bolesti hlavy na uzdě. Ohledně medikamentózní léčby se poraďte se svým lékařem. Analgetika mají většinou vždy nežádoucí vedlejší účinky, proto je vhodné nejprve hledat nemedikamentózní formu úlevy.

Zdroj: Harvard Medical School

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama