3 důvody, proč nevidíme barvy

Barevná škála, kterou vnímá naše oko, se skládá ze 3 barev – červené, zelené a modré. To, že je možné z nich získat jakýkoli odstín, znají z vlastní zkušenosti nejen malíři, ale i grafici, „ajťáci“ a všichni, kteří se někdy snažili vytvořit nadpis nebo obrázek na počítači. Stačí si vzpomenout na tak zvanou RGB škálu, která pod zkratkou skrývá právě základní barvy, tedy red (červená), green (zelená) a blue (modrá). Co ale může být důvodem, že barvy nevidíme?

 1. Barvoslepost neznamená jen černou a bílou

Pokud se doma nemůžete dohodnout na tom, zda je barva modrá nebo zelená, oranžová nebo růžová, vínová nebo fialová, může být důvodem porucha vnímání sytosti barvy. Není totiž pravda, že by barvoslepí viděli jen černou a bílou (tato varianta se objevuje pouze výjimečně). Nejběžněji se jedná o změnu vnímání červené nebo zelené barvy, méně častá je změna vidění modré. Částečnou nebo úplnou slepotu některé z barev zná z vlastní zkušenosti dokonce každý 12. muž. U žen se barvoslepost vyskytuje mnohem méně. Zajímavostí ale je, že barvoslepost je dědičná a i ženy, které vidí všechny barvy, se mohou stát přenašečkami genu. Barvoslepost není možné vyléčit, pomoci ale mohou mobilní aplikace rozpoznávající barvy nebo speciální čočky.

 1. Šedý zákal – barvy nejsou vše, co se mění

A jak jste na tom se zrakem vy?

Nejjednodušší vyšetřovací metodou je naše dlaň. Zakryjte si jedno oko a zkontrolujte, že vidíte bez jakýchkoli změn. Poté test opakujte na druhém oku.

Šedý zákal souvisí s věkem a nejčastěji se objevuje po 60. roce. Vidění se začne postupně zamlžovat a zhoršovat, vnímání barev a obraz se zkreslují. U nás se naštěstí jedná o jednoduše řešitelnou zdravotní komplikaci. Zákrok odstraňující šedý zákal, který trvá přibližně 15 minut, se provádí ambulantně a lékaři u něj vymění zakalenou oční čočku za umělou. „Běžně po operaci od našich pacientů slyšíme, že na operaci šli pouze kvůli doporučení lékaře a subjektivně žádné zhoršení zraku nepociťovali. Až po operaci si uvědomili, že teprve nyní vidí zase dobře – a jak moc se mýlili, když operaci zpočátku odmítali,“ vysvětluje prim. MUDr. Martin Choleva z oční kliniky Lexum v Ostravě, proč nemá smysl operaci šedého zákalu odkládat. Výhodou očních klinik je to, že ani pandemie covidu-19 není důvodem k pozastavení příjmu nových pacientů a odkládání operačních zákroků. Riziko nákazy kliniky eliminují dodržováním přísných hygienických opatření a objednáváním pacientů přesně na čas. 

 1. Tmavé skvrny a černé stíny místo barev

Změnou vidění barev se projevují i velmi vážná onemocnění, u kterých může hrozit při přehlížení prvních příznaků ztráta zraku. Jedná se například o věkem podmíněnou makulární degeneraci (nejčastější příčina ztráty zraku ve vyspělých zemích) a zelený zákal. „Makulární degenerace často nastupuje nejprve pozvolna. Zejména při dobrém vidění druhého oka si toho pacient nemusí všimnout včas. Onemocnění není přímo dědičné, ale dědičné jsou geny, které zvyšují riziko rozvoje nemoci,“ říká doc. MUDr. Libor Hejsek, Ph.D., FEBO z oční kliniky Lexum. Zatímco věkem podmíněná makulární degenerace je často dědičné onemocnění sítnice, zelený zákal souvisí s příliš vysokým nitroočním tlakem. Co mají tyto nemoci společného, je důležitost včasného odhalení a okamžitá léčba jako jediný způsob, jak zabránit ztrátě zraku. Více se dozvíte například na www.ocividnejinapece.cz.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Základní barvy jsou žlutá, modrá a červená, ty ostatní v barevném spektru vznikájí smícháním těchto tří. Neví jak by bylo možné třeba oranžovou namíchat z barev, které jsou uvedeny na začátku článku.

  Feb 17, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Základní barvy jsou jiné pro aditivní a subtraktivní skládání barev. Aditivní způsob používá např. televizní vysílání nebo PC monitory (systém RGB): červená-modrá-zelená. Subtraktivní skládání se používá u barevných tiskáren (systém CMY): azurová-purpurová-žlutá.

  Feb 17, 2021
 • Obrázek uživatele ytong
  ytong (anonym)

  Jestli v tom nebude slepecká hůl a vodicí pes ?

  Feb 18, 2021
 • Obrázek uživatele ytong
  ytong (anonym)

  Taky je dobrý vyhodit černobílou televizi !!

  Feb 19, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama