Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

3 důvody, proč byste se měli objednat na vyšetření zraku hned teď

Schválně, kdy jste byli naposledy na vyšetření zraku? Správně byste měli nechat oči zkontrolovat jednou ročně bez ohledu na to, zda nosíte brýle či kontaktní čočky, nebo nikoli. Proč byste se měli objednat ideálně hned teď, vysvětluje Jakub Odcházel, vedoucí pražské optiky VašeČočky.

Důvod č. 1: Ne všechny vady zraku mají jasné příznaky.

A když se rozvinou, může být už na nápravu pozdě. Příkladem je glaukom, jehož projev v raných stádiích (zvýšený nitrooční tlak) odhalí pouze tonometrické vyšetření. Jdete-li si nechat vyšetřit zrak, ujistěte se, že zařízení má i přístroj právě na měření nitroočního tlaku. „Pokud glaukom neodhalíte včas a onemocnění se již začne projevovat například poruchami periferního vidění nebo rozmazanými okraji zorného pole, je už sítnice pravděpodobně nevratně poškozená,” vysvětluje optometrista VašeČočky důvody, proč nepodcenit prevenci.

Důvod č. 2: Vyšetření nikdy nebylo přesnější a zábavnější!

Moderní 3D vyšetření se dělí na dvě části - objektivní, při kterém přístroj určí předpokládané dioptrie, a subjektivní, kdy optometrista ve spolupráci s pacientem zpřesní výsledek měření na základě posouzení subjektivních vjemů pacienta. A to není jediná výhoda. „Při klasických vyšetřeních se měřilo každé oko zvlášť, zatímco při 3D metodě se po celou dobu vyšetřují obě oči současně, takže diagnostika je daleko přesnější a komplexnější. V reálném životě přece také nekoukáme buď jedním, nebo druhým okem, ale oběma zároveň,” vysvětluje Jakub Odcházel. Kromě toho moderní 3D vyšetření zraku není otrava, naopak! Budete si připadat skoro jako v kině. „Klienti se při testech na LCD monitoru baví tím, jak nás mozek šálí. Třeba když při určování dominantního oka vidí na stejném obrázku jedním okem psa a druhým kočku. Aby nenastalo dvojité vidění (diplopie), mozek upřednostní pouze jeden obraz, a to konkrétně obraz senzoricky dominantního oka. Druhý obraz automaticky vynechá,“ dodává.

Pomocí tohoto vyšetření se dá zjistit zraková ostrost, krátkozrakost, dalekozrakost, stařecká vetchozrakost, tupozrakost, astigmatismus, šilhavost, dominance oka, správné fungování (3D) vidění, porucha barvocitu, podezření na šedý zákal, a další vady.

Důvod č. 3: Během pár desítek minut můžete odcházet i s hotovými brýlemi.

Málo se ví, že na vyšetření zraku nemusíte ani k očnímu lékaři. Nebo o tom veřejnost ví, ale bojí se, že nebude dostatečně kvalitní. Opak je ale pravdou. V dobrých optikách vás vyšetří nejmodernějšími metodami. „V optice VašeČočky máme kromě 3D metody vyšetření i přístroj na měření nitroočního tlaku, takže nám neuniknou ani skryté vady,” vysvětluje Jakub Odcházel. 

Pokud zamíříte rovnou do optiky, ušetříte také spoustu času. Kromě kratší čekací doby (pokud je volný termín, optika vás vezme i bez objednání) tu můžete zvládnout celou proceduru během jedné návštěvy. „Ve VašeČočky vám stejný optometrista, který vyšetření prováděl, následně na počkání brýle rovnou zabrousí a vydá. Zhruba za hodinu a půl po začátku vyšetření tak můžete odcházet s novými brýlemi nebo čočkami,” dodává optometrista. Na druhé straně po vyšetření u oftalmologa by vás stejně čekalo další přeměření v optice, kde budou čočky do brýlí brousit.

Zrak máme jen jeden a stejně jako u ostatních orgánů platí, že prevence se vyplatí. Nepodceňujte proto každoroční vyšetření a využijte toho, že jsou dnes k dispozici moderní a dokonce i zábavné metody.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Martinka
  Martinka (anonym)

  Už delší dobu jsem chtěla vyzkoušet kontaktní čočky a jelikož jsem z Havířova, zašla jsem do zdejšího optického studia Fovea. Musím pochválit vstřícnost, kvalitní vyšetření a doporučení ideálních čoček, které jsem si rovnou zde zakoupila. Sedí dobře a zase si připadám tak nějak atraktivnější https://fovea.cz/kontaktni-cocky

  Feb 23, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Důvod č. 2: Vyšetření nikdy nebylo přesnější a zábavnější! To jsem netušil, že se na oční vyšetření chodí kvůli zábavě.

  Feb 23, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama