3 chyby vedoucí k bolestem pohybového aparátu

Bolest zad, kloubů i hlavy může způsobit nemoc, ale i náš životní styl, který se dříve nebo později projevuje na našem zdravotním stavu. Dokud jsme mladí, nevěnujeme tolik pozornosti tomu, jestli správně stojíme, chodíme, sedíme či spíme. O to více můžeme být překvapeni v pozdějším věku, kdy se všechny naše hříchy z mládí připomenou ? třeba právě bolestí pohybového aparátu.

V následujícím textu objasňuje MUDr. Michaela Tomanová - primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí - časté chyby, které mohou vést k bolestem pohybového aparátu.

Špatný postoj
„Nehrb se!“, „Zastrč to břicho a vypni hrudník!“ To jsou patrně nesmrtelné věty, které jsme jako malí slýchávali snad všichni. Ovšem ne každý si tyto rady bral k srdci. „Problémem většiny lidí, kteří s bolestmi přichází, je to, že vlastně ani neznají správné držení těla. V současnosti je hlavním problémem jednostranné zatěžování a vadné držení těla,“ říká MUDr. Tomanová. Ústřední roli při adaptaci celého pohybového aparátu na danou situaci hraje páteř. Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze.  Vhodným cvičením a dodržováním správného držení těla i pohybových návyků toto riziko výrazně eliminujeme. A stát správně se může naučit každý: „Vzpřímená krční páteř, relaxovaná ramena, ruce volně podél těla, korekce pánve a správné dýchání - to jsou základní věci, na které bychom si měli dávat pozor,“ říká primářka.

Nevhodná matrace
Probouzíte se ráno bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? „Na vině může být nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři. Při výběru matrace je dobré věnovat pozornost její tvrdosti. „Pokud je příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Ale nejde jen o páteř. Nekvalitní a nedostatečný spánek má negativní vliv na psychiku a snižuje i obranyschopnost,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Naučte se správně sedět
Říkáte si, co je asi tak možné zkazit na takovém jednoduchém úkonu? „Je toho dost. Záleží navíc na tom, co při sezení děláte a na čem sedíte. Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů,“ ukazuje primářka Tomanová. Častým jevem je při práci na počítači bolest šíje. Tomu můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání - dokonce i to má na tento typ bolesti vliv. Dáváme pozor, abychom šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, náš pohled by měl směřovat přímo. Při činnostech, kdy se musíme naklánět nad pracovní desku (jídlo, psaní rukou,...) dbáme na to, abychom se nakláněli s rovnou páteří. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení. Velmi vhodnou pomůckou jsou například stoly, které mají nakloněnou pracovní desku.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Tak co se týče matrací, mnoho lidí její výběr podceňuje a nechápu proč, pak maj ve 30 nenávratné problémy se zády. My jsme vybírali matraci pečlivě, dokonce jsme použili i takový vtipný konfigurátor, který nám ale nakonec pomohl s opravdovým výběrem :) http://www.drsleep.cz/cs/o-konfiguratoru

  Čer 30, 2016
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Ten konfigurátor jsem viděla také v jedné prodejně ... nakonec jsme vybrali perfektní matrace Super Fox s výškou 26cm https://www.matracetropico.cz/super-fox.html, je opravdu hooodně vysoká no konečně mě už nebolí záda:)

  Bře 19, 2018
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Každá pěnová matrace se vám časem sleží. Nedám dopustit na rošt. Starý dobrý rošt a matrace zůstane tvrdá.

  Bře 19, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama