13 potravin, které působí proti bolesti a zánětům

Mnoho chutných potravin je zároveň i účinnými léčiteli. Navíc potraviny nezpůsobují nepříjemné vedlejší účinky jako většina léků.

1.      Třešně

Muraleedharan Nair, PhD, profesor přírodních produktů a chemie na Michiganské státní univerzitě, zjistil, že extrakt z třešní je desetkrát účinnější než aspirin při tišení zánětu. Pouze dvě čajové lžičky koncentrované šťávy denně mají mít požadovaný účinek. Sladké třešně jsou též účinné.

2. Ostružiny  3. Maliny 4. Borůvky a 5. Jahody

Dr. Nair objevil  podobné protibolestivé složky i těchto bobulovinách.

6. Celer a celerová semena

James Duke, Ph.D, autor knihy The Green Pharmacy, našel více než 20 protizánětlivých látek v celeru a celerových semenech, včetně látky zvané apigenin, která je silným protizánětlivým činidlem. Přidávejte celerová semena do polévek, dušených pokrmů a jako náhražku soli do rozličných receptur.

7. Zázvor

Zázvor snižuje hladinu bolest-vyvolávajíích prostaglandinů a je široce používán v Indii při léčbě zánětů a bolesti. Studie provedená v Indii potvrdila, že zázvor zlepšuje svalovou bolest. Doporučené dávkování zázvoru je mezi 500 až 1000miligramů denně. Pokud však užíváte nějaké léky, je nutná konzultace s lékařem kvůli možnému vzájemnému ovlivnění.

8. Kurkuma

Kurkuma (kurkuma longa) je žluté koření běžně používané v indickém curry. Výzkum prokázal, že kurkuma je více účinná proti akutním zánětům než kortikosteroidy. Hlavní účinnou látkou je kurkumin. Kurkumin potlačuje bolest podobně jako léky zvané COX-1 a COX -2 inhibitory (bez vedlejších účinků). Doporučuje se standardizovaný extrakt kurkuminu v dávce 1500mg denně.

9. Losos 10. Makrela 11. Sleď

Tyto mastné ryby obsahují cenné tuky. Omega 3 mastné kyseliny se konvertují v těle na hormonům podobné látky, které snižují záněty i bolest. Podle to Dr. Alfred D. Steinberg, odborníka na artritídu, půsbí rybí tuk protizánětlivě. Rybí tuk působí přímo na imunitní systém tím, že snižuje o 40-50 % produkci cytokininů, složek, které způsobují destrukci kloubů. Mnoho dalších studií prokázalo, že konzumace ryb či potravinových dopňků s rybím tukem, snižuje zánět a bolest, především u zánětu kloubů.

12. Lněná semínka a lněný olej

Čerstvě rozdrcená lněná semena a za studena lisovaný lněný olej obsahují též protizánětlivě působící omega 3 mastné kyseliny. Lněný olej však nepoužívejte při vaření či pečení, jinak budete tělo naopak dráždit k zánětu a bolesti.

13. Čerstvé vlašské ořechy a olej z vlašských ořechů

Tyto ořechy jsou též zdrojem protizánětlivých omega 3 kyselin.

Zdroj: www.healingpowerhour.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele pospi
  pospi (anonym)

  Univerzální proti bolestem a zánětům je kvalitní šťáva z kvalitní aloe vera. Nikoli produkt z celého listu, nikoli produkt ošizený přídavkem medu. Aloe projde celým organismem a najde si sama to, co je potřeba napravit. U konkrétních zdravotních problémů je někdy vhodné posílit její působení dalším produktem. Co konkrétně, vám řeknou a ty nejkvalitnější produkty z celého světa v kvalitě Kosher vám dodají v lékařské poradně Harmonie: info.harmonie(a)volny.cz

  Led 07, 2013
 • Obrázek uživatele Pro Harmonii
  Pro Harmonii (anonym)

  Dealere, běž se svou inzercí do řiti.

  Led 08, 2013
 • Obrázek uživatele JR
  JR (anonym)

  vlašské ořechy obsahují ovšem o mnoho více omega-6 než omega-3 které jsou právě zánětlivé, rozhodně bych nedoporučoval.. Proti zánětu a otravě jídlem nejlépe působí půst /dá se to poznat například na dásních pokud je máte zanícené, které už po půlce dni bez jídla splasknou/. Nejlepším vyzkoušeným pomocníkem je MMS které vás i spolehlivě zbaví kvasinek a podobných parazitů

  Led 08, 2013
 • Obrázek uživatele MP
  MP (anonym)

  vlašské ořechy obsahují...I s tou MMS běž někam. Co nejdál s tou chemii, kterou tu propaguješ.

  Led 08, 2013
 • Obrázek uživatele MMS???
  MMS??? (anonym)

  Název diskuse zní jinak!!!

  Led 08, 2013
 • Obrázek uživatele hi
  hi (anonym)

  Já jsem taky dlouho hledala...Ty bláho, tady je to samý přiblblý dealer. Jinak kurkuma je běžně k sehnání v obchodech se zdravou výživou, nebo v e-shopech (stačí jen trochu zagooglit).

  Črv 30, 2014
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Já vím, že kurkumu nyní obsahuje i nový přípravek myslím, že to má název na S a je to červeno modrá lahvička. Kdo chce pomoct vůči zánětům tak je to pro něj možná dobrý typ jestli ho sežene. Já mám štěstí, že zatím takovéto problémy nemám, ale kdyby ano tak se rozhodně poohlédnu po nějákém prášku a to z toho důvodu, že 98 % těchto potravin nejím.

  Zář 27, 2014
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Díky za super článek, rozhodně bych podtrhla účinky kurkumy, která je dobrá nejen v prevenci proti rakovině, ale taky podporuje trávení a snižuje cholesterol. O více účincích se dočtete například tady: https://www.eushops.cz/Kurkuma-prirodni-lek-c5_24_2.htm :)

  Kvě 30, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama