10 triků jak zvládnout klimakterium

MUDr. Pavel Turčan vám poradí 10 triků, jak zvládnout klimakterium:

 1. Nelekejte se klimakterických příznaků

 

Typické příznaky přechodu, které se objevují většinou jako jedny z prvních, jsou návaly horka, potu, bušení srdce, někdy až svíravá bolest na hrudi, brnění končetin, zvýšená únava, nervozita, sklon k depresivním náladám, lítostivost, plačtivost, nespavost, atd. Vypadají sice někdy docela hrozivě, ale kromě toho, že vám dokážou život značně znepříjemnit, vaše zdraví vážněji neohrožují. Zhruba jedna třetina žen je navíc téměř vůbec nepocítí. Další třetina je vnímá, ale většinou je označuje za snesitelné a poslední třetina se bez nějaké formy pomoci neobejde.

 

 1. Přistupujte k řešení aktivně.

 

Nejhorší, co můžete udělat, je sednout si a naříkat nad tím, že stárnete a že už nejste k ničemu, že ostatní lidé z okruhu vašich blízkých jsou spíše proti vám, atd. Pokud zrovna procházíte hormonálními změnami souvisejícími s přechodem, mohou vás uničit citlivější a vnímavější na různé situace. Může se tak lehce stát, že ku příkladu vtipně míněná poznámka vašeho partnera, která by vás dříve rozesmála a vnímala by jste ji spíše jako projev blízkosti, vám najednou může připadat jako útok vůči vám a může vám to přijít líto. Rovněž se může stát, že věci, které vás dříve nechávaly klidnou, vás najednou popudí a reakce na situaci může i vám samotné připadat nepřiměřená  a nevhodná, ale prostě to v ten moment nejde zvládnout. Nebojte se, jak již jsme zmínili v prvním bodě, nejedná se o psychické onemocnění, pouze o hormonální změny, se kterými jde něco dělat. Rada aktivního přístupu k věci zahrnuje zkusit svépomoc (životospráva, dietní změny, zdravý pohyb, péče o vztah a sebe sama, doplňky stravy), případně se nechat vyšetřit u gynekologa a v případě potřeby nasadit adekvátní léčbu.

 

 1. Změňte dietní režim

 

Většina žen, které se dostanou do období přechodu, začnou spíše přibývat na hmotnosti a kila se jim daří shazovat o něco hůře. Důležité je upravit si stravovací režim tak, aby bylo jídlo rozloženo minimálně do pěti dávek na den s rozestupem 2-3 hodin. Váš jídelníček by měl tedy obsahovat snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Skladbu stravy upravit tak, aby v ní bylo více zeleniny a mořských ryb, které obsahují důležité látky s antioxidačními účinky a pomáhají upravit cholesterol. Rovněž je nutné si hlídat energetický příjem. Spalovací schopnost těla se s věkem postupně snižuje, metabolismus je pomalejší, proto je potřeba trochu hlídat i zkonzumované kalorie. V žádném případě nedržte tzv. hladovějící diety. Jejich efekt je velice krátkodobý a bohužel, neodbouráváte při nich jen tuk, ale i svalovou hmotu, která funguje v těle jako „aktivní spalovna“ a proto po vysazení takové diety vždy následuje tzv. jo-jo efekt, často přiberete ještě více než byl výchozí stav. Navíc při hladovění můžete být ještě více nervózní a nepříjemná okolí i sama sobě.

 

 1. Hýbejte se, pokud možno, na čerstvém vzduchu.

 

Aktivním pohybem nejen že podporujete růst svalové hmoty, která vám pak pomáhá lépe odbourávat i tuky, ale rovněž zpevňujete kostru a tělo. Nedostatek estrogenů v přechodu může vést k rychlejším projevům stárnutí organismu. Žen fyzicky aktivních, dbajících a pečujících o své zdraví, se většinou projevy spojené s přechodem dotýkají méně. Navíc pod vlivem chybějících hormonů se začíná rychleji odbourávat kostní hmota a vápník z kostí a stoupá riziko řídnutí kostí s následným zvýšením rizika zlomenin, kupř. krčku stehenní kosti, které může skončit až náhradou kyčelního kloubu. Aktivním pohybem na čerstvém vzduchu a pobytem na sluníčku podporujete tvorbu vitaminu D, podporujícího ukládání vápníku do kosti a zároveň podporujete aktivní přestavbu kostní hmoty tak, aby byla pevnější a odolnější.

 

 1. Pečujte o své vztahy

 

Pokud jste s partnerem dosud vychovávali děti a vše kolem se točilo kolem nich a sebe jste poněkud zanedbávali, je nejvyšší čas, aby byla sjednaná náprava. Ve vztahu je totiž důležité, aby na prvním místě byl životní partner nebo partnerka a aby mezi vámi byl vztah, kdy si i po spoustě společně prožitých let máte co říct. Proto je lepší o vztah pečovat dlouhodobě, nejen v období blížícího se přechodu. Snažte se s partnerem trávit nějaký čas společně, být pro sebe navzájem důležití, mluvte spolu například i o řešení běžných věcí, atd. Období přechodu je zároveň období, kdy děti odchází z domu, osamostatňují se a žijí si dále svůj život. Pokud byl váš vztah založený spíše na péči o ně a tato péče byla zároveň i to jediné, co vás s partnerem spojovalo, zalarmujte se, dokud je ještě čas a učte se spolu žít a trávit čas i bez dětí.

 

 1. Přehodnoťte smysl života a životní hodnoty

 

Opět se vracíme k předchozímu bodu. Jestliže jste dosud péči o děti považovala za smysl svého života a najednou se vám vše hroutí, přehodnoťte své životní hodnoty. Naučte se pečovat nejen o druhé, ale i o sebe a své vztahy. Pokud zatím nemáte nějakou zálibu nebo volno časovou aktivitu, najděte si něco, co by vás bavilo, co by vám bylo zároveň i zdrojem pocitů spokojenosti. Rovněž je vhodné alespoň část volného času trávit spolu s partnerem, mít prostě něco společného, co je zdrojem společných zážitků a co vás zároveň sbližuje a učí spoléhat se jeden na druhého. V případě, že žijete bez partnera, snažte se mít kolem sebe příjemné lidi, které máte ráda a volný čas trávit s nimi. Pokud jste dosud čas na přátele neměla, prostě si jej udělejte. Někdy stačí i málo a vše se může začít měnit k lepšímu.

 

 1. Pečujte o své tělo

 

Do péče o tělo nepatří jen již zmiňovaný pohyb na čerstvém vzduchu. Snažte se svému tělu dopřát i dostatek času na odpočinek a udělat něco pro jeho regeneraci. Zajděte se například občas na masáž, ke kadeřníkovi či na kosmetiku. Zvláště péče o pokožku je v období přechodu významnější. Pod vlivem klimakterických hormonálních změn bývá kůže méně hydratovaná a zvyšuje se riziko tvorby vrásek. Používáním vhodné kosmetiky a krémů tak můžete udržet vaši pokožku v dobrém stavu, dokonce i tak, že by někdo jen těžko mohl hádat, kolik je vám doopravdy let.

 

 1. Nestrkejte hlavu do písku. Přechod není strašák nebo bod, ve kterém všechno končí.

 

Všechny uvedené změny spojené s přechodem se nevyhnou žádné ženě, která se jich dožije. Přechod je prostě neodmyslitelná součást života ženy. Je to fyziologické období, není to žádná nemoc. Není dobré jej vnímat jako noční můru, dělat jakoby neexistoval nebo že vás se to netýká. Spíše se snažte nebát se a preventivně působit, aby změny, které přináší, nebyly pro vás zdrojem potíží a zdravotních problémů. I když patříte do skupiny žen, která nemá tzv. typické přechodové příznaky (viz bod č.1), ostatní změny se vás dotýkají stejně jako jiných žen. Vhodné je preventivně užívat některé doplňky stravy, např.  s obsahem mateří kašičky,  fytoestrogenů, minerálů a stopových prvků (např. Sarapis soja, Isoflavon, a další).

 

 1. Nezanedbávejte preventivní prohlídky u lékaře.

 

Nezbytnou součástí je i prevence. Součástí pravidelné preventivní péče by mělo být minimálně jednou za rok vyšetření u gynekologa, s odběrem stěrů na prevenci rakoviny děložního čípku. V případě potíží může být doplněno i o vyšetření hormonálních hladin  z krve. Rovněž od 50 let by nemělo chybět ani vyšetření kostí jako prevence řídnutí kostní hmoty (tzv. denzitometrie) a vyšetření na okultní krvácení ze stolice jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. U praktického lékaře by měla být prevence jednou za 2 roky spojená s vyšetřením krve na cholesterol, hladinu cukru, jaterní testy a základní hodnoty krevního obrazu. Mammografické vyšetření prsou se doporučuje absolvovat rovněž jednou za dva roky, počínaje 45. rokem věku. Všechna preventivní vyšetření jsou plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

 

 1. Nebojte se případné léčby.

Za situace, kdy se dostanete do stavu, kdy nestačí jenom prevence, ale je nutné, aby váš lékař zvolil některý ze způsobů léčby, nestyďte se za to. Rozhodně je lepší něco užívat a zabránit tak další likvidaci zdraví a vašich vztahů, nebo alespoň trápení sebe sama. Někdy postačí léčba nehormonální, jindy je vhodná léčba hormony. Pokud je léčba, včetně té hormonální, správně nasazená a lékař vás pravidelně sleduje, mělo by být vše v pořádku a léčby se není potřeba bát. V případě pochybnosti o správnosti léčby se můžete poradit i u jiného lékaře. V některých složitějších případech je dobré znát názor i jiného odborníka. V medicíně může existovat více způsobů léčby a všechny mohou být správné. Pokud se pro některý z nich po konzultaci s lékařem rozhodnete, je dobré tyto způsoby nemíchat dohromady a řídit se podle zásad jednoho z nich. Kombinace různých přístupů nemusí vést k očekávanému výsledku a někdy může být i na škodu. Důležité je nečekat a konat. Moderní není trápit se, moderní je žít naplno i období přechodu.

 

Připavil:

MUDr. Pavel Turčan -  odborný ženský lékař a sexuolog

Centrum MEDIOL, s.r.o., Olomouc

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Saša
  Saša (anonym)

  Mě se v období menopauzy osvědčil Arginmax pro ženy. Díky němu jsou návaly horka a noční pocení pryč a celkově se cítím moc dobře.

  Led 27, 2013
 • Obrázek uživatele sašena
  sašena (anonym)

  děkujeme za reklamu

  Led 27, 2013
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Nemám návaly, ani se nepotím, ale jsem jako obnažený nerv. Vždy jsem se držela spíš pozadu, nehádala se, teď na každou nespravedlnost reaguji jako kulový blesk. Pohádám se, když mě někdo předběhne ve frontě, když je na mě někdo drzý, když mi v supermarketu u kasy chtějí prohlížet tašku...Muž se za mě stydí, ale já se nedokážu ovládnout. Máte to taky?

  Led 27, 2013
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Já taky ne,spíš jsem kliďas.

  Led 27, 2013
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Mě zase pomohl Elison. S jeho účinky jsem byla spokojená okamžitě a konečně nemám strach jít někde na výlet bez toho , abych předem stresovala jestli tam bude wc a podobně. Určitě doporučuji

  Kvě 15, 2013
 • Obrázek uživatele albert-sd
  albert-sd (anonym)

  Kromě velmi pozitivních účinků na nejen na klimakterium u žen a andropauzu u můžů má kotvičník následující účinky:-)) Působení a s tím související léčivé využití drogy kotvičník je zcela mimořádně široké, zasahuje do mnoha životních funkcí. - močopudný prostředek využívaný při chorobách ledvin a močových cest - rozpouští močové kaménky - podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje střevní peristaltiku - působí žlučopudně a žlučotvorně - snižuje hladinu krevního cholesterolu na 25-30% - působí jako velmi účinné antisklerotikum - tlumí tachykardii a prodlužuje diastolu - zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak - léčí srdeční ischémii a angínu pectoris - snižuje hladinu tuků v krvi - normalizuje krevní srážlivost, je-li tato chorobně zvýšená. - působí jako výtečný lék při diabetu II. typu, na inzulínu nezávislém - zvyšuje mužskou potenci, zvyšuje hladinu testosteronu až o 30% - zlepšuje mužskou plodnost - léčí stařeckou hyperplasii prostaty a prostatismus mladších mužů - u žen značně zvyšuje hladinu estrogenů ženských pohlavních hormonů - má tonizující a obecně regenerační účinky zvláště po těžkých nemocech - léčí ušní šelesty - léčí některé zrakové poruchy - léčí některé typy závratí - léčí některé typy močové inkontinence a bolestivého močení - čaj je výborným kloktadlem při zánětech v dutině ústní - čistí a léčí játra - léčí lumbago - léčí dnu více na http://www.albert-sd.cz/kotvicnik-pozemni-tribulus-terrestris/

  Srp 20, 2013
 • Obrázek uživatele Majka
  Majka (anonym)

  No koukám, že všechny se s tímhle problémem potýkáme a hledáme cesty jak příznaky klimakteria nějak obalamutit ? Já třeba sportuji a užívám Elli menoOsteo. Užívám hlavně proto, že jsem hodně sportuji a v klimakteriu se hodně trpí na řídnutí kostí, které vede k osteoporóze a Elli pomáhá i v tomto směru :)

  Feb 28, 2014
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  No já teda nemám problém s inkontinencí, ale hrozně jsem se potila v noci a nespala jsem. Do práce jsem chodila s kruhy pod očima a byla jsem celkově unavená. Pak mi doktor doporučil přírodní Elli meno Osteo a od té doby jsem naprosto v pohodě !

  Kvě 25, 2014
 • Obrázek uživatele Tommy
  Tommy (anonym)

  Žena si pochvaluje korejský ženšen. Narazila na něj tady: http://www.lavivant.cz/blog/nejlepsi-pritel-zeny-uz-neni-diamant-ale-zensen/, tak se rozhodla to vyzkoušet a bolesti má fakt mírnější.

  Zář 08, 2015
 • Obrázek uživatele Klimakterium a SARAPIS
  Klimakterium a ... (anonym)

  Osobně mám vyzkoušený Sarapis plus. Doporučila mi ho moje doktorka, měla jsem strašné návaly horka. Rodina byla z mých nálad něšťastná. Takže jen doporučuji http://vegall.cz/clanek/zobrazit/sarapis-plus-novinka-pro-zeny-nejen-v-klimakteriu

  Bře 30, 2016
 • Obrázek uživatele Vanda
  Vanda (anonym)

  Velmi doporučuji hormony Klimonorm. Skutečně tím, že si udržíte cyklus, bude vaše pleť, postava a jiskra v oku fungovat, jako byste v přechodu nebyla. Prodloužíte si mládí o několik let. Stojí to za to a i za ty kecy, které kolem sebe uslyšíte, že je to nezdravé a že jen příroda je zdravá

  Bře 30, 2016
 • Obrázek uživatele Hedvika
  Hedvika (anonym)

  Elli mi dost pomohlo v přechodu.. i když jsem tomu nevěřila, že nějaké přírodní tabletky mi mohou pomoct, nakonec jsem přešla bez nějakého většího problému..takže to bych doporučila

  Říj 14, 2016
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Žena si pochvaluje korejský...Taky mi ženšen pomáhá. Beru od Solgaru. Výhodou je, že i dokáže harmonizovat talk - jak vysoký, tak nízký - já mám právě problémy s nízkým. Korejský ženšen mi pomohl od motání hlavy.

  Říj 14, 2016
 • Obrázek uživatele Miriam
  Miriam (anonym)

  Elli užívám pravidelně už od doby těsně před přechodem.. teď jsem v přechodu a musím zaklepat, nemám žádný větší problém - nemám návaly, nejsem náladová..ani žádné jiné příznaky a je mi dobře

  Říj 18, 2016
 • Obrázek uživatele aha
  aha (anonym)

  ona je to tady zase jedna stejná dealerská reklama

  Říj 18, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama