Reklama

10 tipů pro krásné nohy bez křečových žil

Máte po dlouhé cestě autem, letadlem či celodenní tůře nateklé, bolavé nohy a pocit, že neuděláte ani krok? I když příznaky po několika hodinách odpočinku zmizí, mohou se zase rychle objevit. Důvodem je pozvolně se zhoršující žilní zánět - základ metliček, křečových žil, trvalých otoků, a dokonce kožních změn a bércových vředů. Příznaky tzv. chronického žilního onemocnění zná 7 z 10 z nás.

První příznaky často přichází již kolem 20 let a křečové žíly a metličky pak nejsou žádnou výjimkou již u třicátnic. Už při prvních nepříjemných pocitech je přitom čas zajít k lékaři.

10 tipů pro krásné nohy

1. V létě si dopřejte častěji osvěžení např. osprchováním nohou studenou vodou nebo brouzdáním v horském potoce - povzbudíte tak žilní funkci a pocit těžkých nohou rázem zmizí.

2. Zapomeňte na strečové oblečení a vysoké podpatky - ale pozor, ani balerínky nejsou nejvhodnější. Ideální je podpatek 3 cm vysoký (a už víte, jak doma vysvětlit, že potřebujete nové botky).

Reklama

3. Nechte se namasírovat - začněte u chodidel a pokračujte vzhůru na stehna. Pokud není nikdo nablízku, ulevit svým nohám můžete sama.

4. Už při prvních příznacích (nohy jako z olova, otékání) si naplánujte návštěvu u praktického lékaře - ten vás případně pošle na další vyšetření, doporučí či předepíše léky (venofarmaka zlepšující zdraví žil) a poradí se změnou denního režimu.

5. Komprese je stále in - zatímco naši prarodiče se museli spoléhat na obinadla, my si můžeme vybrat z různých kompresních pomůcek. Předepsat je přitom může i lékař, který vám současně poradí s výběrem.

6. Využijte moderní technologie - na internetu se podívejte např. na stránku www.zilniporadna.cz, pokud dáváte přednost telefonu, pomůže vám aplikace „Bolí Vás nohy?“.

7. Pohyb, pohyb, pohyb - kromě chůze, běhání a kola existují i speciální cviky zlepšující cirkulaci krve v problematických místech. I ty najdete v aplikaci „Bolí Vás nohy?“.

8. Do výživy zařaďte potraviny bohaté na rutin a další bioflavonoidy a na vitamín C. Jsou důležité pro tvorbu cévního kolagenu. Jedná se např. o pohanku, citrusové plody (včetně bílé dužiny), lesní plody, jablka... Též látka pyknogenol, která se získává z extraktu kůry pobřežní borovice - Pinus maritima- a která se též vyskytuje v brusinkách, borůvkách, grepech, červeném víně a v dalších druzích ovoce,díky obsahu bioflavonoidů příznivě působí na cévní stěnu.

9. Základem chronického žilního onemocnění je zánět - a je všeobecně známo, že zánět má rád teplo. Proto je důležité se právě teplu vyhýbat, nohy vám nezkrásní ani opalováním - spíše naopak.

10. Důležité je též dodržovat zásady správného sedu a sedavou práci často střídat aspoň krátkodobým pohybem.

Reklama

Komentáře

alex (Čt, 19. 7. 2018 - 17:07)
Na křečové žily mi pomáhá studená sprcha, alpa a kvalitní matrace! Určitě si dopřejte kvalitní postel! Doporučuju Spirit Continental- http://www.spirit-continental.cz
Johana (Ne, 22. 7. 2018 - 18:07)
Doporučila bych hlavně návštěvu doktora. Masáže a pohyb jsou sice hezké, ale ne vždy to stačí. Beru teď pravidelně léky a teprve s nimi cítím úlevu.
Ján (Ne, 22. 7. 2018 - 23:07)
Doporučila bych hlavně...Presne tak.Treba zajsť k lekárovi.Predpíše lieky aj podporné pančuchy.A nevnímať rôzne reklamy v časopisoch na "zázračné" lieky,ktoré vyliečia kŕčové žily behom krátkej chvílky.
Reklama