Reklama

10 příznaků přemnožení kvasinek candida a co proti tomu dělat

Možná se divíte "Co to proboha je candida" ?.

Candida je houba, forma kvasinek. Normálně velmi malé množství žije ve vašich ústech a střevech. Jejím úkolem je pomáhat s trávením a vstřebáváním živin, ale když se nadměrně pomnoží, narušuje stěnu střeva a proniká do krevního oběhu, uvolňuje toxické vedlejší produkty do krve a způsobuje tzv. "syndrom děravého střeva". To může vést k mnoha různým zdravotních problémů od zažívacích problémů až po depresi a poruchy imunity.

Jak se stane, že se candida nadmíru přemnoží?
Zdravé nebo “dobré“ bakterie obvykle udržují hladinu candidy v šachu. Nicméně se populace candidy může vymknout kontrole, pokud užití antibiotik zabije příliš mnoho přátelských bakterií, máte dietu s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru (kterým se živí kvasinky), vysoký příjem alkoholu, užíváte perorální antikoncepci nebo jste pod vlivem dalších nepříznivých faktorů včetně vysoce stresujícího životního stylu. Dokonce i strava s vysokým obsahem prospěšných fermentovaných potravin,jako kombucha, kysané zelí a okurky, může nakrmit candidu a způsobit její přemnožení.

Běžné příznaky Candidózy
1.   Plísňové infekce kůže a nehtů
2.   Pocit únavy a opotřebovaní, chronická únava nebo fibromyalgie
3.   Trávicí problémy: například nadýmání, zácpa, průjem
4.   Autoimunitní onemocnění jako např. Hashimotova tyreoiditida, revmatoidní artritida, ulcerózní kolitida, lupus,psoriáza,sklerodermie nebo roztroušena skleróza
5.   Potíže se soustředěním, špatná paměť, nedostatek pozornosti, ADD, ADHD a mozková “mlha“
6.   Kožní problémy: například ekzém, lupénka, kopřivka, vyrážky
7.   Podrážděnost, změny nálady, úzkost, deprese
8.   Vaginální infekce, infekce močových cest, rektální svědění nebo vaginální svědění
9.   Těžké sezónní alergie nebo svědění uší
10.  Silná chuť na cukr a rafinované sacharidy

Jak si otestovat přerůstání Candida?

Reklama

Krevní test

Protilátky IgG, IgA, a IgM proti candidě těla. Ty mohou být kontrolovány ve většině laboratoří. Vysoké hladiny protilátek ukazují na přemnožení candidy. Výsledky však často mohou být negativní, i když test ve stolici nebo v moči je pozitivní.

Testování stolice
To kontroluje Candidu v tlustém střevě nebo v nižší části střev. Je však nutné ujistil svého lékaře,  aby udělal objednávku na úplný test stolice včetně analýzy kvasinek.

Urine Organix Dysbiosis test moči

Tento test zjistí hladinu D-arabinitolu -odpadního produktu přemnožených kvasinek. Zvýšený test znamená přemnožení candidy. Tento test se deterministický pro horní části horní části trávicího traktu nebo pro tenké střevo. (tento test se v ČR zřejmě neprovádí)

Jak se zbavit přemnožené candidy?
Účinná  terapie candidózy zahrnuje zastavení přemnožení kvasinek a obnovení přátelských bakterií, které obvykle pomohou udržet kvasinky na uzdě, aby Candida již nemohla vstupovat do krevního řečiště.

1. Zbavit se přerůstání candidy především vyžaduje změnu v jídelníčku na nízkosacharidovou stravu - tzv. protikvasinkovou dietu. Cukr je to, co krmí kvasinky, takže odstranění cukru ve všech jeho jednoduchých podobách jako cukroví, zákusky, alkohol a mouky. Snížení příjmu sacharidů jen na několik šálků komplexních sacharidů denně: jako jsou obiloviny, luštěniny, celozrnný chléb, těstoviny a brambory bude bránit candidě v růstu. Též je vhodné odstranění všech fermentovaných potravin a zrajících sýrů.

2. Samotná dieta může trvat tři až šest měsíců, než je candida opět pod kontrolou. Navíc pokud jsou kvasinky přemnožené, je velmi těžké odolávat chuti na sladké. Dále hrozí riziko, že po narušení diety začnou být kvasinky, které nebyly dostateně potlačeny, ještě agresivnější v projevech. Kvůli tomu je velmi doporučováno použití protiplísňových léků: například Diflucan nebo Nyastatin po dobu jednoho měsíce nebo déle. Pokud se léčíte sami, můžete užívat doplňky stravy s protikvasinkovou aktivitou: oregánový olej, lapacho, štáva z celých listů aloe vera, česnek, kaprylová kyselina,...

3. Dále se musí musí obnovit zdravé bakterie, aby byla vaše candida populace pod kontrolou, proto je nutné užívat probiotika pravidelně. Užívání probiotik pomáhají snižovat množství kvasinek a obnovit úroveň dobrých bakterií.

4. V boji proti kvasinkám je vždy též potřeba mít posilněná játra, která se musí vypořádávat s odumírajícícmi kvsinkami a jejich metabolity.
Např. ostropestřec marijánský je velmi dobrá bylina na podporu jater.

5. A konečně je též pro vaše léčení důležité odstranění zánětlivých potravin, které mohou poškodit váš gastrointestinální trakt a zavádění potravin, které pomáhají při trávení a vstřebávání živin.
To bude nejlepší prevencí opětovného přemnožní kvasinek a výrazně to zlepší vaše celkové zdraví.

 

Reklama

Komentáře

Markét (Po, 19. 1. 2015 - 14:01)
Článek mě velmi zaujal a jsem ráda, že je tak výstižně psaný. Sama jsem s Candidou měla velké problémy, a to nejen v oblasti klasických vaginálních mykóz, al postupem času se mi to rzneslo i jinde po těle obzvláště na chodidla. Prakticky pro mě bylo nemožné si zajít i do sprchy po cvičení, poněvadž jsem obvykle do dvou dnů měla nohy jak ropucha a děsně to svědilo. Musela jsem nasadit přísnou dietu a kompletně změnit svůj životní styl. Hodně jsem užívala Clotrimazol a později mi byl doporučen Wobenzym. Nakonec se mi to po několika letech podařilo zažehnat a teď už mám naštěstí klid. Tak hlavně hlavu vzhůru, pokudmáte tyto problémy, s chutí a vytrvalostí jde téměř vše:)
Helda (Pá, 30. 1. 2015 - 18:01)
Já jsem také nakonec vyzrála na Candidu s Wobenzymem. A také se mi osvědčilo, vysunout z velké části lepek z jídelníčku a cítím se o mnoho lépe.
polvero (So, 27. 1. 2018 - 10:01)
všude jinde kysané zelí doporučují proti kandidě, jinak d-arabinitol super test, bohužel naši lekaři a laborky nestudují novinky, tak se lidi raději léčí přes internet sami.
Věrka (Čt, 6. 12. 2018 - 14:12)
Rozhodně nevynechat Wobenzym. Vřele doporučuji.
Andrea (So, 29. 12. 2018 - 14:12)
Stres je velký faktor. Často si ho ani sami neuvědomujeme. Wobenzym je skvělý preparát, který mohu také doporučit. Ale určitě bych to nenechávala jen na něm. Pokud například trpíte vaginální mykózou, tak doporučuji koupit si intimní mýdlo Idelyn a dále nějaké globule volně dostupné v lékárně. Pokud by samoléčení nepomohlo, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Známé tyto problémy přesrostly v chlamýdie.
pavel pavel pavel (Po, 4. 5. 2020 - 00:05)
po operaci prost.+ozař+ATB -tepl.39.5 -masivně kvasinky nato prokanazol ,uleva ale nedobrán , časem unava apod. potom zase 3xATB -(chlam)problémy zvětšeni+paleni plosek ,otekly kotníky -masáže ale možná se to jen přesunulo do plosek ?(kvasinky) pry ale neuropatie? po čase zase ATB (helibact) a problémy ještě větši -unava, motáni bolesti ,svěděni od hlavy k patě !!!! myslim že kandidóza celkově ,ale pořad pry neuropatie a leky na nervy ,co s tím????,zatím jsem zkusil ostropeřec ,dieta bec cukru ,jen stévie ale paleni větši,unava atd , je to normálni reakce??? (kvasinky se bráni???) co dál????
Karla (St, 28. 7. 2021 - 12:07)
Zajímalo by mě, jak bojujete s pořád opakujícíma se kvasinkama? Díky moc za info a typy.
Ester (Út, 31. 8. 2021 - 10:08)
Já jsem z toho byla fakt už zoufalá. Nakonec mi ale pomohl tento doplněk stravy https://www.houbicky.eu/outkovka-pestra-coriolus-versicolor-120-kapsli/. Kvasinkám je konec, jednou pro vždy, snad. Ne, jako vážně, už dlouho jsem se s nima netrápila :)
Laura (Po, 27. 9. 2021 - 15:09)
Prosím tě a to jsi tu outkovku brala jak? Jakože s ATB nebo jako prevenci? Jak ji mám brát, aby se mi ty kvasinky nevracely?
Luisa (Út, 26. 10. 2021 - 19:10)
No, já jsem to brala jako podpůrnou léčbu a v pohodě. Už se nevrací :)
Natty (Pá, 26. 11. 2021 - 13:11)
Tak to je paráda. To jsem potřebovala slyšet :) No, musím je taky zkusit... Taky už nevím, co s tím...
rymanni (Čt, 26. 11. 2020 - 08:11)
+1 Diflucan bez předpisu - http://onlinecheappills.com/diflucancz.html
Má objednávka přišla přesně v uvedenou dobu a pilulky fungují skvěle.
Reklama