Zúžené cévy na nohách: častý problém kuřáků

30.10.2003 00:00
Zdraví

Zužovaní a uzavírání tepen postihuje v 90% především kuřáky. Skoro vždy jde o tepny na nohách, jen vzácně bývají postiženy paže. Kromě konzumace nikotinu hrají roli při obliteraci (uzavíraní průsvitu) cév i další faktory: porucha metabolismu tuků, vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, nadváha a cukrovka.

Většina těchto faktorů je ovlivnitelná: kouření, nadváha a nedostatek pohybu úplně, zbylé alespoň částečně. Rizikové faktory jako vysoký věk, mužské pohlaví a genetická dispozice ovlivnitelné pacientem ani lékařem nejsou.

Čím větší je počet rizikových faktorů, tím větší je pravděpodobnost onemocnění. Cílem by proto mělo být rizikové faktory minimalizovat.

Na začátku obliterujícího onemocnění periferních tepen dolních končetin nemá pacient téměř žádné potíže, pouze často nápadně studené nohy. Pokud jsou u mužů postiženy též pánevní tepny, dochází k impotenci a poruchám erekce. Přesto tyto potíže málo kdy vedou k návštěvě lékaře.

Pokud zužování cév na dolních končetinách pokračuje, začnou se při chůzi objevovat silné bolesti (2. stádium nemoci). Příčinou je nedostatečný přívod kyslíku k pohybujícím se svalům, které mají větší energetické nároky. Po krátké přestávce v chůzi bolesti opět zmizí. Jak se nemoc zhoršuje, úsek, který pacienti dokáží ujít bez bolesti, se zkracuje a pacienti se stále častěji musí zastavovat, což někdy maskují prohlížením výkladních skříní obchodů. Zúžení cévy se nachází nad nejbolestivější oblastí.

Ve třetím stádiu se bolesti objevují i v klidu, zejména v noci. Ulevující polohou může být, pokud se pacienti v posteli posadí a dají nohy na podlahu, proto někteří spí raději v křesle.

V posledním stádiu se objevují těžko léčitelné vředy na nohách, protože již ani kůže není dostatečně zásobena kyslíkem. V nejhorších případech, kdy infekce ohrožuje pacienta na životě, musí lékaři přistoupit k amputaci prstů či části končetin.

Pro správnou léčbu je nutná včasná návštěva lékaře, který může již podle vzhledu končetiny (bledá, chladná se suchou kůží, popř. vředy a postižením nehtů), vyšetření tepu (slabý či chybějící) a speciálních vyšetřovacích metod (Doppler, Oscillografie) určit zúžení cév.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ani nevíte, Hanzi, jak Vám rozumím. Před několika lety měl můj táta...
mirek  |  6.11.2006 17:20

znám člověka který musel na nové rentgenové snímkování protože...
dělník  |  20.9.2007 15:26

Dobrý den, dědeček, 65 let, kuřák. Stejný problém. Bolesti nohou,...
Klára  |  27.9.2009 18:43

Ja zasnu, Jak muzou byt lekari tak bezmocni v nekterech pripadu. Ten Pan...
Georgi Petrov Sozopol Bulharsko  |  5.3.2011 20:49

Co nezdravá a tučná jdla? Tuk se usazuje v cévách .Který ucpává...
Návštěvnk  |  26.3.2015 21:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *