Zraková protéza pro slepé

15.6.2005 00:00
Zdraví

Němečtí vědci vyvinuli zrakovou protézu, kterou brzy vyzkoušejí na slepém pacientovi. Informovala o tom agentura DPA. Protéza se skládá ze speciálních brýlí a implantátu, který bude zaveden do oka nemocného, trpícího dědičnou oční chorobou retignitis pigmentosa.

Následkem poruch metabolismu sítnice při ní nejsou světločivné buňky (tyčinky a čípky) dostatečně zásobovány krví, postupně degenerují a odumírají. Posléze nejsou s to přijímat zrakové podněty a předávat je zrakovým nervům. Prvními příznaky jsou ztráta barevného a kontrastního vidění, potíže s viděním za šera a v noci a takzvané trubicovité vidění.

"Implantát umožní schematické vidění, rozpoznávání obrysů a černo-bílé rozlišování," uvedl profesor Wilfried Mokwa z Porýnsko-Vestfálské vysoké školy technické v Cáchách. Protéza by podle něho mohla být na trhu do pěti let.

Speciální brýle budou tvořeny malou videokamerou a přístrojem, který přemění informace z kamery v signály "srozumitelné" pro zrakové nervy. Tyto signály vyšle na čip, který bude implantován v oční čočce. Nervové buňky, jež vedou ke zrakovému nervu, budou simulovány prostřednictvím elektrod. Profesor Mokwa, který projekt řídí, počítá s tím, že v budoucnosti bude zraková protéza pomáhat slepým lidem, postiženým i jinými očními nemocemi.

Tým vědců z Cách pracuje na zrakové protéze devět let.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

JSEM SLEPÁ Z DŮVODU TRUBKOVÉHO VIDĚNÍ.KDE ZÍSKÁM INFORMACE O TÉTO...
Sapíková  |  22.4.2008 15:35

Myslíš asi něco jako elektronickou oční protézu?
 |  22.4.2008 17:42

Dobrý den. Mé jméno je Hana Barešová a jsem studentka VOŠ sociálně...
Dotazník o zkušenostech rodičů s péčí o zrakově postižené dítě]  |  3.12.2008 19:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *