Co způsobuje nevhodná obuv

20.8.2002 00:00
Zdraví

Nejčastější příčinou řady obtíží, které nám mohou připravit vlastní nohy, jsou špatně padnoucí boty, které dřou a tlačí. Co všechno nám mohou způsobit?

Nejčastější příčinou řady obtíží, které nám mohou připravit vlastní nohy, jsou špatně padnoucí boty, které dřou a tlačí. Co všechno nám mohou způsobit?

 • Kuří oka jsou vystouplé plošky ztvrdlé kůže, nejčastěji na prstech nohou. Každý z těchto útvarů má tvrdý kuželovitý střed z nahromaděné odumřelé kůže, směřující špičkou dolů do podkoží. Při tlaku na kuří oko se špička dotýká nervů v podkoží a vyvolává nepříjemnou bolest. Kuří oka se mohou dělat také mezi prsty, kde jsou však změkčována potem, nebo vzácněji na chodidlech, kde obvykle bývají jen velikosti zrnka rýže. Častěji bývají postiženi lidé s vysokou nožní klenbou, protože při chůzi vynakládají větší tlak na prsty, a vzniklé tření nohy o botu tak zvyšuje riziko vzniku kuřích ok.

 • Mozoly jsou mírně vystouplé plošky tvrdé kůže na chodidlech. Na rozdíl od kuřích ok mozoly nebolí. Vznikají při některých vadách, které brání stejnoměrnému rozdělení tělesné váhy na chodidlo. (Mozoly mohou být také na rukou, kde vznikají vesměs při těžké manuální práci třením kůže o používané nástroje.)

 • Puchýř je polštářkovitý útvar vyplněný tekutinou, někdy krví. Tvoří se zpravidla po straně palce, v místě kloubu mezi palcem a záprstní kůstkou. Bývá zarudlý a značně citlivý. Přirozený tvar palcového kloubu může být u někoho poškozen botou, která tlačí na prsty, nebo vůbec špatně padne a je příliš tuhá. Dochází pak k tření a vznikají puchýře.

 • Nehet na prstech nohou (nejčastěji u palce) zarůstá, když tlak na něj zatlačuje rostoucí okraje do přilehlé kůže. Někdy dochází k zánětu a k infekci, což působí při chůzi značnou bolest. Kromě tlaku bývá příčinou nesprávné zastřižení nehtu a stále propocená kůže na nohou, nejčastěji při nošení ponožek a bot ze syntetických materiálů, které nedovolují vsakování a vypařování potu nebo jsou příliš těsné.

  PREVENCE:
  Choďte bosí, pokud je to jen trochu možné. V kulturách, kde jsou boty spíše výjimkou, kuří oka či zarostlé nehty neznají. Noste boty z přírodních materiálů, které umožňují nohám dýchat ( kůže, plátno ). Boty si pečlivě vybírejte a dbejte na to aby vám dobře padly.

  Zdroj: Léčíme se s přírodou - Readers Digest Výběr
  Tato kniha se dá zakoupit na www.001shop.cz
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Dobrý den, já mám na noze 2 kuří oka a nemůžu se jich zbavit.Použila...
  Lucka  |  11.5.2008 16:56

  Tak to buďte opravdu moc ráda, že jste nic necítila! Já na tom byla...
  marcela  |  16.5.2012 11:55

  Dobrý den všem, já už si dávám na kvalitu u bot velký pozor! Nechci...
  Bota12  |  19.2.2015 20:53

  Dobrá reklama:D boty vans nedoporucuju na kotniku se mi jiz dvakrat udelalo...
  hmm  |  9.3.2015 15:10

  jednoznačně kvalitní obuv.Jinak se mi i stalo,že jsem si koupila...
  Dětem  |  9.3.2015 15:17

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *