Zlínští oční lékaři provádějí unikátní operace šedého zákalu

19.2.2003 00:00
Zdraví

Několik desítek pacientů už úspěšně podstoupilo unikátní operaci šedého zákalu, kterou jako první v republice provádějí oční lékaři v Baťově nemocnici ve Zlíně. Pro celý zákrok včetně implantace umělé čočky stačí odborníkům otvůrek menší než dva milimetry, informovala ČTK mluvčí nemocnice Irena Amchová.

Pacienti tuto nebolestivou a dokonalejší operaci podstupují jen v ambulanci a díky malému řezu kvalitně vidí již první den po operaci. Podle lékařů se řez v oku zmenšil na polovinu. "Po několikaletém vývoji se nám podařilo zdokonalit operaci šedého zákalu. Několik desítek pacientů už zákrok podstoupilo, a to s velmi dobrými výsledky," řekl primář očního oddělení Pavel Stodůlka. Díky menšímu řezu se pacientovi rána lépe hojí, rychleji se mu vrací vidění a zlepší se i jeho výsledná kvalita.

S vývojem operace začali zlínští lékaři v loňském roce. Na novém způsobu spolupracovali také se zahraničními partnery. Oční lékaři Baťovy nemocnice se stali členy mezinárodního týmu zabývajícího se operací šedého zákalu ultramalým řezem.

Ultramalý řez potřebný pro operaci šedého zákalu byl možný jen díky dokonalejšímu ultrazvukovému přístroji, který zlínská nemocnice vlastní již delší dobu. "Učíme se s ním pracovat efektivněji a snažíme se zdokonalovat techniky operace. Dá se říci, že houslista se zkrátka naučil na houslích hrát lépe, aby muzika měla lepší břink," poznamenal primář Stodůlka.

Ačkoli řadu lékařů čím dál častěji zláká vidina větších peněz v soukromých ambulancích, desetičlenný tým očních lékařů Baťovy nemocnice je podle Stodůlky relativně stabilní. Mnozí odborníci na oddělení zůstávají proto, že mají zájem podílet se na zavádění nových operačních metod a pracovat se špičkovým vybavením, což privátní ambulance v takové míře neumožňuje.

Michaela Bradová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Moc moc děkuju
Iva  |  6.2.2007 20:22

dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám zelený zákal v oku,doktoři v Brně...
Dana  |  17.4.2007 13:01

Je mi 20 let a trpím šedým zákalem leveho oka a sklivcovými zákalky...
David  |  20.9.2007 14:37

V posledním měsíci se mi dělaly jasné červené kruhy v pravém oku.A...
Jana  |  20.9.2007 16:53

Muj syn je 10 let po urazu p.o. jeho sitnice je znacne poskozena byl...
anna  |  15.10.2008 19:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *