Žihadla

30.7.2003 00:00
Zdraví

Ať dostanete žihadlo od včely, vosy, sršně, popřípadě jste pokousáni červenými mravenci, jsou příznaky ve všech případech stejné: bolest, začervenání, otok a svědění postiženého místa. Včelí (vosí atd.) bodnutí pálí, protože žihadlem byl vpraven do vašeho těla jed. Ten v žihadle mají jen samičky, upozorňuje entomoložka dr. May R. Berenbaumová.

Včela je jediný druh, pro který použití žihadla znamená sebevraždu. Její žihadlo je totiž "ozubené", a proto je nemůže vytáhnout zpátky. Zůstává zabodnuté v kůži a spolu s ním i jedový váček. Dobrá zpráva: Včela může bodnout jen jednou. Špatná zpráva: Žihadlo, které zůstane na místě, vám pumpuje jed do těla, dokud je neodstraníte, říká toxikoložka a pohotovostní lékařka dr. Saralyn R. Williamsová. Jiné druhy hmyzu jako vosy a sršni jsou schopni po bodnutí žihadlo vtáhnout zpátky. Protože při útoku nezahynou, mohou bodat opakovaně, dokud před nimi neutečete nebo se jich jinak nezbavíte, upozorňuje dr. Williamsová.

"Když jste jednou žihadlo dostali, neexistuje žádná možnost, jak se jedu vniklého do těla zbavit, ani žádný speciální protijed," říká dr. Williamsová. "Takže se musíte pokusit zmírnit příznaky."

Doporučený postup odstranění žihadla:

Žihadlo s jedovým váčkem je třeba vyjmout co nejdříve. "Pokud se vám to podaří brzy, pak se vám do těla dostane jedu jen velmi málo. Když budete otálet, bude reakce mnohem bouřlivější," říká dr. Leslie Boyerová.

A jak to udělat nejlíp? Nehtem palce, hranou kreditní karty nebo tupou stranou čepele nože přejet mírným tlakem kůži těsně pod háčkem žihadla a vytlačit ho z kůže ven bez porušení jedového váčku u jeho kořene, radí dr. Williamsová.

"Nesnažte se ho vytlačit vymačkáváním nehty nebo pinzetou či zachytit za rozšířený konec - právě to je jedový váček. Když ho budete mačkat, vpravíte si do těla jen o to víc jedu." Místo bodnutí obložte ledem. Přiložte na ně kostku ledu, zmírníte bolest a omezíte vznik otoku. "Střídavě obkládejte ledem prvních deset minut po bodnutí - na pár minut led přiložit, pak ho zase na několik okamžiků odejmout a tak střídat," radí dr. Boyerová. Nenechávejte si na postiženém místě led hodinu, vznikla by omrzlina.

Použijte jedlou sodu. "Udělejte si z jedlé sody a vody kašičku a naneste ji na postižené místo," radí dr. Boyerová.

Bolest ztište obkladem. Bolest a svědění zmírní studený obklad. Zmírněte svědění. Úporné svědění lze zmírnit poťukáním lotionem z uhličitanu zinečnatého (v anglosaských zemích pasta proti spálení sluncem, "calamin lotio" - pozn. překl.). Pomáhá též koupel ve výluhu z ovesných vloček (v USA preparát Aveeno - pozn. překl.).

Proti svědění zakročte cíleně antihistaminikem. Někdy může dojít k těžké alergické reakci, jež může být značně nepříjemná, ale nikoli život ohrožující, pokud zůstane omezena na místo bodnutí. "Takoví jedinci mají otok rozsáhlejší, postihující například celé předloktí, pokud dostali žihadlo do ruky; normálně otok nepřesahuje 2-5 centimetrů kolem žihadla," upozorňuje dr. Boyerová. Pokud cítíte nepřekonatelné svědění a místo rychle otéká, pak rychle polkněte tabletu volně prodejného antihistaminika, které obsahuje aktivní látku diphenhydramin.

Postižené místo uložte do zvýšené polohy. Pokud vzniká rozsáhlý otok, takže kůže až bolí, jak se napíná, pak paži, nohu nebo jinou část těla uložte do vyvýšené polohy, aby síla gravitace působila proti vzniku otoku, radí dr. Constance Nicholsová, specialistka na akutní péči.

U jedinců alergických na včelí jed může bodnutí včelou vyvolat život ohrožující alergickou reakci. "Dochází k otoku dýchacích cest až k dušení, což může být osudné," konstatuje dr. Saralyn R Williamsova, toxikoložka a odborná lékařka akutní péče.

Jestliže jste dostali žihadlo od včely (nebo jiného okřídleného hmyzu jako vosy či sršně) a objeví se u vás rychle se šířící vyrážka typu kopřivky nebo máte potíže s dechem, zavolejte rychle záchrannou službu nebo jed do nemocnice, a to okamžitě!

Pokud víte, že jste na včelí bodnutí alergická, měli byste podle dr. Constance Nicholsové nosit identifikační náramek nebo jiné označení a vždy mít při sobě jednorázovou stříkačku s adrenalinem, který si můžete snadno sami aplikovat v případě, že dostanete žihadlo. Váš obvodní lékař vám poskytne instrukce. "Noste jednu dávku v kabelce či aktovce, jednu mějte v autě a jednu doma," doporučuje dr. Nicholsová. I když si injekci aplikujete, stejně jeďte na pohotovost, musíte být pod lékařským dohledem, říká dr. Williamsová. "Množství adrenalinu nemusí k záchraně života stačit - jen vám po může získat čas, abyste se dostala do nemocnice."

Nemocniční ošetření byste měla vyhledati v případě hromadného pobodání více žihadly, i když nejste alergičtí.

A samozřejmě lékaře navštivte, když je bodnutí infikováno. Pokud zarudnutí roste, objevují se červené proužky na kůži nebo z ranky po žihadle vytéká tekutina, popřípadě se tvoří stroupek, pak se jedna o infikované bodnutí.

Zdroj: Domácí lékař pro ženy - nakladatelství Columbus

Související články

Jak na hmyzí kousnutí a bodnutí

30.7.2002 00:00

Nemoci přenášené klíšťaty

6.5.2002 00:00

Jak na klíšťata

22.4.2002 00:00

Tea tree oil - lékárnička v lahvičce

14.2.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je to dobře popsané a sedí to ,jsem alergický na včely ,vosy atd..takže...
 |  25.9.2006 17:14

No, ale úplně nejlepší řešení pro alergiky je že hned po bodnutí si...
včelmistr.L.  |  9.3.2008 23:54

No, ale úplně nejlepší řešení pro alergiky je že hned po bodnutí si...
včelmistr.L.  |  9.3.2008 23:54

No jo, a co kdyz me bodne do penisu, hm???? Doma jsem porad nahaty a leti...
JaPetr  |  17.8.2015 13:03

tě do něj bodne a chcípni na alergii
ať  |  17.8.2015 13:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *