Ze světa očkování proti prasečí chřipce

30.10.2009 00:00
Zdraví

Německá pobočka antikorupční organizace Transparency Internacional se vyslovila v souvislosti s plánovaným očkováním proti prasečí chřipce pro prošetřující proces se Stálou očkovací komisí (STIKO). Neprůhlednost a potencionální konflikty zájmů podkopávají její důvěryhodnost a vyživují v současnosti podezření, že H1N1 chřipková pandemická vlna bude uvedena na trh farmaceutickýcm průmyslem.

  

Od roku 2008 členové STIKO své potenciální konflikty zájmů zveřejnily na své webové stránce. Aktuální údaje z března 2009 ukazují, že většina z 16 členů komise měla míň či víc intenzivní kontakty  s výrobci vakcín a též pro ně vykonávala placené činnosti. Dále je možno se dočíst, že jeden člen očkovací komise se angažoval ve fóru na podporu očkovaní, za což byl finančně odměněn od firmy Sanofi-Pasteur –MSD.

Schvalování očkovací látky probíhalo u evropského schvalovacího úřadu (EMEA), jehož činnost organizace Transparency Deutschland již několik lek velmi kriticky pozoruje .Jak podřízení EMEA pod generální ředitelství  hospodářství a nikoliv pod zdravotnictví a ochranu spotřebitele Evropské komise, tak také její financování ze dvou třetin farmaceutickým průmyslem, je nahlíženo velmi problematicky, zvláště když přezkoumání schvalovacích podkladů skrz externí vědce je možné až po úspěšném schválení vakcíny.

Zdroj: 14.09.2009 Transparency International

Nakonec si firma GlaxoSmithKline nechala smluvně zajistit dlouhodobé osvobození od odpovědnosti:

„ Na základě zvláštní Situace a případu pandemie, kdy není možno předložit rozsáhlá klinická data ani zkušenosti s vakcínou proti pandemii tohoto konkrétního složení“, bude firma za okolností, kdy převáží škody nad užitkem vakcíny a kdy škodlivé účinky nebudou obsaženy v informacích o produktu nutných pro schvalení,osvobozena od odpovědnosti.

Zdroj: 25.09.2009 A.T.I. Informace o léčivech Berlin GmbH

Spolky a zdravotníci v Německu kritizují „dvoutřídní“ očkování. Jedná se o skandál, kdy spolková vláda pro sebe a přední politiky objednala jinou alternativní vakcínu (bez nebezpečného adjuvans) než má dostat zbytek obyvatelstva.

Zdroj: 19.10.2009 , Spiegel

Silné vedlejší účinky vakcinace ve Švédsku. Jak informoval švédský magazin Expres, utrpělo 190 zdravotních sester těžké vedlejší účinky po očkování proti prasečí chřipce. Použita byla švédská vakcína Pandemrix, se stejnou přídavnou látkou, jaká je plánována pro očkování v Německu. Mezitím bylo očkováno přes 1000 Švédů a Institut pro nakažlivé nemoci byl zaplaven zprávami o vedlejších účincích.

Zdroj: 26.10.2009; shz

Sotva proběhne ve Švédsku den, kdy není zveřejněn nový případ úmrtí po očkování proti prasečí chřipce. Zatím vyšlo najevo: kromě 53-letého muže a jedné 65.leté ženy zemřela také jedna 74-letá a jedna 90-letá. Německá média o úmrtímch mlčí. VON GERHARD WISNEWSKI

Zdroj: 26.10.2009; Kopp-Verlag

4 mrtví ve Švédsku po očkování proti prasečí chřipce. Zatímco prezident Obama vyhlásil v USA stav nouze kvůli chřipce, roste ve Švédsku skepse. Tam zemřeli 4 pacienti krátce po vakcinaci. VON REINHRAD WOLFF

Zdroj: 27.10.2009; taz

Doktoři v Německu si stěžují na hrozbu finančích postihů, pokud nepoužijí  všechny dávky vakcíny. Například ve spolkové zemi Porýní- Falcko dostanou lékaři za jednu dávku vakcíny zaplaceno 6 euro, za nepoužitou dávku musí zaplatit pojišťovně 9 euro. 1 ampule obsahuje 10 dávek a musí být od 24 hodin po otevření spotřebována.

Zdroj: 28.10.2009 Spiegel

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vakcína proti tuberkulóze zajišťuje pouze omezenou obranu proti nákaze,...
Sára  |  2.11.2009 08:45

A Vy si myslíte, že je to zásluhou očkování, že se snížil výskyt...
Hugo  |  6.11.2009 07:45

pro zastánce očkování jedno video ze zajímavé přednášky...
Hugo  |  6.11.2009 07:48

Přednáška ze Švýcarska, o tom, ajk to je ze slavným očkováním - s...
Nebezpečné očkování  |  26.11.2009 11:02

Ahoj,21 prosince jsem se nechala očkovat proti prasečí chřipce.Od té...
Ivana  |  30.12.2009 12:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *