Ze špatných bot bolí nejen nohy, ale třeba i hlava nebo záda

17.4.2008 00:00
Zdraví

Ze špatných bot bolí nohy, ale také třeba hlava nebo záda. Nevhodné postavení nohou totiž má vliv na celé tělo. Koho tedy pálí plosky nohou, má otlačeniny či kuří oka, nebo se mu už dokonce začínají vytáčet palce, měl by se poradit s lékařem. Někdy stačí jen správná vložka do bot a problém je vyřešen.

Podle lékařských studií se 99 procent dětí narodí se zdravýma nohama. Třetina prvňáků ale už má nohy zdeformované. S věkem vad přibývá.

"Diagnostikou a léčením bolestivých stavů nohou se zabývá podiatrie. Center s touto specializací je ale zatím v Česku poskrovnu," řekl ČTK podiatr František Picek. Velký výskyt obtíží, od popraskané kůže na patách přes plíseň až po pokleslou klenbu a vbočené prsty, svědčí podle Picka o tom, že většina lidí se o nohy moc nestará. Neuvědomují si, že prevencí se mohou řadě obtíží vyhnout.

Noha je z anatomického hlediska dolní část končetiny od kotníků k prstcům, jak se prsty na nohou správně nazývají. Tvoří ji 26 kostí navzájem pospojovaných v kloubech. Nohou prochází přes 1,5 kilometru nervů, žil a tepen, nachází se tu stovky tisíc potních žláz.

"Pravděpodobně nejčastější vadou, s níž se v ordinacích setkáváme, jsou poruchy klenby a statické deformity přednoží," uvedl lékař. Vliv na tyto vady má podle něj dědičnost, ale také prodělané úrazy a přetěžování nohou nevhodným sportem či špatným typem obuvi.

Prevence tedy začíná výběrem vhodného typu obuvi, jiná bota se hodí do práce a jiná na výlet či na doma. Boty označené jako zdravotní nemusejí být vždy nejvhodnější, zdaleka ne všechny výrobky na trhu splňují požadavky. Také každá noha potřebuje něco jiného.

Zásadou je, že pohodlí není hlavní známkou kvalitní boty. Je-li pohodlná jako bačkora, nedává noze potřebnou oporu. Bota by měla být z prodyšného materiálu a vždy by měla mít zpevněnou část v oblasti paty. Takzvaný opatek by měl být co nejvyšší a nejdelší směrem k prstcům, aby bránil rotaci nohy, která vede až k bolestem zad.

Uvnitř boty by měla být dostatečná opora pro klenbu, toho lze dosáhnout vhodnou vložkou. S poklesem klenby se mění tlak na nohu při chůzi, což vede až k vybočení prstu a zvětšení kloubu u palce. K deformování nohy přispívají i jehlové podpatky. Ideální jsou podpatky 3,5 centimetru vysoké, popsal lékař.

Pomůcky, které se dají koupit v lékárnách a specializovaných obchodech, omezí bolestivost, ale příčinu neléčí. Vložka podepře klenbu, návleky na prsty chrání před otlaky a chodidlové polštářky rozloží tlak na celou oblast, takže ploska nebolí. Pokud už ale je palec vbočený, nezbývá než operace.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zdravím všechny, mohu jen potvrdit, že nekvalitní boty mohou způsobit...
Vans  |  16.2.2015 21:03

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *