Zdravotnictví hrozí krize, když ztratí peníze z poplatků

23.1.2009 00:00
Zdraví

České zdravotnictví by se mohlo v příštím roce kvůli ekonomické krizi dostat do dluhů, pokud by přišlo o peníze z regulačních poplatků či pokud by do něj nezačal další peníze nalévat stát. Mohly by mu chybět miliardy korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl odcházející ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Podle něj se ekonomická krize může na zdravotnictví projevit až s ročním zpožděním.

Pacienti platí od loňska u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Loni díky nim podle údajů ministerstva do zdravotnictví přiteklo asi pět miliard korun. Julínek dnes zdůraznil, že opatření přineslo nejen další finance, ale zabránilo plýtvání léků a nadužívání péče za dalších pět miliard. Peníze se přesměrovaly do drahé léčby vážných chorob. Senát bude nyní projednávat návrh na úplné zrušení poplatků, který ve sněmovně prosadila levice.

Pokud by se podle Julínka poplatky odbouraly, musel by znovu začít zdravotnictví dávat finanční injekce stát. Jeho platby zdravotního pojištění za děti, důchodce, studenty či nezaměstnané by se tak musely zvýšit. Podle Julínka by ale měly zůstat i v příštím roce zmraženy. "Ten resort (zdravotnictví) má být soběstačný, nemá být závislý na státních financích a nemá být zmítán. Kdykoliv se pak zhoupne s krizí celé zdravotnictví," uvedl Julínek. Pokud se podle něj podíl peněz ze soukromých zdrojů nezvedne, nevyhne se zdravotnictví "cyklickým krizím".

Ministerstvo připravilo vlastní návrh na omezení poplatků. Podle něj by je mohly přestat platit děti do šesti či do 15 let. Poplatek za recept by se nehradil u léků s doplatkem. Ochranný limit výdajů by mohl klesnout z 5000 na 3000 korun dětem do 15 let a důchodcům. Podle ministra by při těchto úpravách zdravotnictví přišlo ročně asi o miliardu.

ČSSD v loňských krajských volbách voličům slíbila, že kraje pod jejím vedením poplatky ve svých nemocnicích zruší. Středočeský kraj k tomu přistoupil od ledna, další chtějí přestat peníze vybírat od února. Budou s pacienty sepisovat darovací smlouvy. Julínek nevybírání poplatků označil za porušení zákona. Řekl, že by proti postupu krajů měly razantně zasáhnout zdravotní pojišťovny. "Pojišťovny už by měly zásadním způsobem zasáhnout a měly už avizovat, že budou proti tomuto (nevybírání poplatků) vystupovat, protože podle zákona ony jsou odpovědny. Já bych předpokládal razantnější postup proti komukoliv, kdo porušuje zákon," uvedl Julínek.

Ministr také uvedl, že prosazování jeho reforem ve vládě brzdili především předseda KDU-ČSL "Jiří Čunek a spol." Čunek k tomu v Partii televize Prima řekl, že zavedení poplatků mělo podle lidovců být až třetím krokem reformy. V první řadě bylo třeba "uřezat" farmaceutickému průmyslu "nehorázné vydírání", poté udělat pořádek v nemocnicích a zabránit v nich plýtvání penězi, prohlásil Čunek.

Julínek i Čunek patří do čtveřice ministrů, kteří opouštějí vládu Mirka Topolánka (ODS). Premiér se rozhodl kabinet obnovit tři měsíce po prohraných krajských a senátních volbách. Šéfa zdravotnictví podle svých slov odvolal ne proto, že by nepřipravil reformy, ale kvůli tomu, že je nedokázal objasnit a získat pro ně koaliční partnery. Julínka ve funkci nahradí senátorka Dana Filipiová (ODS). "Doufám, že dostane větší podporu u koaličních partnerů a premiéra samotného, protože to bude potřebovat," popřál dnes své nástupkyni Julínek. Zatím nedokázal říct, zda a jak s ní bude spolupracovat.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Asi chybět budou. Faktem je, že poslední rok se už z větší části...
Karel  |  24.1.2009 17:36

lidi, lidi...je vám líto dát 30 Kc u lěkaře, ale jiné blbosti si...
 |  24.1.2009 23:18

Blbá zlomená noha.Poplatky za kontroly"zbytečné"RTG každý týden už...
ml  |  24.1.2009 23:52

Hala debile jestly ti poplatky nevadí a máš na to tak do toho netahej...
Václav  |  25.1.2009 07:55

Václave,proč ho hned urážíš?Napsal jen svůj názor,mluví za sebe.
bb  |  25.1.2009 11:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *