Zdravotní problémy při práci s počítačem má většina lidí

25.9.2001 00:00
Zdraví

Na potíže se zrakem si při práci s počítačem stěžují tři čtvrtiny lidí, z dlouhého sezení u obrazovky bolí záda až 80 procent lidí.

Podle odbornice na pracovní lékařství Jany Hlávkové lze tyto problémy zmírnit dodržováním zásad hygieny práce. "Práce s počítačem nesmí podle zákona o ochraně veřejného zdraví trvat déle než šest hodin,".

Podle Hlávkové bylo prokázáno, že počítačové obrazovky nekazí zrak. "Zrakové obtíže, jako slzení a pálení očí, postihují lidi, kteří mají skrytou oční vadu nebo nevhodné brýle. Způsobuje je zraková únava, která začíná po dvou hodinách práce; obtíže nastupují po čtyřech hodinách a po odpočinku odezní," vysvětlila.

Bolesti zad a rukou jsou podle Hlávkové spojeny s nevhodným sezením. "Větší výskyt obtíží je u žen," podotkla odbornice.

Pracoviště by proto měla být vhodně upravena: židle by se měly nechat nastavit podle individuální potřeby, horní část monitoru by měla být zhruba ve výšce očí, monitor by měl být asi 50 až 70 centimetrů od očí, loket by měl při psaní svírat pravý úhel a pracoviště by mělo být vybaveno podložkou pod nohy.

Počítač by neměl být čelně či zády k oknu, neměla by se v něm odrážet světla. Člověk by při práci s počítačem měl střídat polohy a po dvou hodinách mít pěti až desetiminutovou přestávku.
Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Při práci s lopatou asi nejvíc pomůže nějaké cvičení, které...
Hanka  |  6.1.2017 08:27

zkus Aulin gel. Nemohu si ho vynachvalit!
:)  |  6.1.2017 15:14

Tak to asi víš, jak je to nepříjemné. Jaké kapky používáš? Byla...
Petra92  |  6.1.2017 15:22

Ocutein.
Já  |  6.1.2017 21:01

Bohužel vím. Zkus si na nějakou dobu nelíčit oční víčka a nedávat...
MarieRad  |  8.1.2017 11:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *