Zbytečná úmrtí

24.11.2003 00:00
Zdraví

Lidé s rakovinou břišních orgánů, jimž se nádory rozrostly do celého břicha a zasáhly i pobřišnici, zbytečně umírají - nejsou totiž peníze na novou metodu, která by až 80 procentům z nich přinesla úplné uzdravení. Novinářům to řekl přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka profesor František Antoš. Jeho klinika jako jediná v republice tyto operace provádí.

"Pět let marně žádáme ministerstvo zdravotnictví o šest milionů na vybudování centra. Zatím poslední zpráva je, že do roku 2007 nic nedostaneme. Potřebovali bychom také, aby výkon hradily zdravotní pojišťovny, což zatím nedělají," uvedl. Klinika zatím získává peníze úsporami z paušálů a ze sponzorských darů.

Při operaci trvající až 16 hodin odstraní lékaři viditelné nádory a za pomoci speciálního přístroje, který je českým patentem, promývají horkým cytostatikem břišní dutinu tak, aby zničili i ojedinělé nádorové buňky. Ty by totiž časem mohly nastartovat nové bujení.

"Máme za pět let 38 odoperovaných pacientů, nejstarší je již 4,5 roku bez obtíží," upřesnil Antoš. Metoda pochází z USA, kde za 20 let je 800 odoperovaných pacientů. V každé západní zemi je alespoň jedno centrum. V Česku nikoli, operováni jsou ojedinělí pacienti, zákrok stojí 350.000 až 500.000 korun. Běžně jsou léčeni jen onkologicky, ale právě kvůli rozsevu nádorových ložisek většinou neúspěšně. Běžná onkologická kúra stojí 300.000 až 600.000 korun a pojišťovny ji platí.

"Vhodných pacientů pro novou metodu je 20 do roka, pojišťovny by náklady na tuto léčbu unesly," poznamenal profesor a dodal, že "některé pacienty nelze operovat, protože přijdou pozdě, a některé z důvodů finančních".

V zemích Evropské unie stojí operace až desetkrát více. Až Česko vstoupí v květnu do EU, budou mít občané možnost nechat se operovat v zahraničí. Nebude-li mít Česko své do té doby své centrum, zaplatí pojišťovny za tyto operace vysoké částky.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Po shlédnutí včerejší reportáže v pořadu "Na vlastní oči" a po...
Dana  |  26.11.2003 11:07

Něvěřil jsem tomu co slyším,když na přímý dotaz redaktorky,proč pí...
f.kupka  |  12.1.2004 20:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *