Závislost na nosních kapkách

5.6.2013 00:01
Zdraví

Dle aktuálního průzkumu nedodržují dvě třetiny lidí pokyny pro dávkování nosních kapek uvedené v příbalovém letáku.

Z výsledků průzkumu, jehož záměrem bylo zjistit, jaké je povědomí lidí o bezpečném používání nosních kapek a riziku vzniku závislosti na nosních kapkách, vyplynulo, že lidé jsou si rizik spojených s nadužíváním nosních kapek dobře vědomi. Více než 81 % z nich ví přesně, jak dlouho mohou nosní kapky používat. 67 % respondentů je dobře obeznámeno s rizikem vzniku závislosti na nosních kapkách. Alarmující však je, že 68 % lidí nedodržuje přesně pokyny a dávkování uvedené v příbalovém letáku. Třetina dotázaných plánuje jejich používání na základě zjištěných informací omezit. Zároveň 72 % lidí uvažuje, že spolu s kapkami začne používat i přípravky pro zvlhčení nosní sliznice.


?Průzkum, který probíhal v období od 27. března do 10. dubna 2013, se zaměřil na to, jak lidé léčí ucpaný nos a zda jsou si vědomi rizik, které vznikají při nedodržení pokynů dávkování. Důraz byl kladen také na otázku zvlhčení nosní sliznice z důvodů její správné regenerace. Anonymní dotazníkové šetření mezi sto padesáti šesti respondenty potvrdilo, že většina dotázaných  (84 %) při ucpaném nosu spoléhá na nosní kapky, přičemž jen každý druhý (45 %) si přečte příbalový leták, než začne nosní kapky používat. Tristní ovšem je, že jen každý třetí (32 %) se řídí pokyny dávkování z příbalového letáku!


?Nicméně informovanost mezi veřejností o omezené době použití nosních kapek je vysoká (85 %). Většina respondentů (81 %) si je dobře vědoma, že kapky může používat maximálně sedm dní. Každý třetí dotázaný však neví o možnosti vzniku závislosti na nosních kapkách. O jejich negativních vlastnostech má povědomí 71 % z nich. Každý třetí (33 %) zná někoho, kdo závislost na nosních kapkách získal. Každý třetí (30 %) hodlá na základě získaných informací jejich používání omezit.


?Z výše vyjmenovaných důvodů považuje polovina dotázaných (52 %) zvlhčení sliznice za důležité, přestože z dotazníku vyplynulo, že prostředky pro zvlhčení používá jen 31 % z nich.

Tradiční nosní kapky zmírňují otok sliznice a potlačují produkci hlenu za pomocí speciálních látek (tzv. dekongestantů) způsobujících stažení drobných cév v nosní sliznici. Problematický je fakt, že stejná látka je bohužel zodpovědná také za závislost na nosních kapkách. Nadměrné používání nosních kapek, ale i léků na alergii určených do nosu, nosní sliznici vysušuje a snižuje tak její obranyschopnost. Pro správnou regeneraci sliznice je proto doporučeno používat přípravky pro zvlhčení nosní sliznice jako např. přípravky s kyselinou hyaluronovou. Neobsahují dekongestanty, proto je lze bez obav používat dlouhodobě. Jsou určeny pro děti již od narození a pro dospělé.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

O závislosti na nosních kapkách jsem dodneška nic neslyšela, díky za...
Jelizaveta  |  10.10.2014 22:18

Také jsem používala kapky déle, než se mělo a cítila, že si musím...
Kateřina  |  21.10.2014 11:49

Tak závislost může být prakticky na čemkoli, na čokoládě, na...
Ingolstadt  |  24.10.2014 16:21

No jo, o závislosti jsem už taky slyšel, proto na rýmu užívám Quixx s...
Kapkin  |  3.11.2014 22:21

Morska voda je urcite fajn, ale orl lekari tvrdi, ze Vincentka dopadla v...
Moravaczech  |  19.12.2014 20:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *