Zastánci devitalizace podali trestní oznámení na její odpůrce

3.3.2004 00:00
Zdraví

Zastánci dál považují podvazování nádorů za naději pro lidi se zhoubným onemocněním. Trvají na tom, že metoda Karla Fortýna jim zachrání život.

Čeští lékaři ji nesmějí používat a není uznána ani nikde na světě. Šéfredaktor magazínu www.osud.cz Jiří Mašek podal dnes na odpůrce devitalizace trestní oznámení.

"Předal jsem Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 9 podnět k zahájení šetření, zda nebyl spáchán trestný čin v souvislosti se zamítnutím devitalizace," řekl Mašek ČTK.

Metodu zakázala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Lékařům, kteří by ji prováděli, pohrozila sankcemi. Vycházela ze stanoviska vědecké rady ministerstva, která metodu po sérii neúspěšných pokusů zamítla. Má se nadále zkoumat na zvířatech.

Mašek řekl, že k podání podnětu ho vedla zpráva, že americký úřad pro kontrolu léčiv vydal osvědčení preparátu Avastin. Lék zamezuje tvorbě cév a zbavuje nádor výživy, takže přestane růst. Působí tedy podle něj na stejném principu. "Léčba Avastinem vyjde na 1,2 milionu a má nejisté výsledky. Devitalizace je zadarmo a výsledky jsou jisté," řekl.

Podvazování nádorů odmítá i Liga proti rakovině, která financovala výzkum na zvířatech. "Už dále výzkum nefinancujeme," řekl ČTK prezident ligy profesor Jiří Dienstbier.

Srovnání devitalizace s Avastinem odmítl, podle něj je americký lék založen na odlišném principu. "Je to cesta imunologického faktoru, který brání tvorbě nových cév, jež vznikají u každého nádoru a energeticky ho zásobují. To je něco zcela jiného, než se dělalo při pokusech v Liběchově," řekl.

Monoklonální protilátka americké výroby je podle profesora Dienstbiera metoda daleko realističtější a schůdnější.

Mašek, který trestní oznámení podal, je ve spojení se Svazem pacientů. Tato organizace již několik let neúspěšně bojuje za zavedení devitalizace do praxe. Za zamítnutím devitalizace vidí peníze výrobců cytostatik.

Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

rakovina,chtěla bych vyzkoušet všechno co se dá a mít do poslední...
Pája  |  4.3.2004 13:54

Problém dnešní "obchodní" medicíny je však v tom, že na některém...
Tomáš  |  4.3.2004 19:29

V tom taky vidím největší problém,a nemusí se to zrovna týkat jen...
Pája  |  8.3.2004 14:32

pokud pan Mašek myslí vážně, co píše na svých stánkách osud.cz,...
m  |  14.6.2006 19:10

A to jako proč?
Honza  |  15.6.2006 16:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *