Záření z mobilních telefonů prý ničí buňky v mozku

6.2.2003 00:00
Zdraví

Záření z mobilních telefonů způsobuje odumírání nervových buněk v mozku - tvrdí to neurologové z univerzitní nemocnice v jihošvédském Lundu. Švédští lékaři proto doporučují, aby tyto přístroje neužívaly děti. Českým odborníkům však více vadí walkmeny.

Závěry švédské zprávy, která bude otištěna v příštím čísle vědeckého časopisu Environmental Health Perspectives, jsou založeny především na experimentech s mladými myšmi. Pokusy ukázaly, že záření z mobilních telefonů ničí nervové buňky v mozku.

"Až uplyne několik desetiletí, možná budeme mít novou generaci postiženou předčasným mozkovým stárnutím kvůli mobilním telefonům," poznamenal v deníku Aftonbladet vedoucí výzkumu neurochirurg Leif Salford.

Salford zkoumal nebezpečí z tohoto záření více než deset let. Novinkou výzkumu je podle něho to, že nyní může dokázat, že "nervové buňky v mozku odumírají v důsledku záření". Doufá zároveň, že jeho výzkum poslouží jako základ pro další zkoumání tohoto jevu.

Během pokusů autoři studie vystavili osm myší záření, které odpovídalo asi deseti procentům toho, které se vytváří při běžném hovoru mobilním telefonem. U sedmi z nich došlo ke změnám v mozku a k odumření nervových buněk.

Vědci soudí, že příčinou odumírání buněk je skutečnost, že bílkovina albumin opouští krev a vstupuje do mozku vystaveného záření.

Na výzkumu vlivů záření z mobilních telefonů na lidský organismus se podílejí i čeští vědci. Vyšetřování jsou vedena přímo na lidech a k výzkumům se používají různé elektrofyziologické metody, řekl ČTK přednosta neurologie pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Otakar Keller. Přímé nebezpečí na lidský organismus čeští odborníci nezjistili.

"Záření z mobilů nepatří mezi ta, které by nás přímo ohrožovala. Má mnohonásobně menší vliv než například kosmické záření, které na nás dopadá z vesmíru," uvedl neurolog.

Také doporučení některých lékařů, aby tyto přístroje neužívaly děti, je podle Kellera zbytečné. "Mnohem více si děti ubližují walkmany. Jednak narušují sluch a za druhé způsobují i psychické změny. Je prokázáno, že na tyto přehrávače vzniká závislost s regulérními abstinenčními příznaky," dodal neurolog.

Vůči pokusům na zvířatech je skeptická i primářka neurologie Fakultní nemocnice v Motole Blanka Žižková. Pokud by mělo mít záření z mobilních telefonů vliv na lidský mozek, museli by lidé žít permanentně s telefonem na uchu a stejně by se to projevilo až za několik desítek let, uvedla.

I švédští výzkumníci trvají na tom, že ještě nemají k dispozici konkrétní údaje o tom, jak toto záření působí na lidský mozek. Každopádně ale doporučují držet telefon co nejdále od hlavy a používat zařízení "hands-free".

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přátelé myslím, že celý problém o škodlivosti mobilů tkví hlavně v...
Jarda  |  6.2.2003 07:33

Přiznám se, že mne pouze upoutal název článku, a aniž jsem ho zatím...
Trona  |  21.11.2003 20:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *