Zápach z úst může odstranit škrabka či speciální zubní kartáček

10.10.2005 00:00
Zdraví

Čtvrtinu populace dlouhodobě postihuje zápach z úst a čas od času trápí každého. Pokud jde o důsledek konzumace některých potravin, je pomoc snadná. Zápach ale může signalizovat také onemocnění dásní, dýchacího a zažívacího traktu i ledvin a jater nebo cukrovku. Nejčastěji je výsledkem špatné ústní hygieny a špatné práce zubaře. Ve většině případů může zápach odstranit škrabka na jazyk a speciální zubní kartáček.

Novinářům to řekla Martina Kukletová ze stomatologické kliniky Fakultní nemocnice sv. Anny v Brně. Uvedla, že hlavním zdrojem zápachu z úst jsou mikroby, které pokrývají sliznice a zejména se usazují na jazyku. Tyto mikroby rozkládají bílkoviny. Z nichž vznikají aminokyseliny, jež se štěpí na těkavé látky, které například obsahují síru.

Mechanické čištění jazyka škrabkou odstraní až 75 procent usazeného biofilmu. Výskyt sirných sloučenin omezuje také zubní kartáček, který má na zadní straně jemně strukturovanou čisticí plošku. Čistí tedy nejen zuby, ale i jazyk a tváře. Ústní vody, zubní pasty a žvýkačky podle Kukletové zápach z úst pouze překrývají, ale neodstraňují jeho příčinu.

Jitka Klejnová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

a jak se dá předejít těm čepům na mandlích ?
Lucynba  |  5.1.2011 13:37

Priciny zapachu z ust mohou byt desitky - od spatne dent.hygieny , kazici se...
Dawid  |  3.8.2013 14:30

pozor, vy se zde bavite o kartaccich a hygiene ust, ale pachnout muze i uplne...
Mansie  |  26.6.2017 11:55

Příčin zápachu z úst je strašně moc. Sama jsem se s tímto problémem...
Magda  |  26.6.2017 12:53

Určitě tam všichni mrknem.
dealerko  |  26.6.2017 12:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *