Záněty močových cest u žen

15.10.2008 00:00
Zdraví

Zánět močových cest trápí jednou za život každou druhou ženu. Buď obtíž odezní sama, nebo pomohou antibiotika. Pokud se ale zánět neustále vrací, může být příčinou oslabená imunita.

V tom případě radí uroložka Kateřina Bartoníčková z Fakultní nemocnice Motol preventivní čtvrtletní kúru na posílení imunity. Měla by se opakovat každý rok, zdravotní pojišťovny na lék polovinu přispívají.


    "Zánět močového měchýře je nejčastější příčinou absence žen v práci a také nejčastějším důvodem, proč lékař nasazuje ženě antibiotika," řekla dnes novinářům Bartoníčková.


    Příznakem zánětu jsou bolesti v podbřišku nebo v oblasti měchýře, časté nucení a pálení či řezání při močení a kalná, páchnoucí moč, v níž může být krev. S postupujícím zánětem stoupá teplota, pacientka zvrací. Při častém opakování může vyústit zánět močového měchýře až v zánět ledvin, což už je život ohrožující stav, varovala Bartoníčková.


    Téměř u poloviny žen, které zánět měchýře překonaly bez léčby, se podle ní obtíž objeví do roka znovu. Ženy jsou ohroženy infekcí dolních močových cest častěji než muži. Hlavním důvodem je jejich odlišná anatomie, močová trubice a měchýř jsou snáze napadeny bakteriemi z okolí konečníku a pochvy. Obtíže většinou spouštějí prochlazení, celkové vyčerpání, ale také pohlavní styk. Častěji zánět postihuje ženy léčené ozařováním a těhotné.


    Riziko zánětu klesá, když žena dodržuje správný pitný režim, denně vypije dva až 2,5 litru tekutin, pravidelně močí a dodržuje správnou hygienu. Paradoxně ženy velmi čistotné mohou tímto zánětem trpět častěji, ve snaze o důkladnou očistu naruší zdravou rovnováhu bakterií v těle.


    V prevenci zánětu je například i správné utírání po použití toalety, směrem dozadu, aby se zbytky stolice se střevními bakteriemi nezanesly k pochvě a ústí močové trubice. Důležité je také řádné vyměňování ručníků, vložek i tamponů a vymočení se před a po pohlavním styku. Ženy s opakovanými záněty močových cest by se měly vzdát tang. Tenká textilie totiž během nošení zvlhne potem a sekrety a slouží "jako knot", po kterém bakterie cestují z konečníku do oblasti močové trubice.


    Odbornice na léčení bylinkami Olga Krumlovská doplnila, že při slabých projevech infekce, tedy jen pří mírném pálení, pomáhá samoléčba. Nejjednodušší je zůstat alespoň týden doma v teple a pít zklidňující čaje. "Výborná je směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé," poradila. Součástí léčby může být i jóga a akupresura, výbornou prevencí jsou podle Krumlovské břišní tance.
    Zdroj: ČTK
    

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

CO ?? Co je volně prodejný lék?
Ale  |  2.1.2016 17:31

a kolik je doplatek na urovaxom
jitka  |  14.4.2016 20:35

Prodám GINEXID vaginální čípky, 1 balení za 250 Kč (10 ks), e-mail:...
Helena  |  15.4.2016 11:55

na uro-vaxom jsem doplácela 321Kč na 90 dní.
Eva  |  21.4.2016 20:16

Dobrý den je mi 18 let a neustále se mi vrací zánět močových cest :(...
Kateřina  |  4.1.2018 21:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *