Zánět kůže neboli dermatitida - přírodní terapie

4.4.2008 00:00
Zdraví

K důsledkům dermatítidy, neboli zánětu kůže, patří šupinkovatění kůže, tvorba skvrn, tloustnutí kožního pokryvu, barevné změny a časté svěděni.

Mnohé případy dermatitidy jsou následky alergií. Tento typ onemocnění je nazýván alergická neboli kontaktní dermatitida. Může být způsoben kontaktem s parfémy, kosmetickými přípravky, gumou, medicinálními krémy a mastmi, s rostlinami jako je škumpa jedovatá, a se slitinami kovů, jako je zlato, stříbro a nikl. Někteří pacienti stížení dermatitidou jsou citliví na sluneční světlo. Ať je dráždivá látka jakékoliv povahy, platí, že pokud s ní zůstává pokožka v trvalém kontaktu, dochází k šíření a zhoršování dermatitidy. Stres, především trvalé napětí, může dermatitidu způsobit, nebo ji zhoršit.

Atopická dermatitida je dědičná porucha, která se obvykle projevuje v dětství. Nejčastěji se vyskytuje na tváři, v loketních a podkolenních jamkách. Časté jsou případy, kdy se již v rodině postiženého vyskytly alergie nebo astma.

Numulární (penízkovitá) dermatitida je chronické onemocnění, během kterého se na končetinách vyskytují kulaté skvrny. Tato porucha může být způsobena alergií na nikl, a často je průvodním znakem suché kůže.

Herpetiformní dermatitida je velmi nepříjemný a svedením provázený typ, který souvisí s poruchami střevního traktu a imunitního systému. Tato forma dermatitidy může být vyvolána konzumací mléčných výrobků, případně lepku.

Ekzém je termín užívaný někdy souhrnně namísto označení "dermatitida", ačkoliv někteří odborníci tvrdí, že jde o specifický typ dermatitidy, který se vyznačuje tvorbou puchýřků naplněných tekutinou, které vytvářejí strupy.

Seborea je forma dermatitidy, která obvykle postihuje kůži na hlavě.

Přírodní terpaie:

Potravinové doplňky:
Komplex vitamínů B: 50-100mg třikrát denně s jídlem. Je potřebný prozdravou kůži a správný krevní oběh. Podporuje reproduki všech buněk.
Jedlé mořské řasy: 1000mg denně nebo dle návodu. Obsahují jod a další minerální látky potřebné pro hojení tkání.
Esenciální mastné kyseliny - pupalkový olej: Dle návodu. Podporují tvorbu kožního mazu.
Vitamín E: 400 m.j. denně. Zmírńuje svědění a suchost kůže.
Zinek: 100mg denně. Toto množství nepřekračujte! Podporuje hojení a imunitní funkce.

Doporučení:

 • Svůj jídelníček oboha´tte o hnědou rýži a proso (jáhly).
 • Vyhněte se mléčným výrobkům, cukru, bílé mouce, nezdravým tukům, smaženým jídlům a zpracovaným potravinám.
 • Na šest týdnů zkuste bezlepkovou dietu, pak do jídelníčku opět zařaďte jídla s obsahem lepku a sledujte případnou změnu zdravotního stavu. Bezlepková dieta je častým léčebným prostředkem v případech dermatitidy.
 • Nejezte jídla s obsahem syrových vajec, jejichž součástí je avidin, bílkovina, která se váže s biotinem a brání jeho vstřebávání. Biotin je potřebný pro poruchy kůže.
 • Udržujte si čistý tračník. Denně užívejte doplňky vlákniny, jako jsou lněná semena nebo přípravek Fiber Star.Poznámka: Doplňkovou vlákninu přijímejte vždy odděleně od ostatních léčiv a doplňků.
 • Občas proveďte aplikaci čisticího klystýru pro odstranění loxinů a urychlení hojení.

  Upozornění:
 • Chemikálie použité na přípravu perličkových koupelí mohou způsobovat dermatitidu a dokonce podráždit tkáň spodní části močových cest natolik, že dojde k přimísení krve do moči. Velmi často k tomu dochází po dlouhém pobytu v těchto koupelích.
 • Dětem postiženým dermatitidou prospívá pupalkový olej a vitamin B6 (pyridoxin).
 • Častá je citlivost vůči lepku, ačkoliv mnohdy není zjištěna. Podle provedených výzkumů se ukazuje, že je praktícky při každé kožní poruše vhodné vyvarovat se všech poživatin s obsahem lepku i všech mléčných výrobků.
 • Dermatitidu mohou způsobovat potravní alergie či pomnožení kvasinek a plísní v organismu.

  Zpracováno dle knihy Bible předpisů zdravé výživy, nakladatelství Pragma

 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  med se skořicí,fakt to bere
   |  2.4.2009 18:06

  Dcera ma pravdepodobne alergiu na skoricu a med,uz aj ked ja to zjem,pretoze...
  Erika  |  2.4.2009 19:30

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,čím se léčí bércové vředy nebo...
  Vlastislav  |  27.3.2015 09:49

  potřebuji radu mě nezabira nic :-/ mám otoky ve tváří které jsou...
  nikoška  |  24.4.2015 06:31

  V clanku pisete i o potrebe jodu. Mozna ale nevite, ze i samotny jod se muze...
  Lukáš Chládek  |  29.8.2018 12:14

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *