Strašák jménem otrava krve

16.3.2011 17:00
Zdraví

Komerční prezentace: Sepse neboli otrava krve je vážné onemocnění, při němž nebezpečné bakterie pronikají přes kůži či sliznici do krve. V těle se vytvoří zánětlivé ložisko, z nějž se uvolňují bakterie do cév.

Tím, jak bakterie obíhají v krevním oběhu, se mohou v některých místech shromaždovat a vytvářet nová infekční ložiska. Ve své  nejzávažnější formě je sepse provázena celkovým selháním krevního oběhu a postupným selháváním životně důležitých orgánů.

Největší riziko onemocnění existuje u malých dětí a starších osob, které mají oslabený imunitní systém. Typickým příznakem sepse je vysoká horečka. V některých případech však může dojít naopak ke snížení teploty neboli hypotermii. Otravu krve často doprovázejí také zrychlený puls, ztížené dýchání a rychlé chřadnutí. Pokud se u dětí tyto příznaky objeví, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.

V hlavní roli pneumokok

Za otravu krve mohou různé druhy bakterií a plísní. K těm nejčastějším patří bakterie pneumokoka, stafylokola a Escherichia coli. Malé děti nejvíc ohrožuje pneumokok. Zodpovídá až za 85 procent všech případů bakteriémie, tedy stavu, kdy bakterie kolují v oběhu, ale nezpůsobují ani jeho kolaps, ani selhání dalších orgánů. Tento druh otravy krve se léčí obvykle antibiotiky a malý pacient musí být v nemocnici. Jakmile lékaři objeví infekční ložisko, z nějž se uvolňují nebezepečné bakterie, zvažují dokonce jeho odstranění operací. Pokud u nemocného dojde k vážnějším komplikacím a selhávají mu orgány, léčba se zaměří na podporu jejich funkcí.

Nejlepší prevencí je očkování

Prevence je nejlepší ochranou. To platí i v případě otravy krve. Vzhledem k tomu, že vysoké procento sepsí má u malých dětí na svědomí právě pneumokok, odbornici doporučují nechat je očkovat. Proti 13 zákeřným typům této bakterie pomáhá chránit Prevenar 13 . Ten od ledna minulého roku, kdy byl poprvé u nás uveden na trh, pomohl ochránit již více než 50 tisíc dětí. Dobrou zprávou je, že zatímco ještě před několika měsíci jedna dávka vyšla rodiče na 2 tisíce korun, nyní si za ni u nejmenších dětí připlatí maximálně 360 korun.

Test

1.    Pneumokok mimo jiné způsobuje infekce krve. Které děti jsou bakterémií nejvíce ohroženy?

a.    Ve věku do 3 let

b.    Ve věku do 5 let

c.    Ve věku do 10 let

 

2.    Mezi typické příznaky onemocnění nepatří:

a.    Vysoké horečky nad 39 ° C

b.    Rychlé chřadnutí

c.    Svědění končetin

3.    Jak se jinak říká onemocnění zvanému otrava krva?

a.    Sepse

b.    Meningitida

c.    Otitida

(Správné odpovědi: 1a, 2c, 3a)

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování a možných rizicích se informujte u svého lékaře.

Více informací najdete na www.prevenar13.cz .