Zákaz klonování lidí

20.4.2001 00:00
Zdraví

Británie dnes oznámila, že se jako první země na světě chystá zakázat klonování lidí. Britská vláda tím chce uklidnit veřejnost a vyslat signál, že nejnovější poznatky v oblasti genetiky nebudou zneužity. Návrh zákona by měl být v parlamentu předložen během několika měsíců.

V současné době není klonování lidí v Británii povoleno, avšak nikoli proto, že by to neumožňoval zákon, ale kvůli tomu, že Úřad pro lidské oplodnění a embryologii k tomu odmítá vydat povolení. Jeho rozhodnutí však může být kdykoli zvráceno.

Ministr zdravotnictví Alan Milburn proto uvedl, že jediný způsob, jak zabránit klonování lidí, je tento zákaz uzákonit. "Existují hranice, které nebudou překročeny," řekl Milburn. Vláda současně plánuje urychlit genetické testy pacientů, kteří trpí vážnými nemocemi, jako je rakovina. Později se má pomocí genetických testů zjišťovat, zda lidé mají sklony například k cukrovce nebo srdečním chorobám.

Británie klonování lidí sice odmítá, britský parlament však počátkem letošního roku schválil kontroverzní návrh, aby vědci mohli při svém výzkumu využít naklonovaných embryonálních buněk. Při výzkumu se mají používat embrya v raném stádiu vývoje (maximálně do 14 dnů), kdy embryo nemá nervovou soustavu, mozek nebo srdce. Podle vědců proto klonování embryonálních buněk nelze zaměňovat s klonováním lidí.

Zdroj: ČTK

Související články

Výběr lidí pomocí genové analýzy

19.4.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

hmm :D
..  |  11.2.2013 16:46

Fakt přínosný příspěvek.
!  |  11.2.2013 18:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *