Z dlouhého vysedávání u počítačů prý hrozí krevní sraženiny

13.4.2007 00:00
Zdraví

Lidé, kteří tráví dlouhé hodiny sezením u počítače, vystavují své zdraví značným rizikům. Hrozí jim totiž, že se jim v krvi vytvoří sraženiny, které mohou mít pro ně fatální důsledky. Upozorňují na to novozélandští vědci v časopise Medical Journal. Zjistili, že třetina pacientů přijatých do nemocnice s hlubokou žilní trombózou, byli lidé pracující v kancelářích u počítače.

Hluboká žilní trombóza vznikne tehdy, když se ve vnitřních žilách většinou na nohách, kde špatně proudí krev, vytvoří krevní sraženina. Ta se může odtrhnout a cestovat k srdci, do plic nebo až do mozku. Projevuje se bolestí dolních končetin, prsou, dušností, může vést k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici a nakonec i k smrti.

Tato choroba se začala nejdříve nazývat "syndromem turistické třídy", protože jí byli nejvíce postihováni cestující dálkových letů, kteří seděli dlouhé hodiny v omezeném prostoru letadel bez možnosti protáhnout si nohy.

Novozélandští vědci zkoumali skupinu 62 lidí, kteří byli přijati do nemocnice s krevními sraženinami. Zjistili, že 34 procent z nich vysedává dlouhé hodiny u stolu, a 21 procent byli cestující dálkových letů. Vědci připouštějí, že toto srovnání trochu kulhá, protože mnohem více lidí tráví dlouhé hodiny u stolu, než cestuje dálkovými lety.

Vedoucí výzkumu Richard Beasley uvedl, že někteří úředníci, u nichž byly zjištěny krevní sraženiny, mají ve zvyku sedět u počítače i 14 hodin denně.

"Někteří z nich sedí tři i čtyři hodiny v kuse, aniž se zvednou od stolu," řekl Beasley, podle něhož se tato choroba objevuje nejčastěji u lidí pracujících v oblasti informační techniky nebo v call-centrech.

Podle řady odborníků nejsou tato zjištění nijak překvapivá. Lidé dnes pracují mnohem déle než dříve. Navíc často ani nechodí na oběd a raději si sní sendvič u počítače, protože čekají například na nějaký e-mail.

"Lidé, kteří pracují v kancelářích se moc nezvedají od stolu a neprocházejí se, jako to dělali dříve," dodává profesor psychologie z univerzity v Lancasteru Cary Cooper. "Umožňují jim to nové technologie. Mají z toho ale fyzické problémy, protože většinou necvičí a nezajišťují svému tělu dostatečný pohyb. Mají však i problémy psychologické, protože příliš nekomunikují se svými kolegy," poznamenal.

Ve Velké Británii například postihuje hluboká žilní trombóza 100.000 lidí ročně a kolem tisíce jich umírá. V České republice statistika výskytu této nemoci, která je těžko zjistitelná, podle odborníků neexistuje.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

proboha co to je za hlod ,ve škole se nasedím víc, to už bych musel mít...
 |  13.4.2007 19:46

Ve škole určitě nesedíš o přestávkách, ale u PC lidé vydrží sedět...
 |  14.4.2007 16:14

Jo ve škole se na dřepíš celý hodiny a u pc taky furt nedřepíš občas...
Nilanerda  |  14.4.2007 17:11

Ještě, že vím co mě čeká
Internetový maniak  |  28.7.2008 16:59

Sedím u PC 16 hodin denně po dva roky... nic mi není, žiju...
JSO-Fox  |  30.12.2012 07:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *