Vznikne nová třídní společnost?

13.2.2001 00:00
Zdraví

Genetická revoluce vyvolává ohromné naděje na odhalování genetických nemocí, především pro rizikové páry, které touží po dětech, ale vyvolává také obavy z možných sociálních úchylek. Napsala to agentura AFP k zveřejnění dosud nejúplnějšího lidského genetického kódu - takzvaného genomu.

Předpokládané všeobecné rozšíření genetických testů, které se začínají šířit ve světě, v sobě nese příslib preventivní a individualizované zdravotní péče. Rizikové páry s problémy kvůli genetické nemoci, které si přejí děti, tak mohou již dnes žádat, aby embryo počaté in vitro bylo otestováno před zavedením do matčiny dělohy.

Zatímco někteří vítají tento pokrok, jiní varují před nebezpečím rozšiřující se eugeniky (nauky o zlepšování dědičného základu a vývoje populace).

Tyto testy umožní snadněji odhalovat genetické nemoci způsobené selháním jednoho genu, jako je tomu u Huntingtonovy posunčiny, zdůrazňuje badatel Peter McGuffin z výzkumného střediska genetické psychiatrie Psychiatrického ústavu londýnské Kings College.

"Vyvolá to však hrůzostrašná dilemata, zda podobné testy se mohou provádět pro zaměstnavatele, finanční instituce nebo pojišťovny," varuje McGuffin.

Právě tato rizika diskriminací v oblastech pojištění nebo přijímání do práce znepokojují širokou veřejnost.

V loňském průzkumu Gallupova ústavu usoudilo 86 procent Američanů, že lékaři by měli k provádění každého genetického testu získávat předem povolení.

"Jednou z otázek, které bude těžké vyřešit, bude najít vhodnou rovnováhu mezi ochranou soukromého života a rozumným používáním genetické informace," shrnují dva američtí senátoři, republikán James Jeffords a demokrat Thomas Daschle, v nejnovějším čísle amerického časopisu Science.

"Bez odpovídajících mantinelů by genetická revoluce mohla znamenat krok vpřed pro vědu a dva kroky vzad pro práva a svobody. Špatné použití genetické informace by mohlo vyústit ve vytvoření nové sociální nižší třídy: geneticky znevýhodněných lidí," varují zákonodárci.

Šéf společnosti Celera Genomics Craig Venter loni na podzim v projevu v americkém Senátu varoval, že hlavní překážkou lékařství budoucnosti zůstává "strach, že genetické údaje mohou být použity pro odmítnutí zdravotního pojištění nebo zaměstnání".

"Obávám se, že bez zavedení legislativy bude tato éra preventivního a individualizovaného lékařství zpomalena," usoudil tehdy Venter.

V USA již 37 států schválilo legislativu, jejímž cílem je se vyhnout genetické diskriminaci soukromými organizacemi zdravotního pojištění, a 24 států má zákony proti diskriminaci v oblasti práce.

Zdroj: ČTK

Související články

Od Mendela po genom

13.2.2001 00:00

Osud - je nevyhnutelný?

17.10.2000 00:00

Dějiny genetického inženýrství

5.7.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *