Vývojová kineziologie pomáhá léčit problémy pohybového aparátu

5.10.2004 00:00
Zdraví

Pacientům, které trápí bolesti pohybového aparátu, mohou fyzioterapeuti pomoci i díky takzvané vývojové kineziologii. Jde o speciální cvičení svalů, které člověk svou vůli obvykle nemůže ovládat. O tom, jak tento postup uplatnit při rehabilitaci, rokovalo ve Zlíně přes 400 odborníků z celé republiky.

"V dnešní době se vyskytuje stále více lidí, které trápí zejména bolesti zad. Ty se objevují dokonce už i u malých dětí, což dříve nebývalo tak časté," řekl ČTK organizátor konference Stanislav Zapletal. Problémy podle něj přináší zejména současný životní styl, kdy lidé hodně sedí a málo se pohybují nebo pohybový aparát nesprávně zatěžují. Proto je třeba posílit i ty svaly, které člověk běžně nevnímá a které jsou přitom pro pohybový aparát důležité.

"Pomoc v těchto případech nabízí speciální cvičení, které na rozdíl od klasických masáží nebo protahování nepřináší pouze krátkodobou úlevu od bolesti, ale naučí pacienta pracovat se svým tělem a do budoucna se problémům vyhnout," řekla fyzioterapeutka Jana Trenzová.

Vývojová kineziologie se často využívá také u novorozenců. Dokáže ovlivnit pohybové funkce u dítěte, které při léčbě nespolupracuje, neboť mu nelze přikázat, ať se pohne určitým způsobem, vysvětlil fyzioterapeut Pavel Kolář.

Principy léčby vycházejí z takzvané Vojtovy reflexní metody, nově se však začaly využívat až po roce 1989. V současné době zažívají podle Koláře revoluci. Podle Zapletala se ve Zlínském kraji vysokoškolsky vzdělaní fyzioterapeuti s principy vývojové kineziologie již běžně seznamují, v praxi však ještě běžně uplatňovány nejsou.

Jana Mokrejšová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Základní cviky vývojové kineziologie můžete cvičit i doma, stačí se...
Karel  |  6.2.2015 11:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *