Výtrusy kvasinky Candida albicana - zdroj sporů v medicíně

22.10.2003 00:00
Zdraví

"Jason v dětství prodělal řadu ušních zánětů, které se léčily opakovaným podáváním antibiotik, vzpomíná Hannah Mitchellová. "Nakonec začal mít i další potíže - žaludeční, svědění zadečku, chřipkovité příznaky a silné svědění očí.

Praktický lékař předepsal oční kapky. Když jsem je Jasonovi kápla do oka, vykřikl a odvrátil hlavu. Ráno mu začaly vypadávat řasy. Jeho zdraví se stále zhoršovalo a po několika měsících jej začalo svědit i obočí. Během dvou dnů mu začalo vypadávat také. Oči se mu stále horšily a lékař doporučil opět kortikosteroidní kapky. Přijala jsem je jen zdráhavě.

Kapky působily Jasonovi silnou bolest. Okolo očí se mu šířily červené skvrny a zesilovalo svědění. Už jsem byla na konci svých sil, když jsem v knihovně narazila na knihu o onemocněních vyvolávaných potravinami... Hannah se v knize dočetla, že u mnoha případů průjmu, nadýmání, větrů a svědění konečníku může být příčinou přemnožení kvasinek ve střevě. Obvykle k tomu dochází po vícerých kůrách antibiotik, které vyhubí normální střevní bakterie, střevní bakteriální flóru a vytvoří tak prostor pro množení kvasinek. Tento problém nestojí v centru pozornosti současné medicíny, proto také žádný lékař, který malého Jasona viděl, na možnost přemnožení kvasinek nepomyslel.

Kvasinky jsou vlastně mikroskopické plísně, proto jsou k jejich vyhubení zapotřebí protiplísňové léky. Velmi účinné je však také omezení cukru ve stravě, protože kvasinky ve střevě žijí z cukru. Hannah vzala věci do vlastních rukou a zkusila stravu bez cukru a bez droždí. Zlepšení, které nastalo, ji povzbudilo, a tak se vrátila k lékaři a požádala ho o léky proti plísním.

Lékař souhlasil a k její nesmírné úlevě nakonec kombinace diety a léků Jasonovi pomohla - vymizel průjem, plynatost a svědění a posléze mu opět narostly řasy a obočí. (Někteří pacienti trpící přemnožením kvasinek mají potíže s padáním vlasů. Je to velmi zvláštní, ale při přemnožení kvasinek se někdy takovéto neobvyklé reakce objevují.)

Původce

Mezi lékaři, kteří se studiu a léčení tohoto onemocnění věnují, jsou kvasinky prvními podezřelými. Mnozí jiní lékaři však o jejich významu pochybují.

Někteří vědci, jako například dr. John Hunter z Adden hookovy nemocnice v Carnbridgi, se pokoušeli u svých pacientů kvasinky objevit, avšak bez úspěchu. "Domnívám se, že nyní musíme představu, že příčinou potíží jsou kvasinky, odmítnout," říká dr. Hunter. "Věřím však tomu, že je narušena rovnováha mezi organismy žijícími ve střevě, tj. střevní flóry. Domnívám se, že tady je zapotřebí hledat kořeny tzv. zaplísnění. Tyto nové poznatky dosud nepohnuly vírou v ‚kvasinky' a v ‚zaplísnění', která panuje v alternativní medicíně.

Faktem zůstává, že protiplísňové léky dokážou velmi pomoci pacientům s typickým souborem příznaků - s průjmem, nadýmáním, větry a svěděním v oblasti konečníku. Tyto potíže se v minulosti připisovaly právě kvasinkám. Vezmeme-li v úvahu účinnost těchto léků, zdá se pravděpodobné, že kvasinky se nějakým způsobem značně podílejí na uvedených potížích. Proto se pojem "přemnožení kvasinek" používá v současné době spíše jako prozatímní (pracovní) název pro tyto potíže. Zda kvasinky nějakou roli skutečně hrají, je předmětem dalšího výzkumu.

Fakta o kandidóze

Zmiňujeme se zde spíše o pojetí konvenční medicíny než o "plísních' "zaplísnění', jak je chápe alternativní medicína.

Kvasinky rodu Candida se v trávicím traktu vyskytují zcela přirozeně a obvykle žádné potíže nevyvolávají. Ty se objevují tehdy, když se kvasinky osídlí na sliznicích hltanu, pochvy nebo penisu. Tehdy se projeví jako "mykotické" infekce. Tyto místní záněty mají velmi typické příznaky a ve většině případů jsou snadno léčitelné protiplísňovými léky. U lidí poškozením imunitního systému se kvasinková infekce může značně rozšířit. U osob s normální imunitou se to však nemůže nikdy stát.

Pokud někdo užívá inhalační kortikosteroidy ve spreji (například astmatici) po jejich aplikaci si nevypláchne ústa, vystavuje se nebezpečí vzniku kvasinkové infekce hltanu.

S přemnožením kvasinek souvisejí také další příznaky:

 • únava,
 • zhoršená schopnost soustředění,
 • podrážděnost, deprese, duševní neklid,
 • bolesti hlavy nebo migréna,
 • silné předmenstruační potíže,
 • opa kované záněty močového měchýře,
 • kožní vyrážky,
 • bolesti svalů,
 • chronická kopřivka.

  Někdy se místo průjmu objevuje spíše zácpa. Jedním z projevů mohou být také opakované plísňové záněty pochvy - skutečné kvasinkové infekce. Někdy se při přemnožení kvasinek zhoršují alergické potíže, například astma.

  Existuje alergická reakce na kvasinky?

  Lidé s typickými příznaky přemnožení kvasinek mohou mít pozitivní kožní testy na kvasinky. Význam této skutečnosti je však sporný. Na jednu stranu ne každý, kdo má tyto problémy, má i pozitivní kožní testy a naopak: pozitivní testy mají i někteří naprosto zdraví lidé. Věc ještě více komplikuje to, že se kvůli podobnosti chemické stavby buněk vyskytuje mnoho zkřížených reakcí mezi různými druhy kvasinek a plísní. Pozitivní kožní test na kvasinky proto ještě neznamená, že samotné kvasinky vyvolají protilátkovou reakci IgE.

  Zajímavou otázkou je, zda se u osob spolu s přemožením kvasinek objevují některé reakce přecitlivělosti, které by spektrum potíží ještě rozšiřovaly. Užitek, který přináší vynechání kvasinek (droždí) z potravy, napovídá, že by tomu tak být mohlo. Je to však problém, který dosud nebyl vyřešen.

  Diagnóza a léčba

  Bohužel se jedná o jedno z těch nešťastných onemocnění, u nichž je diagnostika a léčba prakticky totéž. O tom, zda se jedná o přemnožení kvasinek, se přesvědčíte pouze tak, že zkusíte léčbu. Není to sice uspokojivý stav, ale nic jiného nelze v současné době dělat.

  Zkoušet léčbu má smysl jen tehdy, trpíte-li několika příznaky uvedenými v seznamu. Nejtypičtější jsou střevní potíže a svědění konečníku. Pokud netrpíte ani jedním, pak není pravděpodobné, že by vám léčba pomohla.

  Významnou součástí léčení je dieta bez cukru a kvasinek Tato dieta je velice pragmatická a zdá se, že funguje. Proč? Racionální důvody pro vynechání cukru jsou jasné - kvasinky ve střevě se jím živí. Avšak proč pomáhá vynechání kvasinek z potravy, jasné není. Možná že tato potrava dodává střevním kvasinkám některé důležité živiny, jež jim prospívají. U některých osob však může být příčinou i to, že na kvasinky v potravě reagují alergicky.

  Jste-li na správné stopě a potíže se při dietě zlepšily, požádejte lékaře o protiplísňové léky. Měli byste je užívat současně s dietou. Většině lidí vyhovuje nystatin. Je naprosto bezpečný, protože se ze střeva nevstřebává. Užitečné mohou být i přípravky, které obnovují střevní flóru.

  Lékař vás také může odeslat k odborníkovi na léčení plísňových onemocnění, vyhýbejte se však těm lékařům či léčitelům, kteří propadli kandidovému šílenství a jsou přesvědčeni, že kvasinky se skrývají za kdejakým onemocněním. Ve vašem případě se o přemnožení kvasinek vůbec jednat ne musí, proto potřebujete spíše někoho, kdo uvažuje rozumně.

  Ekzém a kvasinky

  Lékaři zjistili, že u některých dětí, které mají ekzém a velmi červenou pokožku a které nereagují na léčbu, jsou v krvi přítomny protilátky IgE proti mnoha druhům plísní a kvasinek (Candida, Trichophyton, Saccharomyces a Pityrosporum). I když vezmeme v úvahu možnost zkřížených reakcí mezi různými plísněmi, není zcela jasné, co to znamená. Tyto děti se podstatně zlepšují při léčbě protiplísňovými léky, například riystatinem, který se ze střeva nevstřebává, a nemůže tedy proniknout až do pokožky. Ekzém se zlepší a současně v krvi poklesnou hladiny protilátek lgE. Znamená to, že léčba, která může postihnout pouze plísně ve střevě, pomáhá zlepšit stav kůže. Dosud není jasné, co se zde přesně odehrává, důležité však je již to, že to funguje.

  O významu léčby se dosud vedou spory, ale vzhledem k tornu, že nystatin je opravdu velice bezpečný lék, měl by vám jej lékař předepsat na vyzkoušení. Léčba musí trvat nejméně 3-4 týdny.

  Zdroj: Alergie od A do Z - Linda Gamlin - R.D. Výběr

 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  beriem Nystatin tiez cca 10 dni a mam pocit, ze sa priznaky zhorsili, tak...
  Silvia  |  29.1.2015 18:38

  Já znám takového doktora. Je to imunolog pan doktor Víšek. Je úžasnej....
  Zuzana K.  |  12.2.2015 10:47

  Zdravím a kde seženu lék nystatin? A za jakou cenu? Dá se i u nás...
  Eva  |  29.7.2015 19:36

  Evo, objednala jsem Nystatin v německé internetové lékárně:...
  Hana  |  19.8.2015 20:05

  Zdravím, můj urolog mi Nystatin právě předepsal (v lékárně jsem ho...
  Josef  |  6.1.2016 10:00

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *