Výstava s tématem AIDS nabízí i test na HIV

23.11.2004 00:00
Zdraví

Ve stanu v horní části Václavského náměstí dnes začala výstava fotografií Jana Šibíka věnovaná obětem nemoci AIDS z Oděsy. Pracovníci sdružení Rozkoš bez Rizika zde budou až do 29. listopadu provádět odběr slin na testy viru HIV, a to denně od 17:00 do 19:00. Součástí akce je sbírka, jejíž výtěžek má pomoci pacientům oděského AIDS centra.

"Ukrajinci u nás tvoří druhou nejpočetnější skupinu cizinců. A protože v ČR je situace kolem této nemoci zatím poměrně dobrá, je důležité věnovat se prevenci," uvedl na vernisáži autor.

Podle statistik připadá na 49 milionů ukrajinských občanů půl milionu HIV pozitivních, z toho 25.000 v oděské oblasti. "Experti světové zdravotnické organizace doporučují toto číslo znásobit pěti," uvedli pracovníci sdružení. To by podle nich znamenalo, že v okolí Oděsy je nakažený každý desátý člověk.

Osvěta na Ukrajině je podle Šibíka špatná. "Tam by se takováhle akce dělat nemohla," řekl. Lidé na jeho fotografiích jsou pacienti v různých stádiích nemoci, rodiny prý často ani nevědí, že se jejich blízcí v centru léčí.

Psycholožka Martina Zikmundová navštěvovala oděské AIDS centrum jako dobrovolník. Zatímco v první vlně epidemie v polovině 90. let patřili mezi nejvíce nakažené narkomani, nyní tvoří nejpočetnější skupinu nových nositelů viru ženy, které nakazil manžel. "Nikdy se neprostituovaly, nikdy neužívaly drogy," uvedla Zikmundová.

Rozkoš bez Rizika je občanské sdružení, které pomáhá v prevenci a léčbě AIDS u rizikových osob, především prostitutek. S nevládními organizacemi v Oděse spolupracuje už delší dobu. Řídí se při tom heslem: "Lepší je pomáhat hasit sousedovi, než čekat, až oheň přeskočí k nám." Letos věnovalo Oděse speciálně upravený sanitní vůz, ve kterém lze provádět vyšetření na virus HIV.

Podle nejnovější statistiky národní referenční laboratoře pro AIDS bylo k 31. říjnu v ČR evidováno 716 HIV pozitivních lidí, včetně cizinců s dlouhodobým pobytem. U 181 z nich se rozvinul AIDS, 109 nakažených již zemřelo.

Patrik Kubas - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jsem opravdu vděčná a vděčná za to, co doktor Oba udělal pro mě a...
dante perez  |  28.5.2017 23:53

Nevolať!!!!Je to do Nigerie.
+234  |  29.5.2017 05:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *