Vysoký krevní tlak je tikající bomba

30.8.2007 00:00
Zdraví

Vysoký krevní tlak se v celém světě začíná vymykat kontrole. Počet lidí trpících touto chorobou stoupá a během dvaceti let by mohl překročit jednu miliardu, varují experti. Již dnes je každý čtvrtý dospělý obyvatel postižen hypertenzí, která zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mozkové mrtvice i smrti.

Vzhledem k nezdravému životnímu stylu moderních lidí by ale mohl do roku 2025 počet lidí trpících hypertenzí dosáhnout 1,56 miliardy, zatímco v roce 2000 to bylo 972 milionů, uvádějí odborníci v časopise The Lancet.

I když existuje velmi účinná a cenově přístupná léčba, snížení krevního tlaku se dosahuje zřídka, a to i v zemích, kde náklady na léky nejsou problémem, zdůrazňují autoři zprávy.

"Mnoho pacientů si stále myslí, že hypertenze je nemoc, kterou lze vyléčit, a jakmile jim tlak klesne, přestanou brát léky nebo sníží jejich dávkování. Lékaři je musejí upozornit, že hypertenze je první, snadno změřitelný a nezvratný znak toho, že mnoho orgánů v těle je v ohrožení. Možná tato informace přiměje lidi, aby přemýšleli více o důsledcích nezdravého životního stylu a dbali více na prevenci," cituje BBC ze zprávy časopisu The Lancet.

V současné době hrozí až 90 procentům lidí, že se u nich vyvine vysoký tlak. Ale životní styl, kam patří fyzická nečinnost, slaná a tučná jídla, alkohol a tabák vedou k tomu, že se tento problém alarmujícím způsobem šíří z rozvinutých zemí do zemí s rozvíjející se ekonomikou, jako je Indie a Čína.

Podle profesora Garetha Beeverse z britského sdružení pro vysoký tlak je vysoký krevní tlak tikající bomba, kterou by lidé měli brát velmi vážně.

Každých pět minut někoho v Británii postihne mrtvice, každý rok je to 150.000 lidí. Více než 40 procentům těchto případů by se dalo předejít kontrolou vysokého krevního tlaku a jeho léčbou.

Krevní tlak je třeba pravidelně měřit, ale stejné důležité je brát předepsané léky, a to i poté, co se tlak dostane pod kontrolu. Lidé by také měli zlepšit životní styl a snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku tím, že přestanou kouřit, budou se zdravě stravovat a budou pravidelně cvičit. Po čtyřicátém roce života by si měl každý krevní tlak pravidelně kontrolovat.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vysoký krevní tlak je tikající bomba - pěkná blbost. Vyprázdněná...
Venca  |  22.5.2011 16:56

Léky se sestavují tak, aby neléčily, ale problém pouze mírnily. Kdyby...
!  |  22.5.2011 19:02

Léky se sestavují tak, aby neléčily, ale problém pouze mírnily... již...
Venca  |  22.5.2011 19:38

Venco,běž se léčit na psychiatrii,Tvoje příspěvky jsou...
Ova  |  17.6.2011 10:07

Možná že je to floskule, ale nicméně pravdivá.
pro Vencu  |  17.6.2011 15:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *