Vyšetření imunity

15.11.2006 00:00
Zdraví

Na podzim se zvyšuje riziko onemocnění virózami a více jsou ohroženi lidé s oslabenou imunitou. Vyšetření imunity by se mělo provést vždy, pokud pacient trpí jakýmkoliv opakovanými nebo chronickým zánětlivým onemocněním, které nereaguje na běžnou léčbu.

Odhaduje se, že ve vyspělých zemích trpí nějakou poruchou imunity každý třetí člověk. Jen alergie postihují čtvrtinu populace. Novinářům to řekl vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice na Homolce Vít Petrů.

Podle výsledků vyšetření imunity lze určit léčbu. Někdy postačí dodat tělu chybějící protilátky, jindy je třeba stimulovat imunitní systém.

Imunita je schopnost organismu rozeznat choroboplodné zárodky a zneškodnit je. Důležitými imunitními orgány jsou krvetvorné orgány, což jsou kostní dřeň, slezina a brzlík, a dále také mízní uzliny, sliznice střeva i úst, játra a dýchací ústrojí.

Oslabenou imunitu mívají lidé s vrozenou poruchou tvorby protilátek a lidé, u nichž je imunita poškozena druhotně. Na vině mohou být některá chřipková onemocnění, nádorové choroby, některé hormonální poruchy, narušení střevní mikroflóry, extrémní nebo dlouhodobá psychická či duševní zátěž, cigarety či drogy.

Lidé s oslabenou imunitou by se měli připravit na podzimní a zimní období. Existují různé léky a potravní doplňky.

Riziko větší nemocnosti by však neměl podceňovat nikdo, a tak a platí, že v době respiračních onemocnění je třeba se vhodně oblékat. Zejména dívky dbalé módních trendů by se měly vyhnout holým bříškům. Je třeba také jíst dostatečné množství ovoce i zeleniny a pamatovat na to, že probiotika přispívají k posílení imunity.

Odborníci doporučují rovněž nejen otužování v sauně a sport, ale i dostatek spánku a odpočinku. Vysedávání u počítače a pobyt v zakouřené místnosti je lepší nahradit pobytem na čerstvém vzduchu.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Alkylglycerol - imunita ze žraloka

20.9.2006 00:00

Houby posilující imunitu

26.10.2005 00:00

Beta Glukan zvyšuje imunitu

31.10.2003 00:00

VIRONAL na podporu imunity

21.2.2000 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jsem po operaci celé štítné žlázy,po oboustranné ledvinové kolice...
Dáša  |  12.8.2009 23:26

Já si imunitu posilňuji 5Prevemaxem, který je přírodní, je dobrý a...
Katka  |  26.9.2013 07:07

Dobrý den, chci se zeptat zda se při vyšetření imunity zjišťuje i...
anonym  |  30.5.2015 13:36

Vsechny nejcastejsi priznaky oslabeni imunyity zde na mem blogu.. Nechte si...
Monika  |  21.11.2017 12:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *