Výhody internetových zdravotních knížek

21.3.2002 00:00
Zdraví

Prvních 12 lékařů a řádově stovky pacientů se zapojili do projektu internetových zdravotních knížek (iZIP), který od února na Berounsku ověřuje jeho realizační tým. Projekt má lékařům umožnit, aby se rychle seznámili se stavem nemocného a okamžitě stanovili léčbu. Odpadnou tak vyšetření, která pacient v minulosti již absolvoval a jejichž výsledky nemá lékař k dispozici.

Poradce iZIP Toman Horáček ČTK řekl, že pokud se potvrdí výhody systému, rozšíří se internetové knížky na všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny v republice. Právě tato pojišťovna poskytla peníze na přípravu projektu. Za to získala dvouleté výhradní právo užívat systém pro své klienty. Od jeho zavedení si slibuje omezení zbytečně poskytované zdravotní péče. Pojišťovně tak zůstane více peněz na skutečně potřebné výkony.

Projekt počítá s tím, že veškerá zdravotní data o pacientovi budou přepsána do jeho internetové stránky. Přístup k nim bude blokovat heslo, které má mít k dispozici jen pacient a s jeho souhlasem i lékař. Ošetřující lékař se tak bude moci na kterémkoli místě republiky připojit na internet a nahlédnout do rentgenových snímků, testů, či se seznámit s dosavadním postupem léčby.

Podle lékaře Jana Skopečka z Hořovic na Berounsku si pacienti obvykle nevzpomenou ani na všechny léky, které v uplynulém roce užívali. Pokud pak nemocný vyhledá lékaře mimo domov, je nebezpečí, že opakovaně předepsané léky budou neúčinné.

Zdroj: ČTK - Martin Soukup

Související články

Internetové zdravotní knížky

12.2.2002 00:00

Nová pomoc zrakově postiženým

14.11.2001 00:00

Nechte děti surfovat

1.11.2001 00:00

Internetová drogová poradna

19.4.2001 00:00

Chceme pazourek či Internet?

23.1.2001 00:00

Přidat komentář

 
* *