Vliv onemocnění prostaty na kvalitu života

13.7.2001 00:00
Zdraví

Většina mužů starších 50 let má vlastní zkušenost s problémy souvisejícími s onemocněním prostaty. V celém světě trpí benigní hyperplasií prostaty na 163 milionů, v Evropě kolem 30 milionů a v naší republice nejméně 250 000 mužů.

Praha, 30. května 2001 - Časté močení přes den, obtíže při začátku i v průběhu vyprazdňování, pocit stále plného močového měchýře, odkapávání po močení, noční probouzení se s naléhavým nucením vstát a dojít si na toaletu nikterak nepřispívá k psychické harmonii muže. A jsme na samotném začátku! Tento zmíněný soubor příznaků, který vyplňuje název - benigní hyperplasie prostaty - není tak nevinný, jak se na první pohled může zdát. Pokud onemocnění není včas léčeno, může být jeho důsledkem nejen úplné zablokování močové trubice, ale dokonce až selhání ledvin se všemi následky.

Kvalita života je tímto onemocněním zcela jistě poznamenána. Je nutné :

1. Omezit příjem tekutin před cestováním, což může po psychické stránce způsobit únavu, apatii až podrážděnost.

2. Omezit příjem tekutin před spaním. Velký nedostatek tekutin může způsobovat poruchy spánku, neklidný spánek i děsivé sny v tzv. "polospánku". Výsledkem je nedostatečná regenerace organizmu, únava až vyčerpání, dále vedoucí k psychickému vypětí a stresu. K tomu samozřejmě přispívá i časté probouzení se v noci v důsledku nutkání jít na toaletu.

3. Omezit navštěvování míst a situací, kde nejsou toalety a kde možnost odejít na toaletu je obtížná. Násilné omezení je většinou pro člověka rovněž stresujícím faktorem a v tomto případě i jakousi lupou pro přicházející stáří a pro až chorobné vyhledávání problémů tam, kde třeba ještě nejsou a ani nemusejí být.

Každý problém s vyprazdňováním močového měchýře a močením - ať už je větší, či menší, příležitostný, či pravidelně se vyskytující - způsobuje postiženému stres a četné sociální i hygienické problémy. To mnohdy souvisí i se strachem a ostychy v oblasti navazování partnerských vztahů, ale i se strachem v opačné oblasti - ze ztráty stávajících partnerských vztahů. Tato situace pochopitelně může determinovat emoce. Muž prožívá své sociální i hygienické problémy plynoucí z daného onemocnění a interpretuje situaci s ohledem na své osobní cíle a pohodu. Neustále hodnotí, co se mu stalo a co dělá. Někdy si své hodnocení ani nemusí plně uvědomovat, protože negativní myšlenky stresovaných lidí mají tendenci vynořovat se rychle a automaticky, jakoby reflexně. A opět jsou takovéto myšlenky obvykle následovány nepříjemnými emocemi - smutek, zoufalství - které si naopak uvědomuje velmi dobře. Lehce se může stát, že negativní myšlenky obsadí dominantní místo ve vědomí a opakují se. Jedná se o určitou triádu: negativní myšlenky o sobě, o přítomných prožitcích a o budoucnosti.

Velmi důležitý je tedy i osobní přístup muže, který onemocněl zvětšením prostaty, ke kvalitě vlastního života. Zde hraje významnou roli rodina postiženého či jeho blízké okolí. Především chápající přístup a podpora partnerky znamenají pro nemocného velmi mnoho. Častokrát se muž právě na tomto základě odhodlá k lékařskému vyšetření a případné léčbě. Přestane zveličovat či bagatelizovat dané problémy a snáší lépe i jednotlivá omezení. Výsměch, uštěpačné poznámky a výtky nepomohou ani osobě s benigní hyperplasií prostaty a ani nezlepší situaci všech zainteresovaných. Také je nevhodné nesprávné přebírání zodpovědnosti partnerkou za nepříznivé události související s onemocněním, což žena často může dávat najevo smutným výrazem.

Žádný muž si nemusí nechat třeba už od padesátky znepříjemňovat svůj život potížemi s prostatou. V dnešní době existuje hned několik možností léčby a jde o to najít optimální variantu, a tady je bezpodmínečně nutná konzultace s odborníkem. První návštěva lékaře bývá většinou provázena strachem a skličující nejistotou, o co vlastně jde. Výplody nejistoty mohou narůstat do gigantických rozměrů. I tady citlivý přístup blízkých osob znamená velkou a účinnou pomoc. Nemocný si potřebuje uvědomit, že pokud včas nevyhledá odbornou pomoc a nezačne se účinně léčit, v budoucnosti bude pravděpodobně léčba mnohem komplikovanější a dokonce je velmi reálné, že se neobejde bez chirurgického zásahu. Přitom chirurgické výkony na prostatě, byť jsou dnes velmi účinné, mohou v některých případech způsobit závažné ireverzibilní komplikace, jako je impotence, inkontinence nebo retrográdní ejakulace.

Po lékařském vyšetření přicházejí v naprosté většině případů úlevy - muž zjistí příčinu svých obtíží, zmizí gigantické fantazijní obrazy různých možných onemocnění, přichází léčba a s ní další úleva fyzická i psychická.

Nejvhodnější rozhodnutí, které lze v této souvislosti učinit, je navštívit svého lékaře již v počátečních projevech onemocnění, jelikož jinak se vytváří veliké břemeno pro muže i jejich blízké. Moderní léčebné metody mohou být jednoduché a účinné. To by si měli uvědomit i lidé v bezprostředním okolí mužů trpících benigní hyperplasií prostaty.

Zdroj: Mgr. Věra Husáková - Klinický psycholog

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nevím jistě zda správně spojuji svůj problém nepříjemného odéru...
Rudolf  |  12.8.2006 00:36

to není tím ,manžel to má taky ,a někdy to voní a je sladké a někdy ne,
000  |  14.9.2006 15:17

muj otec se dozvedel,ze ma rakovinu prostaty,jsme z toho vsichni sokovany...
sss  |  29.7.2007 21:38

reaguji na přispěvek otec a rakovina prostaty při zjištěni rakoviny...
kovak  |  2.2.2012 07:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *