Vezměte zodpovědnost za svůj mozek do vlastních rukou

4.2.2013 00:01
Zdraví

Chcete být fit a udržet v kondici také váš mozek? Není to až tak složité - vyváženou stravou s dostatkem omega-3 mastných kyselin poskytnete svému mozku správnou výživu a pokud připojíte umírněnou životosprávu, a dostatek psychické a fyzické činnosti, váš mozek to jistě ocení.

Běžnou stravou většinou nejsme schopni zajistit dostatečný přísun živin potřebných pro správné fungování centrálního nervového systému a k optimálnímu průběhu stárnutí našeho mozku. Životní styl a dietní návyky jsou navíc podstatným faktorem dlouhodobě ovlivňujícím zdravotní stav. Dostatek některých látek je možné zajistit také pomocí potravinových doplňků. 

Nedávná studie z Oregonu[1]prokazuje pozitivní efekt dostatečného množství omega-3 nenasycených kyselin nejen na kognitivní funkce, ale i na kardiovaskulární systém. Studie se zabývala souborem látek (kromě omega-3 také například kyselina listová, vitamín B12 a ginkgo biloba), jejich vzájemnou interakcí a vlivem na mozek. Výsledky potvrzují, že příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin ve stravě a pravidelná konzumace ryb může redukovat pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby.

Přínosem oregonské studie je také zjištění, že i z krve lze snadno identifikovat faktory ovlivňující pozdější vznik Alzheimerovy nemoci. „Rutinní analýza studovaných biomarkerů v plazmě by proto mohla přispět k časné identifikaci jedinců se zvýšeným rizikem pro rozvoj kognitivního deficitu včetně Alzheimerovy choroby,[1] uvádí ve svém článku prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.

 

Prevence

Kromě již uvedené zdravé životosprávy a vyvážené stravy můžete chorobám mozku předcházet také díky dostatečné psychické činnosti a trénování mozku. Prakticky každé hobby, ať se jedná o turistiku nebo učení se novému jazyku, je pro váš mozek prospěšné. Důležitá je také prevence a léčba chorob jako je vysoký krevní tlak, cukrovka  nebo obezita, jejich nesprávné léčení může být významným faktorem spolupodmiňujícím například rozvoj demence.

 [1] Raboch, Jiří. Kognitivní funkce, stárnutí a stravovací návyky. Česká a slovenská psychiatrie 2010, 106(2): 81-86, dostupné z http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=37.[1] Např. Browman G.L. et al.,  Nutrient biomarker patterns, cognitive function and MRI measures of brain aging  in Neurology. 2012, 24;78(4):241- 249. Epub 2011 Dec 28, dostupné z http://www.natap.org/2012/HIV/Neurology-2011-Bowman-WNL.0b013e3182436598.pdf.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jen pro doplnění - soubor zkoumaných látek odpovídá složení výrobku...
tanami  |  5.2.2013 09:42

Já jsem zase velmi spokojená s brainstartem. Jsem na manazerské pozici v...
Ester  |  8.2.2013 11:54

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *