Včasná pomoc zachrání životy

18.2.2005 00:00
Zdraví

Kvůli náhlému selhání srdce zemře v Česku ročně 60.000 lidí, tedy více než 160 denně. Většina z nich by mohla žít, kdyby jim do příjezdu profesionálních záchranářů pomohli lidé z jejich okolí. Tuto možnost nyní dává projekt Českého červeného kříže (ČČK) a Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). V něm se 160 instruktorů ČČK naučí využívat při oživování automatický externí defibrilátor. Institut v tom bude školit také lékaře.

Novinářům projekt představil ředitel Úřadu ČČK Jiří Procházka. Zástupcům obou institucí předal výrobce jako dar 80 cvičných přístrojů v ceně 1,25 milionu korun.

Procházka řekl, že tyto pomůcky jsou v Británii, Rakousku, Německu či USA již běžně na úřadech, v obchodních centrech, na nádražích, sportovištích a kulturních zařízeních. Na stejných místech by přístroje byly časem i v Česku, vyškolení instruktoři ČČK by zaměstnance těchto zařízení školili. I oni by tak dokázali s pomocí defibrilátoru rozběhnout srdce a napravit jeho chod.

U většiny selhání totiž srdce chaoticky vibruje, tedy fibriluje, a nepumpuje okysličenou krev. Mozek strádá, s každou minutou se naděje na záchranu života snižuje o deset procent, po deseti minutách je prakticky nulová. Sanitky ve městech dojedou na místo do sedmi osmi minut, na venkově ale i za čtvrt hodiny. Obsluha přenosného přístroje je snadná. Zdvižením víka se sám zapne a poté hlasovými příkazy vede zachraňujícího po celou dobu akce, včetně rad, kdy se nemá pacienta dotýkat, protože nastane výboj, který má nepravidelnost srdečního rytmu srovnat.

Ředitel odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Pavel Březovský řekl, že těmito přístroji by se měly vybavit také nemocnice. Ministerstvo jim to doporučí, ale ve svém rozpočtu s příspěvkem na nákup přístrojů nepočítá.

Zdroj: Naďa Myslivcová - ČTK

Související články

První pomoc při anafylaktickém šoku

3.2.2005 00:00

Jak přežít poruchu srdečního rytmu

14.1.2004 00:00

Průjem může být i smrtelný

11.5.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Myslím, že je to velmi dobrý nápad, každý lidský život za to stojí
Hanulka  |  19.2.2005 20:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *