Vaše nákupy - Vaše zdraví?

30.8.2002 00:00
Zdraví

Při svém nákupu, výběru výrobku a s ním i jeho obalu, nevědomě rozhodujete i o svém zdraví a potenciálním znečištění životního prostředí. Nevěříte? Přesvědčte se na příkladu PVC - plastu, který se řadí mezi nejškodlivější.

V České republice je jediným výrobcem PVC Spolana Neratovice (více na http://bezjedu.arnika.org/spolana). Základním materiálem pro výrobu PVC je chlór, který se mj. používal v 1. světové válce jako bojový plyn. Jedny z nejtoxičtějších sloučenin - dioxiny - vznikají při výrobě a spalování PVC. Protože samotné PVC je křehké a tuhé, přidávají se do něj další sloučeniny - především změkčovadla (ftaláty) a těžké kovy (rtuť, olovo či kadmium).

Ftaláty tvoří 20-80% hmotnostního obsahu PVC. Během používání v domácnostech se vylučují do ovzduší a způsobují poškození hormonálního a reprodukčního systému člověk. Negativně působí také na játra, ledviny, srdce a plíce, kde se hromadí. Čím více se obklopíme výrobky z PVC, tím větší dávky škodlivých ftalátů do svého těla získáme. Vyšší spotřebou PVC tak přispíváme ke zvýšené míře rizika při jeho výrobě ve Spolaně Neratovice.

Dioxiny a ftaláty se váží na tuky, a tak putují celým potravním řetězcem až k člověku. Hromadí se v lidském organismu a mohou způsobovat zdravotní problémy, jako je snížení plodnosti a poruchy činnosti orgánů látkové výměny. Některé z těchto látek jsou karcinogenní. PVC je také v podstatě nerecyklovatelné, protože používá mnoho různých přísad.

Proto sdružení ARNIKA radí lidem: "Nekupujte výrobky z PVC!". Kromě ochrany svého zdraví tak přispějete i k prevenci havárií ze Spolany v uplynulých dnech, kde unikl chlór právě z provozu výroby PVC.

Alternativu k PVC lze najít v jiným materiálech - přednostně v klasických přírodních materiálech (ve skle, látkách, dřevě aj.) anebo v jiných plastech (např. polypropylen či polyethylen). Tyto alternativy se dají najít: např. pro podlahové krytiny z PVC je to klasické linoleum či dřevo, pro koupelnové závěsy je to látka místo PVC, místo plastových oken klasická dřevěná okna.

V Evropské Unii se na rozdíl od České republiky diskutuje o možnosti omezení výroby a spotřeby PVC a nahrazení jinými materiály. Tři členské státy již dříve přistoupili k realizaci plánů na omezení používání PVC - Švédsko (snížení používání hlavního ftalátu DEHP), Dánsko (snížení používání PVC na polovinu do roku 2010) a Německo, které doporučuje přestat používat PVC tam, kde již teď existují alternativy. Ve Vídni platí zákaz používání PVC při stavbách veřejných budov. Česká republika jediné omezení pro PVC - zákaz výroby obalů z něj, který měl začít platit v roce 2008, zrušila.

Více informací o PVC na stránkách kampaně ARNIKY "Zdravotnictví bez PVC" - http://pvc.arnika.org.

Aktuální zpravodajství o ekologických škodách (nejen) při povodních na http://havarie.arnika.org.

Kontakt:
Sdružení ARNIKA, Chlumova 17, 130 00 Praha 3, tel./fax: 02/2278 1471, http://pvc.arnika.org Lenka Mašková 0604/31 85 63, lenka.maskova@arnika.org

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kupujete dětem oblečení z Cíny z internetu? Někde psali, že obsahují...
Jana  |  16.3.2013 05:38

co v dnešní době není z Číny? Nakupuji všude možně- a Made in China...
Jano,  |  16.3.2013 08:53

Dětem se snažím kupovat pokud možno oblečení z přírodních...
Iva  |  19.3.2013 17:40

Zrovna u oken od Vekry bych se zdravotních hledisek neobával, protože okna...
Martin K.  |  5.6.2014 17:14

docela mi vadí otázka prodavačky v oděvech. Chcete tašku za 5 korun?...
obaly  |  21.1.2018 12:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *