Užitečné aminokyseliny

2.6.2003 00:00
Zdraví

Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Jsou nutné pro správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému i pro výstavbu a regeneraci organismu. Mnohé se proto doporučují k vnitřnímu užívání ve formě potravinových doplňků. Zejména u vegetariánů může často dojít k nedostatku některých aminokyselin. Aminokyseliny pomáhají při depresích, chronických bolestech, oparech, sportu i při hubnutí.

DLPA

Tato aminokyselina aktivuje a zesiluje činnost tělesných opiátů (endorfinů), které pak vyvolávají pocity blaha a bezbolestnosti. DL - PA působí také proti artritickým otokům a omezené pohyblivosti kloubů, proti depresím, úzkostem, stresům života a nadměrné chuti k jídlu. Je to jediný vědou uznaný přípravek proti bolesti a depresím, který nemá žádné vedlejší účinky a nemůže vyvolat návyk na užívání. Při vysokém krevním tlaku je třeba konzultovat užívání fenylalaninu s lékařem.

L-tryptofan
Z této aminokyseliny se v těle vytváří nervový přenašeč serotonin, melatonin a některé vitamíny. Užívá se hlavně díky svému psychoaktivnímu účinku. Z tryptofanu vytvářený serotonin odpovídá za psychickou a emocionální stabilitu. Potravinový doplněk pomáhá při stresu, neklidu, depresích, nespavosti i u abstinenčních příznacích při odvykání ze závislostí.

Pozor!
Při depresích se však nedoporučuje současné užívání aminokyselin a antidepresiv bez konzultace s ošetřujícím lékařem (psychiatrem).

L-arginin
Tělo arginin využívá ke stavbě naprosté většiny tkání, mnoha hormonů, genetického kódu a dalších látek. Odstraňuje poruchy erekce a sexuální vzrušivosti u mužů i žen (zapříčiněné přirozenou sklerózou cév pánevního dna). Naprosto prvotní význam má arginin pro tvorbu neuropřenašeče - oxidu dusíku a pro tvorbu a vylučování růstového hormonu. Doplňkové užívání argininu zvyšuje tvorbu a akceschopnost oxidu dusíku i růstového hormonu. Oxid dusíku je přímo zodpovědný za celkovou tělesnou regeneraci, což má obzvláštní význam při doléčování všech poúrazových a pooperačních stavů a dlouhodobých nemocí. L- arginin by však neměli užívat lidé trpící na opary!

L-lysin
Tato esenciální aminokyselina je nutná pro tvorbu hormonů, enzymů a protilátek bojujících proti některým virovým infekcím. Užívání L-lysinu je prevencí i podpůrnou léčbou oparů (virů herpes). Je nezbytný k regeneraci tkání. Je důležitý v pooperační a v poúrazové rehabilitaci. Je oceňujícím potravinovým doplňkem pro sportovce. Poruchy koncentrace, únava, začervenalé oči, častá tvorba oparů, nevolnost či točení hlavy mohou být známkou nedostatku lysinu.

L-karnitin
Karnitin je dipeptid - bílkovina, jež je tvořena dvěma aminokyselinami, methioninem a lysinem.Zlepšuje činnost srdečního svalu a zvyšuje využití kyslíku ve všech buňkách. Pomáhá spalovat tuky (Transportuje mastné kyseliny skrze mitochondriální membrány, kde se spalováním tuků získává energie. Zároveň také zvyšuje využití tuků v játrech.). Oddaluje únavu při fyzické námaze. Karnitin je vhodný pro podpůrnou léčbu anginy pectoris, ischemie či arytmie, špatné vytrvalosti, svalové slabosti nebo obezity.

Pozor!
Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře, protože může být narušen metabolismus aminokyselin.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Na co jsou dobré aminokyseliny při cvičení? Slyšela jsem o tom mluvit...
Tereza  |  25.5.2016 22:17

Bílkoviny se skládají z aminokyselin a jsou potřebné pro růst svalů....
Jarda  |  25.5.2016 23:55

Aha a co je ještě dobré brát, když cvičím. Docela mě to chytlo a chci...
tereza  |  28.5.2016 01:33

Tak to si nakup ty aminokyseliny, l-carnitiny. Já nakupuji na internetu je...
Denisa  |  29.5.2016 18:35

Ornitin sam o sobe nestacu, musi se spojit s dalsimi latkami, aby byl ucinek...
Michal erekce  |  28.11.2017 10:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *