Už rané stádium nemoci ledvin ovlivní fyzickou zdatnost ve stáří

13.2.2007 00:00
Zdraví

I středně těžké onemocnění ledvin se může projevit zhoršením fyzických funkcí ve vyšším věku. K tomuto závěru dospěli američtí vědci v nové studii. I když mechanismus tohoto vztahu není podle nich zatím zcela jasný, výzkum potvrdil, že problémy s ledvinami mohou mít přímý dopad na svalovou sílu.

Doposud bylo známo, že vážné nemoci ledvin snižují svalovou sílu, ale nevědělo se, že i rané stádium nemoci může postihnout tělesnou zdatnost, uvádí vedoucí výzkumného týmu Michael Schlipak v časopise Journal od Epidemiology.

Vědci měřili obsah proteinu cystatinu C v krvi. Tento protein je produktem buněčného metabolismu a normálně ho z krve odstraňují ledviny. Vysoká hladina tohoto proteinu tedy ukazuje, že ledviny nepracují tak dobře, jak by měly.

Vědci porovnali při řadě testů fyzické zdatnosti hladinu cystatinu C u více než tří tisíc starých mužů a žen s jejich výkonností. Zjistili, že jejich kondice se systematicky zhoršovala s růstem hladiny tohoto proteinu.

I mírné snížení funkce ledvin znamenalo nižší pravděpodobnost, že dotyčný ujde 400 metrů, potřeboval na to více času a bylo u něj zjištěno slabší sevření ruky.

Ze studie vyplynulo, že fyzický výkon se snižuje už u pacientů s raným stádiem chronického onemocnění ledvin. Tato ztráta výkonu může vést k snížení kvality života, k omezení hybnosti nebo invaliditě, uvedl Schlipak.

Zdroj: ČTK

Související články

Brusinky - pomoc při zánětech močových cest

5.12.2005 00:00

Oslabení ledvin

13.12.2004 00:00

Máte oslabený element vody?

3.1.2003 00:00

V zimě je potřeba chránit ledviny

18.12.2000 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Muj deda ma pres 25 let docela vaznou chronickou nemoc ledvin, je mu 77 let a...
krysarr  |  13.2.2007 16:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *