Ultrazvukové operace zachrání ženám s děložními nádory dělohu

16.7.2002 00:00
Zdraví

Ženám s nezhoubnými děložními nádory, takzvanými myomy, mohou dělohu zachránit ultrazvukové operace. Provádí je zatím jako jediné v republice gynekologicko- porodnické oddělení a endoskopické výukové centrum kladenské nemocnice, řekla ČTK lékařka Marta Šimůnková. Připomněla, že kvůli myomům dosud odebírají lékaři dělohu zhruba 20.000 českých žen ročně.

Nezhoubnými děložními nádory trpí 20 až 40 procent žen ve věku nad 35 let. Pokud nejsou příčinou bolestí či nadměrného menstruačního krvácení, ženy o nich ani nevědí, uvedla Šimůnková.

"Odebrání dělohy jako metoda léčby myomů je pro řadu žen nepřijatelné. Mnohé totiž ještě počítají s mateřstvím, jiné si chtějí dělohu uchovat jako symbol svého ženství," vysvětlila. Metoda je použitelná jen pro určité typy myomů.

"Pomocí laparoskopie a ultrazvukového skalpelu se zcela uzavřenou děložní tepny, které zásobují myomy," vysvětlil princip metody, vycházející ze zkušenosti francouzských a amerických kolegů, primář oddělení docent Zdeněk Holub.

Dosud podle něj prodělalo tento zákrok 16 žen. Roční sledování prokázalo u 15 z nich výrazné zmenšení myomů, a to o 30 až 70 procent původní velikosti. Zvětšení či výskyt dalších lékaři nezaznamenali. "U všech žen se výrazně zmírnily nebo zcela ustoupily potíže, a tím se zlepšila kvalita jejich života," ocenil Holub.

Výhodou laparoskopické operace, kdy se nástroje do těla dostávají jen několika otvory, nikoli rozsáhlým řezem, je krátký pobyt v nemocnici a brzký návrat do běžného života. Žena zůstane v nemocnici 48 hodin, v pracovní neschopnosti pak asi dva týdny.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zdali jste některá podstoupila ultrazvukovou...
Marcela  |  16.5.2008 21:46

chci se zepta kdyz si sahnu pod bricho tak nahmatam velkou bouli jako kdyz...
jana  |  10.8.2009 23:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *