Ultrazvuk z ISS najde uplatnění v lékařství na Zemi

16.4.2004 00:00
Zdraví

Hokejisté na cestách, vojáci na frontě či pacienti z odlehlého venkova by mohli mít užitek z ultrazvukové techniky, již americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyvinul pro posádky na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Přenosné ultrazvukové přístroje nalézají stále širší uplatnění v lékařské diagnostice, uvedla agentura Reuters.

Členové posádek na ISS se navzájem vyšetřují ultrazvukem, zatímco lékař jim na základě diagnózy ze Země prostřednictvím dálkového obrazového spojení poskytuje instrukce, jak dále postupovat.

Astronauti absolvují šest měsíců před jejich výletem na orbitální komplex pouhé dvě hodiny lékařské přípravy, aby si kosmonauti věděli v případě zranění nebo nemoci rady, vysvětlil přednosti metody chirurg Scott Dulchavsky z nemocnice Henryho Forda v Detroitu.

Dosud byla ultrazvuková technika tímto způsobem prakticky využívána pouze v kosmu a Dulchavsky její uplatnění předpokládá při plánovaných letech lidí na Mars a během dalších dlouhých letů do kosmu.

Ultrazvuková technologie, která využívá zvukových vln pro pohled do lidského těla, je jak známo využívána například při vyšetření těhotných žen nebo při onemocnění žlučníku či při hledání ledvinových kamenů. Ultrazvuk by se přitom podle Dulchavského mohl uplatnit i v případech zlomenin kostí, poraněních břicha a některých infekcí.

Dulchavsky ostatně techniku NASA vyzkoušel na hokejistech týmu severoamerické Národní hokejové ligy (NHL) Detroit Redwings. Malé ultrazvukové zařízení v šatně umožnilo rychlá vyšetření zranění, která hráči utržili na kluzišti, tvrdí lékař týmu David Collon. Přístroj rovněž umožňuje rychlá rozhodnutí, když tým hraje utkání na ledě soupeře.

Podle Collona tak v jednom případě mohli lékaři z nemocnice díky ultrazvukové prohlížečce na dálku vyloučit podezření na zranění zátylku, které by vyžadovalo okamžitou operaci. Podle Stephena Smithe z Kansaské univerzity už podobné zařízení bylo vyzkoušeno také během loňské války v Iráku.

Zdroj: ČTK

Související články

Na Mars ? - Stav beztíže škodí zdraví

20.1.2004 00:00

Robotizované šaty

27.8.2003 00:00

Přidat komentář

 
* *