Turisté smrti

15.10.2002 00:00
Zdraví

Klaus Eckstein doufá, že nikdy nebude muset jet do Curychu. Před čtyřmi lety byla tomuto 70letému učiteli v důchodu, který žije v Cambridgi v Anglii, diagnostikována rakovina močového měchýře. Nemoc byla úspěšně léčena chemoterapií a nádor odstraněn chirurgicky, avšak "pokud se vrátí a již nebude moci být vyléčena, jsem rozhodnut jet do Švýcarska," řekl Eckstein. "Nechci trpět zbytečně."

Eckstein by necestoval do Curychu, aby viděl svou známou Bahnhofstrasse. Stal by se jedním z malé, ale rostoucí skupiny lidí nešvýcarské národnosti, známých chmurně jako "turisté smrti", což jsou smrtelně nemocní lidé, kteří přijíždějí do Curychu, aby si zde vzali život.

Eckstein je členem Dignitas, kontroverzní organizace se sídlem v Curychu, která nabízí asistovanou sebevraždu lidem trpícím nevyléčitelnou chorobou. Dignitas pronajme apartmá ve městě, kde si klienti sami aplikují smrtelnou dávku barbiturátů a pomalu "odcházejí" za poslechu jejich oblíbené hudby. "Tito lidé jsou jako ti, kteří skočili ze Světového obchodního střediska 11. září," říká ředitel Dignitas Ludwig Minelli. "Chtějí se vyhnout strašné bolesti a utrpení. Pomoc jim, je velmi humánní věc."

Ne však všichni s tím souhlasí. Práce Dignitas je kritizována doma i v zahraničí a debata o této organizaci se očekává brzy i ve švýcarském parlamentu. Někteří kritici obviňují Dignitas z lákání lidí do Švýcarska, kteří by možná nikdy doma o ukončení svého života ani nepřemýšleli. "Turisté přijedou v době oběda a do odpoledne jsou mrtví," řekl poslanec Dorle Vallender. "Toto není představa, kterou chceme mít o naší zemi a našem právním systému." Minelli však tvrdí, že takovéto obavy jsou přehnané. "My 'neverbujeme' cizince."

Minulý týden Vallender předložil v parlamentu návrh požadující tvrdší směrnice vztahující se k asistované sebevraždě a k vyloučení cizinců z této procedury.

Dignitas možná načechralo mnoho peří, avšak neporušuje žádné zákony. Švýcarsko má jeden z nejliberálnějších přístupů k asistované sebevraždě: doktor může poskytnout smrtelnou dávku léků smrtelně nemocné osobě, pokud je přesvědčen, že tento pacient nemá šanci na uzdravení, pokud ten je mentálně a fyzicky schopný rozhodnout se umřít a pokud si pacient aplikuje léky sám.

Eutanázie, při které lékař podá pacientovi léky, aby ukončil jeho život, zůstává ve Švýcarsku nelegální, ne však v Nizozemsku nebo Belgii. Obě tyto země povolují lékařům ukončit pacientův život v případě, že o to pacient požádá, pokud on nebo ona jsou mentálně v tu dobu při smyslech a pokud druhý lékař specialista na daný obor potvrdí smrtelnou diagnózu.

Dignitas nedávno na sebe upozornila, když se objevily zprávy, že organizace pomohla několika mentálně postiženým vzít si život. "Někdo trpící depresemi nemůže být schopný učinit racionální rozhodnutí," říká psychiatr z bernské fakultní nemocnice Thomas Schläpfer. "Sebevražedné impulzy jsou běžné u lidí s mentálními poruchami a oni vidí, že Dignitas je snadný a čistý způsob, jak z toho ven. Je to morálně a eticky špatné pomáhat jim umřít."

Minelli brání činnost Dignitas tím, že psychická bolest může být stejně strašná jako fyzické utrpení. "Existují případy dlouhodobých chronických mentálních poruch, které vzdorují léčbě," říká Minelli. "A mnoho těchto lidí má dlouhé období jasného vědomí, kdy jsou schopni se sami rozhodnout."

Minelli pracoval jako právní poradce pro jinou švýcarskou organizaci zabývající se asistovanými sebevraždami, která však nepřijímá klienty ze zahraničí. Dignitas založil v roce 1998 na pomoc cizincům a informace o organizaci se velmi rychle rozšířily mimo zemi. "Neptám se lidí, jaký mají pas. Každý si zaslouží důstojně zemřít."

K dnešnímu dni přišlo do Dignitas zemřít 125 lidí, většinou ne švýcarské národnosti. Přes 1800 dalších je nyní členů organizace, kteří platí každým rokem finanční příspěvek. Švýcarské zákony zakazují mít prospěch z asistované sebevraždy, proto všechny peníze jdou na pokrytí administrativy a operačních nákladů.

Potenciální člen organizace je nejprve odeslán k několika místním lékařům, kteří jej prohlédnou a rozhodnou, zda zdravotní stav pacienta je opravdu neléčitelný. Někteří potenciální žadatelé o asistovanou sebevraždu jsou odesláni zpět, neboť lékaři rozhodli, že jejich situace není beznadějná a doporučili další léčbu. Aby organizace předešla případným obviněním z vraždy, klienti musí polknout, nebo otevřít si uzávěr kapačky sami. Přítomni jsou dva svědci - zaměstnanec Dignitas a příbuzný klienta.

Ačkoli celá procedura zní chladně, je "sladkohořká a pokojná", říká 38letá Johanna z Brém, která doprovodila do Curychu svou maminku na začátku tohoto roku. Její 63letá matka již byla v konečném stádiu rakoviny kostí. "O svém rozhodnutí ukončit vlastní utrpení nikdy nezapochybovala a já jsem vděčná, že měla tuto šanci", řekla její dcera.

Zdroj:ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Peťo, je to tak. Právě proto, že křesťané jsou milosrdní k...
Blažej  |  10.8.2007 16:20

Milý Blažeji, dovol, abych ti co nejvřeleji poděkoval za reakci na moje...
Peťa  |  13.8.2007 21:12

Tak co, HN - KDE JSOU tvé odpovědi na moje věcné, konkrétní argumenty??...
Peťa  |  13.8.2007 21:17

Nejsou a nebudou, HN změnil nick na Ilona a Truhlář:)A argumenty taky...
Kanec  |  13.8.2007 22:47

Je mi smutno z nepochopení Evangelia diskutérem Péťou. Pozemské žití...
Poutník  |  3.1.2008 11:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *