Tukoměr - pomocník při odhalování zdravotních rizik

19.8.2009 00:00
Zdraví

S odhalováním rizika vzniku srdečních chorob nebo cukrovky by mohl lékařům pomoci tukoměr, který vyvinuli odborníci z lékařské univerzity v rakouském Štýrském Hradci. Jejich lipometr podle agentury APA měří rozložení tuku na 15 místech lidského těla. Z výsledků jsou pak lékaři schopni sestavit mapu podkožního tuku a mohou se zaměřit na cílenější prevenci či léčbu

"Rozhodující pro riziko onemocnění není podíl tuku, ale jeho rozložení," uvedl jeden z autorů lipometru Reinhart Möller.

Tuk se měří na několika místech břicha, u klíční kosti, na stehně, paži, v týle či pod lopatkami. Přístroj je velký asi jako dálkový ovladač k televizi. Přiloží se k vybranému bodu na těle a vyšle do něj světelné paprsky, které se odrazí od tukové vrstvy. Údaje se pak přenesou do počítače, který je vyhodnotí. Podle výšky a váhy pacienta stanoví přesný obraz rozdělení tuku v těle. Metoda je bezbolestná a rychlá. "Nejdéle na ní trvá svlékání a oblékání pacienta," podotkl Möller.

Z křivek "tukové mapy" může pak lékař poznat, k jakým chorobám by mohl být pacient náchylný. Například u lidí s cukrovkou se objevují odchylky proti zdravým pacientům. Dají se tak dokonce poznat i jednotlivé typy diabetu. "Máme velmi dobrou úspěšnost, trefíme se v 80 až 90 procentech případů," upřesnil vědec.

Diabetici druhého typu mívají například tuk nahromaděný v horní části trupu a mají hubené končetiny. Právě lidem, kteří vypadají jako jablko, prý mnohem víc hrozí srdeční nemoci a cukrovka. U osob, jejichž postava s tukem na břiše a stehnech připomíná spíš hrušku, je údajně riziko onemocnění menší. Möller věří, že by se díky lipometru daly v budoucnu vysledovat i další choroby jako třeba ateroskleróza.

Pomocí přístroje odborníci zatím vyšetřili 25.000 lidí všech věkových kategorií. Zkoumali zdravé osoby i pacienty s nejrůznějšími metabolickými a hormonálními poruchami. Analýza výsledků ukázala, že za chorobami srdce a cév či látkové výměny není podíl tuku v tkáních, ale právě spíš jeho rozložení.

Přístroj je v Evropě patentován a získal už i potřebné certifikáty. Odborníci ho začali používat v roce 2002 u skokanů na lyžích. Nyní by ho tedy mohli využít lékaři v praxi. Jako pomůcka by mohl sloužit i expertům na dietu, fitness centrům či lázeňským podnikům. Vědec nyní počítá i s vývojem menšího přístroje pro domácí použití.

Zdroj: ČTK

Související články

Spalovač tuků - LKVB6

17.4.2003 00:00

Více než kila by si lidé měli hlídat obvod pasu

12.4.2001 00:00

Jak se zbavit nadbytečného tuku ?

5.1.2000 00:00

Přidat komentář

 
* *