Tři čtvrtiny studentů lékařských fakult plánují po ukončení jejich studia pracovat v ČR

Tři čtvrtiny studentů lékařských fakult plánují po ukončení jejich studia pracovat v ČR

13.3.2017 00:01  |  Zdraví

Čeští studenti 4., 5. a 6. ročníků lékařských fakult v České republice plánují v 73 % případů hledat po ukončení studia zaměstnání v České republice. Při výběru místa budoucí lékařské praxe zohledňuji na prvním místě jasné a jednoznačné podmínky pro předatestační/specializační přípravu, na druhém pracovní kolektiv a na třetím plat. Naproti tomu 27 % respondentů plánuje vycestovat za prací do zahraničí. Plánovaná délka zahraničního pobytu se nejčastěji pohybuje od 2 do 5 let (tuto možnost uvedlo 42 % z celkového počtu respondentů české národnosti).... celý článek

Komentářů: 58 | Poslední komentář: 16.9.2017 16:09

Komentáře

reagovat 15.3.2017 20:00 - Dan

Ti schopní tenhle absurdistán nesnesou a zmizí odsud, jak se to děje už 15 let.

reagovat 15.3.2017 20:21 - Platy

Ti schopní tenhle...

doktorů i po první atestaci jsou katastrofální. Stěží 28 000 bruto. Jediná možnost je otevřít si soukromou praxi obvodního lékaře. Tam pak máte i dvojnásobek. Některé ambiciozní doktory to bohužel neuspokojuje. Ale stačí jít do Rakouska nebo do Deutschlandu a máte 4000 Éček jistých. Chce to jen kvalitní němčinu.

reagovat 15.3.2017 20:41 - Nasraný Doktůrek na noční šichtě

doktorů i po první atestaci...

Problém je neochota zavést zásadní spoluúčast pacientů. Poklesla by návštěvnost lékařů, stačilo by jich míň a bylo by je možno líp zaplatit. Stačí se podívat do Švýcarska. Doktorů mají o třetinu méně na přepočet obyvatel a na platy si nestěžují. U nás se vždycky vytáhne argument ,že "někdo by na to neměl". S tímhle argumentem nelze zkvalitnit péči. A je vrchol, že dokonce si pacoši nemohou oficiálně připlatit, i kdyby chtěli. Tak to je rarita, kterou nemají nikde jinde na světě.

reagovat 15.3.2017 20:58 - hmm

A kolik si za studia zaplatíili? Pokud si studium mediciny hradi ze svého, tak pak jim nikdo nemůže bránit aby odesli.

reagovat 15.3.2017 21:09 - mimo

A kolik si za studia...

nějaký soukromých "školiček", se vzdělání neplatí. Není důvod, proč by lékaři nemohli jít pracovat do zahraničí jako ostatní lidi.

reagovat 17.3.2017 14:26 - !

Jestli jsem ten nadpis článku dobře pochopil, tvrdí se, že 25% budoucích absolventů v České republice pracovat NECHCE.

reagovat 17.3.2017 14:40 - Ajaj.

http://www.nspiv.cz/zamestnani/volna-pracovni-mista.htm

reagovat 17.3.2017 14:46 - No

Jestli jsem ten nadpis...

To je dost. Není přece problém zajistit třeba 10-15 letý závazek. Při nesplnění úhrada celého studia. Bože, ten stát je jako idiot. Ale souhlasím s tím, že platy doktorů jsou opravdu nesmyslné.

reagovat 17.3.2017 15:18 - 17.3.

Problém je neochota zavést zásadní spoluúčast pacientů.To chápu z některejch musí člověk tu korunu mámit...

reagovat 17.3.2017 18:05 - Tony

To je dost. Není přece...

Jenže zrovna v urologii je potřeba, aby se někteří v zahraničí naučili dělat operace, které v ČR nikdo neumí.

reagovat 29.5.2017 14:20 - Štěpán Mika

Dobrý den,

dnešní mladí lékaři a lékařky se nechtějí spokojit jen s běžnou řadovou funkcí, většina z nich má i řídící ambice. Trendem je MBA studium zaměřené na management ve zdravotnictví, což je oblast, se kterou lékaři na škole opravdu moc do kontaktu nepřijdou.

Mají potom velkou šanci nejen na řízení oddělení, ale v budoucnu třeba i celé nemocnice, dnes je toto vzdělání na takové pozice standardem...

Hezký den Štěpán Mika, ředitel Central European Management Institute (cemi.cz)

reagovat 29.5.2017 16:34 - Olga

Jsem v Mnichově už tři roky a jsem konečně spokojená. Tři roky po studiu jsem pracovala v nemocnici v Praze, udělala si atestace a snažila se pomoci pacientům. Celou dobu jsem čelila útokům a obtěžování neschopných kolegů a kolegyň. Většina systému zdravotní péče je totiž postavená na plnění výkazů a bodech od pojištoven. Péče o pacienty nikoho nezajímá. I když lékaři vědí, že léky které mají předepisovat na určitá onemocnění vůbec nefungují, MUSÍ je předepisovat, aby se nedopustili ne lege artis chování. To je totiž v tomto prostředí největší pochybení.
Chyba celého Českého zdravotnictví je v tom, že lékař předepisuje léky, které musí nyní předepisovat, protože jinak nedostane peníze od pojištovny a ještě by měl potíže, kdyby ho napadlo pacienty léčit skutečně.Za to, že nasadí pacientům více léků, bude lékař odměnován, a to i když ví, že kombinace léků, které pacientovi předepíše je jen cestou k chronicitě potíží, či přímo smrtící koktejl. Pacienti se neumí bránit. A pojištovny platí za body, podle toho, co si dohodlo ministerstvo s vládou, pojištovnami a farmaceutickými firmami, kterým ale jde jen o prodeje, ne o zdraví pacientů. V Německu je to obráceně, lékaž musí mít výsledky a léčit. Proto i k nám do nemocnice přijíždí stále víc a víc Čechů se léčit, protože se vyléčí a rychle.

reagovat 29.5.2017 16:39 - jo

Jsem v Mnichově už tři...

a byla jsi za ministryní :))

reagovat 29.5.2017 19:29 - mirek

Jsem v Mnichově už tři...

To jsou takové anonymní žvásty na unternetu.

Především ne všichni lékaři se takto chovají, jinak nechápu, kde jsze k těmto pozantkům přišla, když jste pracoval pouze v nemocnici.

reagovat 30.5.2017 09:35 - M.

To jsou takové anonymní...

Olga píše o prostředí nemocnice a tam to v ČR funguje doopravdy takto. Jestli se nějaký praktik ještě snaží lidi opravdu léčit a kromě léků doporučuje i změnu životaního stylu, je to možné. V nemocnicích opravdu jde hlavně o předepisování léků a není prostor pro jiné terapie.

reagovat 30.5.2017 09:43 - mirek

Olga píše o prostředí...

A jak dlouho bývá v nemocnici člověk v průměru? Pár dnů a jde domů.
A není pravda, že čím více léků nemocnice předepíše, tím více od pojišťovny dostane. Nesmysl. Jsou stropy plateb atd.

Tím nerozporuji postup lege artis, kdy se podávají léky, o kterých nemusí být lékař přesvědčen, že jsou nutné.

reagovat 30.5.2017 10:17 - dr.

Olga píše o prostředí...

Žvásty...

reagovat 30.5.2017 10:39 - :-(

Jsem v Mnichově už tři...

Olgo, máš recht! A s těmi praktikami máš pravdu, kamarádka je zdravotní sestřičkou a říká přesně to, co ty. A co se bodů týká, u nás ve městě za mého dětství jsme měli zubaře a zubařku, co v honbě za body vrtali zdravé zuby. Vždycky přišli na základku, udělali celé třídě prohlídku zubů a dopadlo to tak, že celá třída byla pozvána i do ordinace. Každému z nás vždycky vrtali. někomu už i zepředu do zubů. Bylo nám to divné, protože v těch zubech jsme kazy ani neměli. No a po xx letech takové péče je to katastrofa. Jak je jednou zub vyvrtaný, občas vypadne plomba, pak zase, takže mi už 2 zuby chybí a jinak všehny stoličky jsou zalátané, některé i ze stran. Pak jsme sice nezávisle na sobě také přišli na to, že je to asi kvůli bodům, ale to už nám zuby nevrátí. Mimochodem, od 14 let chodím k jiné zubařce a od té doby žádná další vrtání, převrtávání ani nic takového. Když jsem k ní přišla, řekla, že ty jsi z M.V.? To my tu poznáme vždycky. :-(

reagovat 30.5.2017 10:50 - takže

Olgo, máš recht! A s těmi...

tvoje kamarádka neléčí...aha

reagovat 30.5.2017 12:53 - :-(

tvoje kamarádka...

Nač ten sarkasmus? Pracuje v prostředí, kde by se MĚLO LÉČIT. Dnes a denně vidí, co se děje.

reagovat 30.5.2017 14:24 - oni

Nač ten sarkasmus? Pracuje v...

slepci pracují v nemocnicích? Tím se mnoho vysvětluje...

reagovat 30.5.2017 18:37 - mirek

Nač ten sarkasmus? Pracuje v...

Sarkasmus možná proto, že Olga píše o voze a ty o koze.
Ona tvrdí, jak ve špitále se dávaly léky zbytečně, přitom tam většina lidí je pár dnů, kdežto ty tady píšeš o zubařce, což je krapet rozdíl.

reagovat 31.5.2017 08:21 - Was

Sarkasmus možná proto, že...

Co je na tom k nepochopeni?

1. Kamaradka te osoby pracuje v nemocnici a vi sve, maji podobne zkusenosti.
2. Ta osoba ma i svou vlastni zkusenost od zubare, ktery se snazil za kazdou cenu nahnat body. Je jedno, jestli se to deje v nemocnici nebo u stomatologa, oboji spada do resortu zdravotnictvi.


reagovat 31.5.2017 10:35 - :-(

Co je na tom k...

Alespoň někdo pochopil pointu :-)

reagovat 31.5.2017 16:30 -

by spíš zajímalo, jak chce Olga splatit studium českým lidem, kteří se ji na něj složili.

reagovat 31.5.2017 17:18 - A na co se jako složili ?

by spíš zajímalo, jak chce...

Prostě stát na státních VŠ umožňuje bezplatné studium a tečka. Jeho blbost. Vždycky při pokusu zavést školné začli ječet socani, že by "chudí" na to neměli. Ale to je blbost. Tam se to dá vyřešit prospěchovým stípkem. A když má "chudý" špatný prospěch, tak na VŠ nemá co dělat. Stačí blbí bohatí.

reagovat 31.5.2017 17:21 - copato

by spíš zajímalo, jak chce...

A jeje,tobe Olga nejak lezi v zaludku!

reagovat 31.5.2017 19:13 - Olga

Psala jsem to proto, že jsem si neuměla odchod do zahraničí vůbec představit, či spíše, než jsem zažívala realitu poskytování zdravotní péče v Česku několik let, ani by mě to nenapadlo. Než jsem mluvila s spolužačkou z fakulty, která již v Německu pracovala, ani mě to nenapadlo. Povídali jsme si jak se má a jak se tam pracuje a najednou jsem už tady nemohla dál ubližovat pacientům a zeptala jsem se jí, jestli by tam nevzali i mě. Slíbila, že se zeptá a za tři dny mi volala, že jestli chci nastoupit na internu hned, že mi dají lékařský byt 2+1 v areálu nemocnice a že mě čekají. Jela jsem se tam podívat a byla jsem nadšená. Rozhodla jsem se hned po prohlídce nemocnice, kde mě provedl ředitel a pak primář interny, který si se mnou hodinu povídal a pak řekl, že budou rádi, když posílím jejich tým.
Bála jsem se jen výpovědní doby v Česku, protože jsem si říkala, že mě nebudou chtít pustit, a ještě si mě pěkně vychutnají.Byla jsem překvapená, když jsem řekla, že chci jít pracovat do zahraničí, že se jen zeptali, jestli chci hned a když jsem souhlasila, za půl hodiny jsem byla propuštěna na dohodu.

reagovat 31.5.2017 19:17 - Olga

Mé důvody tedy byly neochota podílet se na zkorumpovaném systému, který ve většině případů spíše škodí, než aby pacientům pomáhal. Ta úleva, když najednou dělám práci jak nejlépe umím, vidím výsledky a cítím uznání kolegů a pacientů je nepopsatelná.

reagovat 31.5.2017 19:23 - Bětka

Setřenice je lékařka v německu...U nás při nástupu na klinice měl na starosti 15 lidí a v německu má 4 lidi!!
Zná jejich život dopodrobna ,všechny jejich radosti a starosti...pak se léčí daleko lépe a ekonomičtěji.
Psychika je potvora!!

reagovat 1.6.2017 01:11 - mne

Psala jsem to proto, že jsem...

ale pořád zajímá, jak chceš to své studium zaplatit nám, co jsme ti vzdělání dali.

reagovat 1.6.2017 01:14 - mne

Setřenice je lékařka v...

Bětko ani tak nezajímá, proč sestřenice je on či ona, ale jestli si uvědomuješ, proč tady měl/a 15 lidí a tam jich má 4. Vidíš ten paradox?

reagovat 1.6.2017 06:46 - 1.6.

Možná by se tato diskuse měla jmenovat:
Proč někteří studenti lékařských fakult plánují po ukončení jejich studia nepracovat v ČR - koment·¯e

reagovat 1.6.2017 08:26 - mirek

No psát o tom, že ve většině případů se škodí pacientům nemůže napsat soudný člověk a lékař už vůbec ne.
Protože to svědčí o absolutní neznalosti toho, co se všechno ve zdravotnictví dělá a dělá se to podle posledních vědeckých poznatků. Nebo to píše člověk zahořklý, který má nějaký mindrák nebo pocit křivdy.

reagovat 1.6.2017 08:30 - kolemjdoucí

No psát o tom, že ve...

Není dělat jako "dělat".

reagovat 3.6.2017 22:43 - Luděk, deset let praxe, univerzitní nemocnice Anglie.

Když se lékař seznámí se skutečně vědeckými poznatky a nespoléhá na řeči distributorů léků, ale na skutečná fakta, seznámí se s obory, o kterých v Česku vůbec neví, např. regenerační medicína a o moderními metodami diagnostiky, tedy pracuje několik let v zahraničí, tak se jen děsí, co se tady pacientům provádí. Milý Milane, obávám se že z vás mluví hluboká neznalost a přání, aby to tak bylo, i když není opřené o realitu.Jak se říká, neznalost a nevědomost zabily nejvíc lidí v historii ze všeho.

reagovat 4.6.2017 21:30 - milan

Když se lékař seznámí se...

Já si zase Luďku nemyslím, že jste lékař, nota bene s desetiletou praxí.
Již první věta, "Když se lékař seznámí se skutečně vědeckými poznatky.." mě o tom přesvědčuje. Zdůrazňuji to spojení skutečně vědecké. Pokud byste napsal, že na některé metody nejsou peníze nebo se zavádějí se zpožděním proti západním zemím, tak s tím bych neměl problém. Ale tvrdit, že se o nějakých metodách v Česku neví, může napsat jenom člověk, který asi ostatní považuje za totální blbce.

reagovat 4.6.2017 21:37 - o

Když se lékař seznámí se...

jakých moderních metodách diagnostiky tady nevíme? Pouč nás...

reagovat 4.6.2017 21:55 - -

jakých moderních metodách...

Tak tomu docela i věřím, že některé metody tady ještě neznáme, resp. nepraktikujeme, jelikož co se týká nejnovějších způspbů léčby, operací atd...nemusíme mít tolik zkušeností. Nedávno něco podobného zmínil v jednom rozhovoru i ten špičkový chirurg i působící v IKEMu. Sám popisoval, jak se v zahraničí naučil to a ono a pak to přivezl do Čech a vyjádřil se v tom smyslu, že odchody lékařů do zahraničí a pak jejich návraty mohou přinést pokrok v nejrůznějších odvětvích medicíny.

reagovat 4.6.2017 22:08 - ale

Tak tomu docela i věřím,...

mě zajímá ta Anglie. Ne že někdo něco řekl..

reagovat 4.6.2017 22:27 - -

mě zajímá ta Anglie. Ne...

Je to dohledatelné, konkrétně to o lékařích v zahraničí a následně obohacení novými metodami, postupy atd. bylo naposledy na Barrandově, myslím pořad Vlivní s Alex Mynářovou, pokud se nemýlím tento nebo minulý týden.

reagovat 4.6.2017 22:36 - ach jo....

Je to dohledatelné,...

Takže znovu )pro méně chápavé): O jakých moderních metodách diagnostiky tady nevíme, ale v Anglii o nich vědí?

reagovat 4.6.2017 22:42 - ale no taaaak

Takže znovu )pro méně...

Nechytej se kazdeho slova,je prece jedno,jestli Anglie,USA,Nemecko.

reagovat 4.6.2017 22:45 - ach jo...

Nechytej se kazdeho slova,je...

Ale já se ptám Luďka, tak se do toho nemotej, ok?

reagovat 5.6.2017 00:03 - H

Mám jednoho známého, pracuje v nemocnici jako vedoucí lékař. Plat má kolem padesáti tisíc, plus služby navíc. Je mu skoro padesát let a obor má velice žádaný.
Pak mám v okolí jednoho pologramota, co se živí jako instalatér. Za našeho mládí na tohle chodili opravdu hloupí žáci. Za proražení odpadu chce i dva tisíce a trvalo mu to celé asi 6 minut. Měsíčně nahrabe mnohem víc, než doktor. Takže se vůbec nelze divit, pokud někdo uteče tam, kde mu jeho práci a vědomosti ocení.
Na podzim si kominík vydělává vydáváním revize komínů, které léta zná. Stát mu dohodil dobrý džob. Instalatétům zase revize kotlů a doktor se plácá stále za h.....Společnost, která si neváží kvalitních lidí si je ani nezaslouží.

reagovat 5.6.2017 06:19 - milan

Mám jednoho známého,...

Nic ve zlém, ale opět jsem skeptický k této informaci.
O jaký obor se jedná, že je velmi žádaný. Protože pokud je velmi žádaný, tak k tomu nekoresponduje ten plat. A navíc, info o platu nic nevypovídá o odměnách, které jsou v některých nemocnicích skoro stejné jako tarif.
Protože vím o (menší) nemocnici, která nemá ochotu až tak moc platit a primář ORL tam má 80 tisíc a odměny cca v průměru 30 tisíc na měsíc. A 110 nepočítám za malý plat.

reagovat 5.6.2017 13:09 - otázka je

Mám jednoho známého,...

kolik těch odpadů za den , měsíc, rok prorazí. Normální člověk si prorazí odpad sám, kde by taky na to bral.
Něco jiného je názor řady lidí, kteří jsou naštvaní na doktory (kteří berou velké peníze za nic) a snaží se tímto způsobem získat část svých peněz zpět (které do nich museli vrazit) .

reagovat 5.6.2017 16:26 - tady

Nic ve zlém, ale opět jsem...

je otázka, zda bylo psáno o lékaři ve státní nemocnici - tabulkové platy - či pracujícího v soukromé nemocnici. Počítám, že dotyčný je ze státní nemocnice. 50 tisíc odpovídá. Tedy po 2 atestacích a Ph.D.

reagovat 5.6.2017 20:14 - Tom

kolik těch odpadů za den ,...

Nevím kolik prorazí instalatér odpadů, ale práci má neustále - sehnat volného instalatéra na nějakou drobnost je téměř nemožné. Nakonec si to člověk opravdu musí udělat svépomocí s pomocí youtube, googlu a spol.

reagovat 5.6.2017 20:18 - to určitě

Nevím kolik prorazí...

protože na drobnostech se nikdo neuživí, nehledě na to kolik ho stojí cesta, auto...atd...

reagovat 5.6.2017 20:39 - 123

protože na drobnostech se...

No co, každý dělá co umí.

reagovat 5.6.2017 21:00 - Instalatér

kolik těch odpadů za den ,...

je taky svým způsobem lékař. Má výhodu, že nedělá na pojišťovnu. Je jich taky málo. Lékaři mají volat po tržním ocenění a ne aby určoval ceny zdravotní péče stát. Záměrně říkám stát, protože ani pojišťovny si nemohou vzájemně konkurovat. Jestliže ceny určuje stát, je to socialismus. Takhle dřív stát určoval ceny všeho zboží a služeb. Ve zdravotnictví to jede pořád dál.

reagovat 13.9.2017 17:19 - David

České zdravotnictví je drceno zákony, předpisy,regulativy, metodickými pokyny a směrnicemi natolik, že už je to jen formalismus, bez ohledu na pacienta, jeho rodinnou anamnézu a životní situaci.
Odešel jsem do zahraničí proto, že si při splnění všech předpisů již nebylo možné otevřít vlastní kliniku s částí úhrad od pacientů, respektive nebylo možné všechny předpisy splnit. Jinak mohu potvrdit, že o některých metodách a postupech jsem se dozvěděl až venku, například regenerační medicínu jsem studoval tři roky.

reagovat 13.9.2017 17:38 - M.

České zdravotnictví je...

To, že u nás je regenerativní medicína téměř zcela neznámý obor, je velmi smutné pro pacienty i lékaře.

reagovat 13.9.2017 18:05 - Lékaři mají volat po tržním ocenění

je taky svým způsobem...

Mám obavy, že se lékaři budou chovat tržně a dělat zbytečné zákroky, které moc neublíží.
Jejich léčení je k ničemu. Pořád se mluví o tom, že mají málo peněz, ale jak se má pacient bránit proti jejich nekvalitní práci o tom se nemluví vůbec

reagovat 13.9.2017 18:09 - !

Stále platí rčení jako za komunistů: Všude dobře, tak co tady?"

reagovat 16.9.2017 15:39 - Sibila

Kapitalismus = nejhorší lidské pudy a vlastnosti mají v podstatě zelenou !
A pokud se to týká zdravotnictví je to o to tragičtější.Lékařský byznys,často kombinovaný s neschopností, nezájmem, absencí empatie je budoucností v tomto oboru.
Kvalitní léky,vyšetřovací metody a hrstka těch, co péči o lidské zdraví a život berou jako poslání, to nemohou zvrátit.

reagovat 16.9.2017 16:09 - tohle nepsal lékař

České zdravotnictví je...

ale alternativec. :-)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To, že u nás je regenerativní medicína téměř zcela neznámý obor, je...
M.  |  13.9.2017 17:38

Mám obavy, že se lékaři budou chovat tržně a dělat zbytečné...
Lékaři mají volat po tržním ocenění  |  13.9.2017 18:05

Stále platí rčení jako za komunistů: Všude dobře, tak co tady?"
!  |  13.9.2017 18:09

Kapitalismus = nejhorší lidské pudy a vlastnosti mají v podstatě zelenou...
Sibila  |  16.9.2017 15:39

ale alternativec. :-)
tohle nepsal lékař  |  16.9.2017 16:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *