Třetina lidí ve spánku chrápe

25.4.2002 00:00
Zdraví

Třetina lidí ve spánku chrápe, častěji muži a starší lidé. Zatímco oni se většinou vyspí dobře, jejich okolí trpí. A protože obvykle lidi chrápou na zádech, je nejjednodušším řešením...

našít takovému spáči kapsičku na zadní díl pyžamového kabátku a vložit do ní míček. Když se bude chtít ve spaní převalit na záda, narazí na míček a zůstane na boku. Řekl to novinářům Jan Klozar z Fakultní nemocnice Motol.

Vysvětlil, že chrápání vzniká v hltanu při poklesu napětí svalů, které drží dýchací trubici. Zúženou trubicí proudí vzduch rychleji, rozkmitá ji i horní měkké patro a ozve se známý řezavý zvuk. Chrápání je většinou problém společenský, u části lidí ale je to také obtíž zdravotní.

Trpí poruchou spánku, spánkovou apnoe, při které se v dýchání objevují dlouhé přestávky. Tím se zhoršuje okysličování krve. Tyto lidi proto častěji postihují nemoci krevního oběhu. Na rozdíl od běžných chrápajících spáčů se nevyspí, protože se několikrát za noc kvůli zástavě dechu budí; spánek pak dohánějí během dne.

Člověk, který už nechce rušit své blízké v noci chrápáním, by podle Klozara měl především upravit svůj životní styl. Měl by zhubnout, protože tuk kolem dýchací trubice zužuje průchodnost a spíše nastane chrápání. Měl by spát na boku, protože na zádech by chrápal. Před ulehnutím na lože by neměl pít alkohol, kouřit a užívat léky na spaní, to vše totiž uvolňuje napětí svalů a člověk pak snáze chrápe.

Pokud tato jednoduchá pravidla nepomohou, lze se poradit s lékařem o přípravcích proti chrápání, těžší případy se řeší operací v oblasti horních cest dýchacích.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Související články

Rady proti chrápání

28.8.2001 00:00

S věkem se spánek mění

24.5.2001 00:00

Nebezpečí obezity

28.3.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak spát s míčkem na zádech se mi opravdu nechce. Navíc bych se tím...
Lucie  |  24.7.2012 08:51

Dobrý den, píšu SOČ o domácím vzdělávání a chtěla bych Vás...
Bára  |  2.11.2013 21:28

Ty debilko, ty jsi snad všude. Před chvilkou Hanka a teď Marcela a skoro...
!!!  |  15.4.2014 11:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *